Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

15 Ekim'de Bastonlar Karardı!

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih19.10.2015

Toplam okunma1449

15 Ekim Siyah Baston yürüyüşümüzü, kaybettiklerimizi hiç unutmadan ve umudumuzu yitirmeden gerçekleştirdik.

Değerli Engelsiz Erişim takipçileri, daha önce paylaştığımız üzere, 14-17 Ekim 2015 tarihinde yapmayı planladığımız Beyaz Baston Festivalimizi 10 Ekimde Ankara'da meydana gelen hain terör saldırısı nedeniyle iptal etmiştik.

Ancak; tüm farklı sesleri susturmayı amaçlayan bu çirkin saldırıların yalnızca yok edilmeye çalışılan renklerin ve seslerin daha da yoğunlaşarak güçleneceğini vurgulamak için, kendini itilmiş, ötekileştirilmiş, yaşadığı topluma uzak ve yabancı hisseden herkesle birlikte Siyah Baston yürüyüşümüzü gerçekleştirdik.

15 Ekim saat 18:30'da Taksim tünelde başladığımız yürüyüşümüzü Galatasaray Lisesinde sonlandırdık. mütevazi bir katılımla gerçekleştirdiğimiz eylemimizde farklılıkların bir arada yaşamasının önemini vurgulamanın yanı sıra, Engelsiz Erişim Derneğinin Erişilebilirlik sözü barış felsefesi çerçevesinde büyük bir coşkuyla tekrar söylendi. Yürüyüşümüz boyunca, siyaha bürüdüğümüz bastonlarımız ve barış temalı sloganlarımızla ayrımcılığa, ötekileştirilmeye, farklı seslerin susturulmasına ve nefret söylemine karşı barışçıl bir ses çıkarmaya çalıştık. “Vurulunca Barış Meydanda, kararır baston sokakta” afişi altında, “Her Baston Farklıdır, Barış olmazsa Kararır”, “Yere düştükçe her fidan, beyaz bastona haram” gibi sloganlar ve bastonlarımızın müthiş ahengi içerisinde mesajımızı ilettik herkese. Galatasaray’da yaptığımız bir basın açıklamasıyla yürüyüşümüzü daha aydınlık günleri umut ederek sonlandırdık. Umarız ülkemiz ve insanlık bir daha böylesi elim hadiseler yaşamaz ve kimsenin "ötekileştirilmediği" bir dünyada farklılıklarımızla özgürce varolabiliriz.

Maalesef teknik bir sebeple yürüyüş videomuzu paylaşamıyoruz. Ancak yürüyüş fotoğraflarına açıklamalarıyla birlikte www.facebook.com/engelsizerisimdernegi adresinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle