Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

2015'in En Erişilebiliri Garanti

Haberler

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih07.06.2016

Toplam okunma1430

Ödülün anons edildiği an. Fotoğrafın sağ tarafında beyaz perdenin önünde sahnede Çağrı Artan var. Sol elinde mikrofon, sağ elinde beyaz baston, En Erişilebilir Web Sitesini alkışlıyor.

Bu yıl 14.’sü gerçekleştirilen, Doruknet tarafından organize edilen Altın Örümcek Web ödülleri 2 Haziran Perşembe günü Maslak Uniq’te düzenlendi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen törenin sunuculuğunu ise 94.5 Rock FM’de  Rabarba isimli programı hazırlayan Mesut Süre ve İlker Gümüşoluk ikilisi gerçekleştirdi.

Mesut ve İlker Espiri yüklü  hikayelerle renklendirdikleri eğlenceli sunumlarıyla seyircilere keyifli anlar yaşattılar.

Bu yıl  ödüller iki ana başlıkta toparlandı. Jürinin belirledikleri ve halkın favorileri. Ödüller ilgili kategorilerin önce jüri seçimleri, sonrasında ise halkın favorilerinin açıklanmasıyla sahiplerini buldu.

Engelsiz Erişim Derneği olarak yıllardır içerisinde bulunduğumuz ve en erişilebilir site kategorisi için ödülü açıklayan jürimiz de yoğun bir mesai sonrasında en erişilebilir siteyi belirlediler. Jürimiz 8 Engelsiz Erişim üyesi ve derneğimiz çalışmalarına katkı sunan iki arkadaşımızla birlikte 10 kişiden oluşturuldu. Jürimizde Engelsiz Erişim ekibinden Bahar Yavuz, Çağrı Artan, Engin Albayrak, Engin Yılmaz, Gamze Sofuoğlu, Levent Açlan, Mürşide Vural, Sarper Arıkan yer alırken, Can Kırca ve Selçuk Uçar bilgi birikimleriyle jürimiz içerisinde yer alarak çalışmalarımıza destek verdiler. Emeği geçen tüm jüri ekibine teşekkürlerimizi sunarız.

Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak Doruknet’e biz de üç finalist gönderdik. Böylelikle diğer kategorilerde yaşanan final heyecanına Engelsiz Erişim'in de katkı vermesini, sitelerin bu kategoride ödül kazanabilmek adına daha da gayret göstermesini amaçladık. Finale taşıdığımız üç site ise şöyleydi:

www.dr.com.tr

www.turkcell.com.tr

www.garanti.com.tr

Bu yılın en erişilebilir web sitesi, geçtiğimiz yıllar içerisinde ödül alan:

www.garanti.com.tr

seçildi. Garanti’nin seçilmesindeki en büyük etken, tasarımsal yenilemeleriyle var olan erişilebilirlik seçeneklerini birlikte sürdürmesi ve erişilebilirlik yönünde yaptıkları çalışmaları herkesle aynı anda kullanılan site arayüzünde gerçekleştirmeleri oldu. Buradan bir kez daha ilkelerimizden olan ayrı bir noktadan değil, herkesle aynı anda, eşit ve erişilebilir bir yaşam katılımını benimsediğimizi ve ödül için belirlediğimiz siteyi seçerken de bu ilkenin öne çıkartıldığını belirtmek isteriz.

Ödül takdim konuşması için derneğimizin web sorumlusu Çağrı Artan sahnedeydi. Konuşmanın videosunu yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Bu yılın en iyi sitesi, çeşitli kategorilerde de  ödülleri toplayan

www.canakkaleninevlatlari.com

seçildi.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle