Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

15-18 Ekim Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

Tarih09.10.2014

Toplam okunma1737

                   15-18  Ekim Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali

Engelsiz Erişim Derneği

 

 

Bilindiği üzere, 15 Ekim birleşmiş milletler tarafından dünya beyaz baston günü olarak ilan edilmiştir. Engelsiz Erişim Derneği olarak, bugünün önemine dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla, Boğaziçi üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Ve Eğitim Laboratuvarı Getem işbirliğiyle, Beyaz bastonun öyküsünü  ve erişilebilirliği anlatmak için 4 günlük bir festival planladık. Festivalimiz süresince birbirinden renkli farkındalık ve erişilebilirlik standlarımız olacak. Bunun yanısıra, seminer ve söyleşiler, Konserler, Sesli betimlemeli film gösterimleri ve Stand Up şovlarımızla dolu dolu bir 4 gün geçirmeyi istiyoruz.

Tüm festival programı için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Etkinlik Programı

 

15 Ekim

İlk olarak, 15 ekim saat 12:00 ila 13:00 arası, Özgürlüğün Ritmi, Baston performansı ile Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs meydanında olacak.

Saat 14:00 ila 16:00 arası, Bastonun tarihçesi, önemi ve simgelediği değerler üstüne, Halil Köseler’in bir konuşması olacak. Yer, Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü, Garanti Kültür Merkezi 4 nolu seminer salonu.

16 Ekim

Festivalimizin ikinci günü gündüz kuşağında bu sefer Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe kampüsünde olacağız. İlk olarak özgürlüğün Ritmi Baston gurubu canlı performans gerçekleştirecek. saat 14:00 de başlayacak etkinlik ardından, Farkındalık ve Erişilebilirlik standlarımız herkese merhaba diyecek. 14:00 ile 16:30 arası sürecek olan etkinlikler sırasında,  Braille yazı, i-phone kullanımı, renk tanıyıcı ve daha birçok süpriz uygulamayı siz ziyaretçilerimize tanıtıp deneyimletmek istiyoruz.

Akşam kuşağında Hisarüstü’ne geri dönüyoruz.

19:00 22:00 arası, Demir Demirgil salonunda sesli betimlemeli olarak  iki film Siz ziyaretçilerimizi bekliyor.

17 Ekim

12:00 de başlayacak olan etkinlikler akşam 21:00 saatine kadar dopdolu.

açılışı yine Özgürlüğün Ritmi Baston performans gurubu yapacak. ardından, erişilebilirlik adına ne ararsanız bulmanızı umduğumuz farkındalık standlarımız güney kampüs meydanında olacak. Braille yazı, erişilebilir yazılım ve donanımlar, Ekmek Pişirme fırını, Kokularla Dans, çılgın tavlacılar ve diğer erişilebilir oyun sevenler için masalar,  erişilebilir matematik meraklıları için matematik masası, erişilebilir oy kullanma masası,  ve kitaplarla birliktelik için GETEM stantlarımız akşam 17:00’a kadar Siz ziyaretçilerimize açık olacak. Karanlık çöktüğün de yine Garanti Kültür Merkezi 1 nolu seminer salonunda olacağız., Homo İbretus'tan ibretlik öykülerini  stendap tadında izleyeceğiz. Sonra da toplumun engellilik algısı üzerine minik bir söyleşi. Sizsiz olmaz tabiki de.

18 ekim:

Yine öğlen 12:00 ve akşam 17:00 arası Stantlarımızın başındayız ve birgün öncesinde yarım kalan ne varsa tamamlamaya Sizleri bekleriz.

Erişilebilir oy kabinimiz de festivalimizi oylayabilir, konuşan satranç saati ve görme engelliler için uyarlanmış bir satranç takımıyla yıldırım partiler atabilir, sesli etiket kalemiyle nesnelerin nasıl tanınır olduğunu bizzat görebilir ve gerek görme engelillerin yaşamlarına dair her türlü sorularınızı sorabilir gereksede erişilebilirliğin ne demek olduğunu bizzat deneyimleyerek öğrenebilirsiniz.

akşam programındaysa, ruhlarımızı dinlenmeye bırakacak ve  ezgiler ile kulaklarımızın pasını sileceğiz. Gitarist Onur Yılmaz Garanti Kültür Merkezi 1 nolu salonda saat 19:00da sahne alacak ve 21:30 itibariyle teşekkürlerin ardından dört günlük dolu dizgin festivalimizin kapanışını gerçekleştireceğiz.

Engelsiz Erişim Derneği olarak diyoruzki..

Bir Gün, Herkesle aynı anda ve erişilebilir biçimde,

Her filmi izleyinceye,

Her kitabı okuyuncaya,

Her eğitim kurumuna engelsizce girinceye,

Her donanım, yazılım ve web sayfasını  dolu dolu kullanıncaya,

her cadde, sokak ve mekanı özgürce gezinceye,

kısaca tüm yaşamı, eşit, engelsiz ve erişilebilir kılıncaya dek mücadeleye devam edeceğiz.

Sizler de bize katılmak istemez misiniz?

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle