Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

1 Mart 2017 Engelsiz Erişimli Saatler

Engelsiz Erişimli Saatler

YazarAdem Vural, Engin Yılmaz

Tarih01.03.2017

Toplam okunma859

Bir çarşambadan daha selamlar dostlar,

Bizler heyecan ve sabırsızlıkla baharı beklerken, ama halen üşümeye devam ederken, sesli betimleme ve teknoloji köşelerinden oluşacak programımız için çayın suyunu koyup kaynatmaya başladık.
bugünkü betimleme metin yazarımız çoğumuzun heyecanla beklediği bir isim: Nezahat Şalkamcı. Şimdi GETEM listesini kontrol ettim, tam 77 filmin betimleme yazarı veya konu kısmında betimleme metin yazarı olarak Nezahat'in adı göze çarpıyor. Elbette buna Digitürk, Hayal Ortağım gibi platformlara yaptığı filmlerle yüzlerce dizi bölümü dâhil değil. Nezahat Emine ve Çiğdem Hanım'dan sonra betimleme metin yazarı olan ilk kişi. Onunkisi tam bir azim hikâyesi. Tırnaklarıyla kazıya kazıya öğrendi bu işi. Sürekli araştırdı, sürekli kendini geliştirdi. O kadar aşık ki işine, ve o kadar yaşıyor ki betimlemeyi içinde, halen kendisini daha da aşmak için başkalarının betimlemelerine göz atıyor, kendime daha ne katabilirim diye didiniyor uğraşıyor. Ve nezahat tam bir joker, hangi filmi betimlemesini istesek ayırt etmeden hepsini mükemmel yapıyor. ona da hangi filmlerinden bahsedeyim diye sordum, Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi, Benim Adım Khan, ve Tamam mıyız filmlerini yaparken çok zevk aldığını söyledi. Sonra bunlara Testere ve Açlık Oyunları serilerini de ekledi. Ben de Digitürkte yayınlanan Deniz’in Şarkısı ve Grinin Elli Tonu’nu da listeye koyayım programcı torpiliyle :) Nezahat özellikle duygusal filmler ve korku filmlerini betimlemekten hoşlanıyor. Eee bu kadar bilgi yeter gerisi programımıza kalsın ki ratinglerimiz artsın: D


Bu hafta henüz teyit edememekle beraber belki bir şiir köşemiz olur. Takipçilerimiz anımsar, eskiden çok yapardık bu köşeyi. 


İkinci yarıyı ise teknoloji bölümüne ayırdık. Nihayet kombimin termostatını bağlattık. Akıllı telefonla kontrol edilebilen uygulamanın adı eRelax/vSmart. Aslında sizler de indirip deneyebilirsiniz, çünkü uygulamanın demo kipi var ve buradan neredeyse her şeyi yapabiliyorsunuz. Haftalık ve günlük programlar oluşturma, yeni profiller ekleme, ısıyı ve sıcak suyu kimseye ihtiyaç duymadan ayarlama gibi birçok fonksiyonu kolaylıkla yapabildiğim uygulamayı birlikte keşfedeceğiz. Vaillant kombiniz varsa, bu termostatı sanırım çoğuna takabiliyorlar ve bir tek evinizden değil, dünyanın herhangi bir yerinden kombinizi kontrol edebiliyorsunuz. Her şeyden güzeli, uygulama belki dünyanın en erişilebilir olma ödülünü alamaz, ama azımsanmayacak ölçüde erişilebilir. 


Ha bu arada tüm körcül teknolojilerinin sergilendiği CSun bugün başlıyor. Muhabirimiz Faruk detayların peşinde. Bu hafta olmasa da bir dahaki programa özel haberler toplamaya başladı bile.
Şimdi ben bu duyuruyu yazarken Adem Abi de seçtiği müziklerle çayımıza nefis bir koku verecek tomurcuğu harmanlıyor olmalı.
Engelsiz Erişimli saatler kalkıyor, binmeyen kalmasın!

Engelsiz Erişimli Saatler her Çarşamba akşamı saat 21:00-23:00 saatleri arasında Eğitimde Görme Engelliler Radyosunda.

Engelsiz Erişimli Saatler programını Eged Radyodan dinleyebilmek için,

www.eged.org/radyo
adresine girebilirsiniz.

Dilerseniz Aşağıdaki ip adresine girerek de radyoyu dinleyebilirsiniz.

http://89.163.146.245:9976/listen.pls
Ayrıca Radyo Kulesi uygulamasından da Eged Radyoyu bulabilirsiniz.

Skype üzerinden Bize mesaj göndermek içinse,

engelsizerisim@hotmail.com
adresini  kullanın.

Eğer bu adresi Skype üzerinde bulamıyorsanız, yilmaeng kişisini Skype  kişilerinize ekleyin.

Program kayıtlarımızı daha sonradan takip etmek için,

www.dunyayaseslen.com
adresine bakabilirsiniz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle