Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Engelsiz Erişim Derneği'nin Kuruluşuna İlişkin Basın Duyurusu!

Duyurular

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih18.02.2012

Toplam okunma1138

 

 

Basına ve Kamuoyuna

 

Değerli Engelsiz Erişim Takipçileri, bildiğiniz üzere yaklaşık altı buçuk yıldan beri çalışmalarını bir inisiyatif olarak grup üyeleriyle sanal bir ortamda sürdüren Engelsiz Erişim grubumuz, bu güne kadar yaptığı pek çok projenin hayata geçmesiyle büyük bir cesaret kazanmıştır.  Söz konusu projelerin devam ettirilmesinin daha formel bir düzlemde sürdürülmesi ve bu projelerin daha da geliştirilmesine  katkıda bulunacak yeni fikirlerin ve yeni yüzlerin aramıza katılımının desteklenmesi ve grubumuzun büyümesini sağlamak amacıyla, uzun zamandır çalışmalarını sürdürdüğümüz Engelsiz Erişim Derneğimizin kurulduğunu siz kamuoyuyla paylaşmaktan onur duyarız.

Engelsiz Erişim Derneği, Engelliliğin en temel nedenini bireyin fiziksel organındaki eksikliğe veya işlevsizliğe bağlayan tıbbi modeli değil, engelin nedenini toplumsal ve çevresel faktörlerden kaynaklanan engellenmişlik olarak gören sosyal modeli benimsemektedir. Bu anlamda derneğimiz aşağıda kısaca özetlenen amaçlar doğrultusunda kurulmuş ve bundan sonraki çalışmalarını bu ilkeler çerçevesinde sürdürecektir.

1) Kişiyi engelli yapan toplumsal ve fiziksel etmenlerin ortadan kaldırılması.

2)  Engelli bireylerin  mevcut durum ve problemlerini tespit ederek, onların; evrensel insan hakları, adalet ve hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik varlıklarını geliştirecek teorik ve pratik çözümler üretilmesi.

          3) Engellilerin toplumdaki tüm bireylerle eşit haklara sahip olması ve ayrımcı uygulamaların sona erdirilmesine yönelik, yasalara uygun çeşitli faaliyetler ve çalışmalar yapılması.

          4) Engelli bireylerin , sosyal ve ekonomik alanda fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek gelişmesine yardımcı olunması ve bu alanlardaki faaliyetlere katılımlarının teşvik edilmesi.

        5)  Engelli kişilerin ayrımcılıktan uzak bir biçimde eğitim almalarına katkıda bulunulması.

        6) Ulusal ve uluslar arası platformlarda engelli bireylerin  en iyi şekilde temsil edilmesi.

        7 Engellilerin  güçlü yanları ve sorunları hakkında toplumda farkındalık uyandırılması.

8) Engellilerin toplumla entegre bir yaşam sürdürmelerinin savunulması ve izolasyona yol açabilecek her türlü uygulama ve politikaya karşı mücadele edilmesi.

9) Engellilerin toplumdaki tüm bireylerle eşit haklara sahip olması ve ayrımcı uygulamaların sona erdirilmesi.

10) Kamusal ya da özel tüm yaşam alanlarının ve hizmetlerin evrensel tasarım ilkesi uyarınca, herkes için erişilebilir olması yönünde gerekli çalışmaların yapılması.

 

Anti hiyerarşik bir çerçevede örgütlenen derneğimiz, üye kabulüne başlamıştır. Derneğimiz tüm gerçek ve tüzel kişilerin üyeliğine açıktır. Özellikle farklı engel gruplarından herkesi bir araya getirebilmek Engelsiz Erişim Derneği için büyük bir önem taşımaktadır.

 

Engelsiz Erişim Derneğimiz, bu altı buçuk yıllık süre içinde pek çok önemli projenin tasarlanmasında ve Pratik hayata geçmesinde oldukça önemli bir rol oynamıştır. Siz Engelsiz Erişim takipçilerinin  yakinen bildiği projelerimizden bazılarını hatırlatmak isteriz. İstanbul’da Sesli otobüslerin yaygınlaşması, Web erişilebilirliği konusunda yapılan çalışmalar ve Altın Örümcek web ödüllerine erişilebilirlik kriterinin de eklenmesi, Sesli betimlemenin Türkiye’de ilk kez hayata geçirilmesi  uzun mücadeleler alan bu projelerden yalnızca birkaçını oluşturmaktadır. Kaldırım aktivistleri eylemlerimiz, Gelenekselleşen bilgi yarışmamız, erişilebilir oy sistemleri ve Sesli ATM’ler konusundaki projelerimiz hali hazırda devam etmektedir.

Engelsiz Erişim Derneğimiz, basında ve kamuoyunda yeni projeler ve hak temelli mücadelelerle yer almaya devam edecek, hayallerin yaklaşmakta olan gerçeklerin gölgesi olduğu inancıyla daha engelsiz ve erişilebilir bir hayata ulaşmak için var gücüyle çalışmalarını sürdürecektir.

Dernek tüzüğümüzün tam metni ve etkinliklerimizle ilgili detaylı bilgiye,

www.engelsizerisim.com

web adresimizden ulaşabilirsiniz.

Tüm kamuoyunun ilgisini bekliyoruz.

 

Saygılarımızla,

Engelsiz Erişim Derneği

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle