Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

2015 Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali Başlıyor!

YazarEngelsiz Erişim Grubu

Tarih05.10.2010

Toplam okunma812

15 Ekim Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, 2015’te de sizleri Boğaziçi Üniversitesi’ne bekliyor!

Engelsiz Erişim Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğinde, ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz 15 Ekim Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, ikinci kez ziyaretçileriyle buluşuyor. İlk yıl renkli stantlarından konserine, panellerinden güldürü ve sinema gösterimine kadar pek çok aktiviteyle ziyaretçilerine dolu dolu bir festival yaşatan Engelsiz Erişim Derneği ve GETEM, bu sene de dopdolu bir programla karşınızda olacak.

Yine Özgürlüğün Ritmi beyaz baston şarkıları ile sokak sahnesine çıkacak, yine erişilebilirlik sözümüzü hep birlikte söyleyecek, yine birbirinden erişilebilir stantlarımız bizleri bekliyor olacak.

Ayrı salonlarda film izlemeye lüzum kalmayacak!

Film gösterimimizi betimlemeli izlemek isteyen betimlemeli, betimleme olmadan izlemek isteyen betimlemesiz izleyebilecek. Genel seçimlere çeyrek kala siyasi partilerin engelli politikaları ne, kendilerinden dinleyecek, sorularımıza cevap arayacağız. Muammer Ketencioğlu ile siyasetten oluşan hararetimizi atacak, balkan ezgileri eşliğinde bağımsız hareketin neşesiyle, üstadımızın müzik şölenine eşlik edeceğiz. Seminerimizde farklılıkların bir arada yaşama kültürünü irdeleyecek, Sesli Betimleme Derneği ile söyleşimizde film ve tiyatrolarda sesli betimlemenin görme engellilere yansımasını konuşacağız.

Beyaz baston ustasını arıyor, var mısınız eğlenceli bir yarışmaya diyecek, oluşturacağımız engel parkurunda kim beyaz bastonuyla daha az engele takılarak engelleri aşıyor göreceğiz. Erişilebilirlik stantlarında MTA ile arkeolojik kalıntı örneklerine dokunacak, tandem standında bisiklete binmenin tadına varacak, dokunsal standında iki boyutlu dokunuşla keşfedecek, Lego standında hayallerimizi birleştireceğiz. Bağımsız hareketimizin aracı beyaz bastonumuzla eğlenceli ve erişilebilir bir festival için ilgi duyan herkes ile birlikte olmak için, 14 ekim akşamı Taksim tünele, 15-17 ekim arası ise Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde sizleri bekliyor olacağız.

2015 Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festival Programı

Tarih: 14-17 Ekim 2015

Yer: Boğaziçi Üniversitesi

14 Ekim:

18:30-20:30: Tünelden Taksim Meydanına Özgürlüğün Ritmi baston şarkıları eşliğinde yürüyüş ve Taksim Meydanında Erişilebilirlik sözünün söylenmesi

Açıklama: Baston şarkıları, renkli balonlar ve afişlerimizle Eşit, erişilebilir engelsiz yaşamı haykırıyoruz herkese.

15 Ekim

12:00-13:30: GETEM’den Güney Kampüs meydanına Özgürlüğün Ritmi baston şarkıları eşliğinde yürüyüş, Güney Meydan’da erişilebilirlik sözü ve baston şarkılarının söylenmesi.

Açıklama: Taksim’deki aynı kurguyu Boğaziçi’ne taşıyoruz ve erişilebilirlik taleplerini daha bir yürekten haykırıyoruz.

14:00-15:30: Seminer: Farklılıkların Bir Arada Yaşama Kültürü: Neden Engelli ve Engelsiz?

Konuşmacı: Engin Yılmaz.

Engelsiz Erişim Derneği Başkanı ve GETEM Direktörü.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi New Hall Binası 09 Nolu Seminer Salonu.

Açıklama: Neden Engelli engelsiz ayrımı, Sağlamcı kültür bize neleri nasıl dayatıyor? Gelin beraber bir hasbihâl edelim.

16:00-18:00: Panel ve Söyleşi. Film ve Tiyatrolarda yapılan Sesli betimlemelerin görme engellilere yansıması.

Emine Kolivar: Sesli Betimleme Derneği Betimleme Metin Yazım Koordinatörü.

Olgun Yılmaz: Sesli Betimleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi New Hall Binası 09 Nolu Seminer Salonu.

Açıklama: Filmleri betimlemeli izliyoruz, ama neden metinler böyle yazılmış? Başka nelerin betimlenmesi iyi olurdu? Hep beraber söyleşiyoruz betimleme üstatlarıyla birlikte.

18:30:20:30: Türkiye’de ilk Kez bir filmin aynı anda betimlemeli ve betimlemesiz izlenmesini sağlayan Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu Betimleme açılışı, Akvaryum adlı kısa film gösterimi ve Kokteyl. Yer: Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu

Açıklama: Bir hayalin gerçeğe dönüşü. Sinemada isteyenlerin betimlemeli isteyenlerin betimlemesiz film izleyebilmesi. Bunun sonu sinemalardaki her filmin betimlemeli olması. Müthiş heyecanı birlikte yaşıyoruz.

16 Ekim

11:00-17:00: Erişilebilirlik Stantları.

yer: Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs Meydanı.

Açıklama: Braille masasında kabartma yazı, Engel parkurunda usta baston kullanımı, Oyun masasında işitsel oyunlar, MTA masasında dokunmatik fosiller, yemek masasında nefis lezzetler ve daha neler neler…

18:30:21:00: Siyasi Partilerin Engelli politikaları üzerine bir panel.

Katılımcılar: AKP, CHP, MHP, HDP temsilcileri.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi New Hall Binası 309 nolu Amfi

Açıklama: Türkiye’de belki de bir ilk. Mecliste temsil edilen 4 siyasi parti temsilcisi bizlerle birlikte engelli politikalarını tartışıyor. Hem anlatıyor, hem sorularımızı yanıtlıyor. Sizler de orada olmaz mısınız?

17 Ekim

11:00-17:00: Erişilebilirlik Stantları.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı.

Açıklama: Farklı müzisyenlerden canlı canlı stant müzikleri, Seçim masasında erişilebilir oy kullanımı ve YSK için hazırlanan dilekçelerin imzası, istihdam masasında başarılı çalışanların öyküleri, tandem bölümünde bisiklet gezintisi, Farklı bir Lego deneyimi, erişilebilir gündelik ürünler ve çok daha fazlası…

20:00-22:00: Muammer Ketencioğlu Konseri ve Balkan Şarkıları.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Necmettin Tanyolaç salonu

Saat 18:30’da Boğaziçi Üniversitesi’nden Kilos Kampüsüne araç kalkışı.

Bizler diyoruz ki:

Bir gün!

 • Herkesle aynı anda.
 • Erişilebilir biçimde.
 • Her filmi izleyinceye,
 • Her kitabı okuyuncaya,
 • Her eğitim kurumuna engelsizce girinceye,
 • Üretime eşit katılıncaya,
 • İmzalarımızı Engelsiz Atıncaya,
 • Oylarımızı tek başına verinceye,
 • Her yazılım, donanım ve web sayfasını dolu dolu kullanıncaya,
 • Her cadde, sokak ve mekânı özgürce gezinceye,
 • Tüm yaşamı eşit, erişilebilir, engelsiz kılıncaya dek,

Mücadeleye devam edeceğiz.

Sizleri de aramızda görmekten çok mutlu olacağız.

Engelsiz Erişim Derneği

GETEM

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle