Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

2017 Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali: Bireysellik, Mahremiyet ve Bağımsızlık

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz ErişimDerneği

Tarih13.10.2017

Toplam okunma3033

2017 Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festival Afişi ShiftDeleteNet Logo Fotoğrafta 3’ü kadın 4’ü erkek 7 kişi bulunuyor. Üç kişinin elinde “Her filmi izleyinceye” yazılı pankartlar var, diğerleri balon tutuyor.

Engelsiz Erişim Derneği’nin vazgeçilmezlerinden biri haline gelen ve bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz 15 Ekim Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, 13-14 Ekim 2017 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs çimlerinde, stantlarını yine sizler için kuruyor. Her sene kendimizi yeniliyor, stantlarımızın daha erişilebilir, eğlenceli, daha çeşitli ve verimli olması, farklı ihtiyaçlara cevap verebilmesi için tüm enerjimizi seferber ediyoruz.

Bu yıl ilklerimizden biri de, ülkemizde teknoloji haberleri dendiğinde ilk akla gelen en önemli oluşumlardan

shiftdelete.net

ile gerçekleştirdiğimiz etkileşim sonucu medya sponsoru olarak bizimle yaptıkları iş birliği doğrultusunda birlikte yürümemiz oldu. Kendilerine bu önemli destek için çok teşekkür ederiz.

Stantlarımız, bu sene yine sürprizlerle dolu olacak. Festivalimize katılamayanlar çok şey kaçıracaklar. “Bireysellik, Mahremiyet ve Bağımsızlık” temalı festivalimizde bu yıl neler mi olacak? Hadi şöyle kısacık bir bakalım!

Braille ve Dokunarak Okuma Yazma standımızla, festivalimize katılan gören misafirlerimiz, Braille yazının gizemlerini keşfederken, mürekkep yazıyı merak eden görme engelli misafirlerimiz, Latin harflere dokunacak ve farklı yöntemlerle okuyup yazmanın tadına varacağız.

Bilişim ve Ürün Tanıtımı Standımızla, kör bireylerin hayatlarını eşit, erişilebilir ve engelsiz kılan bazı pratik ürünlerle karşılaşacak, hayatın küçücük dokunuşlarla ne kadar engelsizleştiğine tanık olacağız.

Oyun ve Hobi Standımızla, festivalimize katılan gören ve görme engelli oyun sever misafirlerimizle birlikte, erişilebilir şekilde oyun oynamayı ve model yapmayı deneyimleyecek, günün keyfini çıkaracağız.

Engelsiz Erişim Derneği Standımızla, derneğimizin bugüne kadar yaptığı çalışmaları sizlerle paylaşacak,   geleceğe dair yeni erişilebilirlik planlarımızı ve yol haritalarımızı belki de birlikte belirleyeceğiz.

Evde Tamir İşleri Standımızla, kör bireylerin bağımsız yaşam becerilerini arttırmayı amaçlayacak, standımızı ziyaret eden misafirlerimize basit tamirat işleriyle ilgili bazı ipuçları vereceğiz. Kim bilir birkaç tamir edilecek eşyamızı da çaktırmadan aradan çıkarabiliriz ne dersiniz! :)

Yemek Standımızla, festivalimizi ziyaret eden misafirlerimize, görme engelli arkadaşlarımızın canlı canlı yaptığı nefis yemeklerden tattıracak, yemek pişirmenin sırlarını ve pratik yollarını yine bizzat kör aşçılarımızdan öğreneceğiz.

Engelsiz Parkur Standımızla, sizlere küçük bir İstanbul sokağı simülasyonu sunarak, seyahatlerimizde  karşılaştığımız erişilebilir olmayan yol hikayelerimizi sergileyeceğiz ve çözüm yollarını birlikte arayacağız.

Müzik Standımızla, gün boyunca kulaklarınızın pasını silip nefis tatlar bırakacak, yetenekli katılımcılarımızın keyifli müzikal deneyimler yaşamasına çalışacağız.

Sesimiz Kitap Standımızla, kitap kurdu kör okuyucuların kitapları başka okuyuculara seslendirdiği Sesimiz Kitap projesini yakından tanıyacak, standımızı ziyaret eden konuklarımıza, festival alanında canlı canlı kitap seslendirebilecekleri keyifli bir ortam sağlayacağız.

 

Dolu dolu içeriklerle süslediğimiz 15 Ekim Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivalimizde yalnızca bunlar mı olacak? Tabi ki hayır. Festivalimizde, geçtiğimiz yıllarda katılan misafir standlarımızın yanı sıra,  bu yıl yepyeni başka misafir standlarımız da yer alacak. Rehber Köpekler, Sesli Betimleme, GETEM, Erişilebilir Haritalar, Bilim,  Eşpedal, 3B YEM ve Tarihe Dokunmak standları festivalimizi bu yıl da şenlendirmeye devam edecekler.

Festival programımıza,

Buradan ulaşabilirsiniz.

Festivalimize erişilebilirliğin hayalini kuran,  bu hayallere ortak olmak isteyen herkesi davet ediyor,  eşit, erişilebilir ve engelsiz bir hayat düşümüzle sizleri selamlıyoruz.

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle