Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

2016 Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali: Duy, Dokun, Kokla, Gerçeği Çokla

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih13.10.2016

Toplam okunma2097

Güncellenmiş Festival Afişi!

Duy, Dokun, Kokla, Gerçeği Çokla

Eskilerin aksine üç B’den sakın uzak durmayın, hatta üç B’ye sımsıkı sarılın. Şimdilik bu üç b kenarda dursun, biz festivalimizin B’lerinden bahsedelim.

Üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz Beyaz baston ve erişilebilirlik festivalimiz bu yılda dopdolu ve çok renkli olacak. Engelsiz Erişim Derneği ile Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ve birçok gönüllü kurumun desteğiyle yine Güney kampüsün çimlerinde hepinizi bekliyoruz.

14-15 Ekim tarihlerinde şayet havanın azizliğine uğramazsak, geçtiğimiz yıllardan aşina olduğunuz Tarihe Dokunmak ve MTA da bizlerle, 3 boyutlu şekiller üreterek bize gelecekteki üretim biçimlerine dair ip uçları verecek olan farklı çalışmalarda. Braille ve çeşitli bilişim ürünlerini de bulacaksınız stantlarımızda, GETEM’i ve ses getirecek kampanyaları da.

Konuşan zarlı tavlayla önyargıları mars etmeye var mısınız? Ya İstanbul kaldırımlarını simule ettiğimiz parkurumuzda baston kullanma becerinize ne kadar güveniyorsunuz? Parkurumuzu belli bir sayıda hata ve belli bir zaman ölçüsünde bitirenlere üç B’nin biri (Beyaz Baston) Türk Telekom’dan.

Eğleneceğiz ve deneyimleyeceğiz, zira farklılıklar ve birbirini tanıma en güzel bu yolla gerçekleşiyor.

Bu arada uzak durmanız ve elinizden hiç bırakmamanızı önerdiğimiz B’lere gelecek olursak;

Dünyayı gezmek istiyorsan bastonunu, düşünceyle arandaki tüm aracıları kaldırmak için Braille’yi ve bu davetimize burun kıvırmamak için Bilgisayarınızı aman! Eksik etmeyin.

Boş vermişlik, başkalaştırma ve ben yapamamcılıktan uzak durmanız hararetle tavsiye olunur.

Biliyoruz ki; Hayaller Yaklaşmakta Olan Gerçeklerin Gölgeleridir.

 

Festival Afişi İçin Tıklayınız

 

Festivalimizde yer alacak standların tanıtımlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bilişim ve Braille

İstanbul Sokakları Parkuru ve Eşpedal Bisiklet

3B YEM ve MTA

Oyun ve Sesli Betimleme

Erişilebilir Fen, Dokunarak Öğren ve Yiyecek
Festival alanına ulaşmak isteyen görme engelli ziyaretçilerimiz için alana geliş yöntemlerinden başlıcalarını paylaşalım:
Metro
* M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattıyla Levent durağına gelerek M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metro hattına aktarma yaparak Boğaziçi Üniversitesine ulaşabilir ve ardından yönlendirmelerimizi izleyebilirsiniz.
* Metro çıkışından yola doğru ilerleyip, kaldırım bitimine gelindiğinde sağa dönün.
* İlerlediğiniz yönde bir trafik ışığıyla karşılaşacaksınız, karşıya geçmeden yolu takibe devam edin. Bir süre sonra önünüze bir ara yol çıkacak, burada az miktarda da olsa araç hareketliliği mevcut, dikkatli olmanızı öneririz.
* Ara yolu kontrol ederek geçtikten sonra, klavuz izi takip ederek yol sizi sağa döndürene de ilerleyin.
* Sağa dönüp birkaç metre ilerleyip araç geçişlerini kontrol ederek sola dönüp karşıya geçin.
* Karşıya geçtiğiniz Bu yol, Karşıya geçmeden önce yürüdüğünüz yolun paraleli. Yolu takip ederek güvenlik kapısına kadar devam edin.
* Güvenlik noktasını geçtikten sonra sağ kaldırım hizasına gelen klavuz çizgiyi takip edip kaldırım sonundan sola doğru devam edin, yol sizi güney meydana kadar getirecektir.
Otobüs:
* İneceğiniz Boğaziçi Üniversitesi durağından geçen Başlıca hatlar: 559C, 43R, 59R ve 59RS. Anadolu yakasından gelecek kullanıcılar Metrobüs ile Zincirlikuyu durağına ulaşıp ardından M6 Yenikapı Hacıosman metro hattına geçerek yukarıdaki metro ile ulaşım maddelerini inceleyebilirler.
* Durakta indikten sonra otobüsün geldiği yöne doğru dönerek klavuz çizgiyi takip edin, çizgi sizi önce sola, sonra sağa doğru yönlendirip tekrar sola yönlendirecektir; İzi takip ederek güvenlik noktasına ulaşabilirsiniz.

3. Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festival Programı:

 

14 Ekim 2016 Cuma:

10:00-10:30: Festival Açılışı, Erişilebilirlik Sözü ve Baston Şarkıları.

Yer: Güney Kampüs Meydanı.

10:30-17:00: Erişilebilirlik stantları.

Yer: Güney Kampüs Meydanı.

18:30-19:30:  Deprem sırasında Hayat kurtarabilecek ipuçları: AKUT

Yer: Garanti Kültür Merkezi Ayhan Şaheng Salonu

20:00-22:00:  Halk Türküleri Konseri

Aslı Güven,  Arzu Şensoy, Orhan Yeter,  Turgay Gümüş, Eyüp Sultan Aylar.

 

15 Ekim 2016 Cumartesi:

10:30-17:00: Erişilebilirlik Standları.

Yer: Güney Kampüs Meydanı.

Ayrıca aynı gün 15:30 - 17:00 saatleri arasında festival alanında, herkesin düşüncelerini dile getirebileceği Erişilebilirlik temalı Açık Hava Forumu planlanmaktadır.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle