Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

2017 Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Etkinlik Programı Belli Oldu

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih13.10.2017

Toplam okunma3630

2017 Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festival Afişi ShiftDeleteNet Logo (Festival medya sponsoru)

2017 Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali Başlıyor!

ShiftDelete.Net 

medya sponsorluğuyla gücüne güç katan Dördüncü Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, 13-14 Ekim 2017’de sizleri Boğaziçi Üniversitesi’ne bekliyor!
Festivalimiz, Ekim ayında erişilebilirlik aktivistleriyle buluşuyor. Engelsiz Erişim Derneği ile Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliğinde, ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, dördüncü kez ziyaretçileriyle buluşuyor.

 

İlk üç yıl renkli stantlarından konserine, panellerinden güldürü ve sinema gösterimine kadar pek çok aktiviteyle ziyaretçilerine müthiş bir festival yaşatan Engelsiz Erişim Derneği ve GETEM, bu sene de dopdolu bir programla karşınızda olacak.
Yine Özgürlüğün Ritmi beyaz baston şarkıları ile sokak sahnesine çıkacak, yine erişilebilirlik sözü hep birlikte söylenecek, birbirinden erişilebilir stantlarımız bizleri bekliyor olacak.

 

 

 • Ayrı laboratuvarlarda bilimsel çalışma yapmak yerine birlikte bilimin nasıl erişilebilir olabileceğini keşfedeceğiz.
 • Bireysellik, mahremiyet ve bağımsızlık temalı açık kürsü forumumuzu gerçekleştireceğiz. Beş on dakika da olsa körlerin bağımsızlıkla, bastonla tanışma ve bireysel olmaya dair öykülerini öğreneceğiz.
 • Sesimiz kitap ekibinin gerçekleştireceği, 70’lerden 80’lere bir Türkiye panoramasına müzikal ve şiirsel bir dinletiyle bir kez daha içimiz acıyarak tanık olacağız.
 • Engelsiz Erişim Derneği üyelerinden müzisyen çalışma arkadaşlarımız Benay Gözkaman ve Turgay Gümüş, hazırladıkları harika konser programıyla tatlı yorgunluğumuza ödül olsun diye unutulmaz bir müzik şöleniyle karşılayacaklar bizi.
 • Akşam kuşağındaki seminerimizde, Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Ve Eğitim Çalışmaları Merkezi Seçbir’den Melisa Soran ve Melike Ergun aramıza katılacak ve Ders kitaplarında Engellilik temsili üzerine Tohad ve Eğitim Reformu girişimiyle ortaklaşa yürüttükleri araştırma sonuçlarını paylaşacaklar.
 • Beyaz baston ustasını arıyor, var mısınız eğlenceli bir yarışmaya diyecek, oluşturacağımız engel parkurunda kim beyaz bastonuyla daha az engele takılarak engelleri aşıyor göreceğiz.
 • Erişilebilirlik stantlarında tarihî figürlere dokunacak ve özelliklerini dinleyecek, tandem standında bisiklete binmenin tadına varacak, Braille ve dokunarak okuma yazma standında dokunuşla keşfedecek, sesli betimleme standında hayallerimizi birleştirecek, yemek standında yapacağımız nefis yemeklerden tadacağız.

 

 

Bağımsız hareketimizin aracı beyaz bastonumuzla eğlenceli ve erişilebilir bir festivalde, ilgi duyan herkes ile birlikte olmak için, 13 Ekim sabahı saat 10:30’da Boğaziçi Üniversitesi Güney kampüs kapısı girişinde sizleri bekliyor olacağız.

Haydi! Sizler de erişilebilirlik yolculuğumuza eşlik edin.

 

2017 Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festival Programı:

 

13-14 Ekim 2017

 

Yer: Boğaziçi Üniversitesi

 

13 Ekim 2017 Cuma

 

 • 10:30-11:00: Güney Kampüs kapısından Boğaziçi Üniversitesi meydana Özgürlüğün Ritmi baston şarkıları eşliğinde yürüyüş ve meydanda Erişilebilirlik sözünün söylenmesi.
  Açıklama: Baston şarkıları, renkli balonlar ve afişlerimizle Eşit, erişilebilir, engelsiz yaşamı haykırıyoruz herkese. Bireysellik, bağımsızlık ve mahremiyet ruhumuzu paylaşıyoruz.
 • 11:00-17:00: Erişilebilir stantların açılması ve Misafirlerimizin ziyaretleri,
 • 13:00-15:00: Bireysellik, mahremiyet ve bağımsızlık temalı açık kürsü forum.
 • Yer: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs stant alanı.
  Açıklama: Bireysellik, mahremiyet ve bağımsızlığın körler için nasıl bir anlamı var hep beraber söyleşiyoruz.
 • 19:00-20:00 Ders Kitaplarında Engelin Temsili. Konuşmacılar: Melisa Soran, Melike Ergun. Bilgi Üniversitesi Seçbir.
 • Yer: Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi.
  Açıklama: Kitaplarda yerini alan engellilik kavramını analitik bir gözle inceleyeceğiz.
 • 20:30-21:30: yetmişlerden seksenlere, Türkiye Panaroması Müzikal Şiir Dinletisi
 • Yer: Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi.
 • Sesimiz kitap ekibi.
  Açıklama: Sesimiz kitap ekibinin gerçekleştireceği, 70’lerden 80’lere bir Türkiye panoramasına müzikal ve şiirsel bir dinletiyle tekrar içimiz acıyarak tanık oluyoruz.

 

14 Ekim 2017 Cumartesi

 

 • 11:00 17:00  Erişilebilirlik Stantlarının açılması.
 • Yer: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı.
  Açıklama: 13 ekimde olduğu gibi, Braille masasında hem Braille hem Latin halde kabartma yazı, Engel parkurunda usta baston kullanımı, Oyun masasında erişilebilir oyunlar, Tarihe Dokunmak masasında tarihî figürler, Kişisel bakım standında cevap bekleyen sorular, bilişim masasında erişilebilir yazılım ve donanımlar,  Ürün tanıtımı masasında WeWalk baston, Sesli Adımlar ve diğer sürprizler, engelsiz erişim standında geçmişteki çalışmalarımız ve gelecek planlarımız, eşpedal bölümünde bisiklet gezintisi, Farklı bir hobi deneyimi, erişilebilir tamir standı ve çok daha fazlası…
 • 13:00-15:00: Bireysellik, mahremiyet ve bağımsızlık Forumu.
 • 15:00-17:00: Müzisyenlerimiz Turgay Gümüş ve Benay Gözkaman’dan canlı canlı stant müzikleri ve harika bir doğaçlama konser.
 • 17:00:  Erişilebilir stantların toplanması ve baston şarkılarıyla kapanış.

 

Erişilebilirlik Sözü

Bizler diyoruz ki:
Bir gün!
Herkesle aynı anda.
Erişilebilir biçimde.
Her filmi izleyinceye,
Her kitabı okuyuncaya,
Her eğitim kurumuna engelsizce girinceye,
Üretime eşit katılıncaya,
İmzalarımızı Engelsiz Atıncaya,
Oylarımızı tek başına verinceye
Her yazılım, donanım ve web sayfasını dolu dolu kullanıncaya,
Her cadde, sokak ve mekânı özgürce gezinceye,
Tüm yaşamı eşit, erişilebilir, engelsiz kılıncaya dek,
Mücadeleye devam edeceğiz. 
Sizleri de aramızda görmekten çok mutlu olacağız.

Engelsiz Erişim Derneği

Getem

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

ramazan öz
bu güzel bir etkinlik
Yorum Ekle