Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

22 Şubat 2017 Engelsiz Erişimli Saatler

Engelsiz Erişimli Saatler

YazarAdem Vural, Engin Yılmaz

Tarih22.02.2017

Toplam okunma786

Selamlar dostlar

Siz iki saatlik bir program görüyorsunuz, ama onun hazırlıkları bazen bir hafta bazen bir kaç gün öncesinden başlıyor. Adem Abi yeni playlistini bir önceki program biter bitmez yapma ve araştırma telaşına girişiyor, ben konuklarla iletişime geçip kesin doğrulama alıyorum ve en son duyuru metni kaleme alınıyor. Biraz mutfaktan bilgilerle başlayayım istedim. 


Bu hafta geçen programda başladığımız ve çok olumlu geri dönütler aldığımız Sesli Betimlemeci Geçidine devam ediyoruz. Konuğumuz ise belki de betimlemenin en deneyimli yazarlarından birisi: Gülşen Argüç. GETEM kataloğuna baktığımızda tam 47 filmin metin yazarı olarak Gülşen'in imzasını görüyoruz. Elbette buna tüm Digitürk filmleri, hayal ortağım sinema filmleri dahil değil. Bir betimleme metin yazarı olarak Gülşen'i nasıl tanımlarsınız diye düşündüğümde, futbol'da Alex Hagi neyse betimlemede de Gülşen ona eş değer diyebiliriz hiç abartmadan. Kendisine, en aklında kalan betimlemeleri hangisi diye sordum, Çiçek Abbas, Unutursam Fısılda, Yeni Ahit ve Her Şeyin Teorisi yanıtlarını verdi. Ben bunlara Ocean's serisi, geleceğe dönüş serisi, 13. Kat gibi filmleri de ekleyeyim. Gülşen'le bu yazışmayı gecenin 1 buçuğunda yaptık. Hepimizin çoğunlukla uykuda olduğu saatlerde, Betimlemeciler ayakta, bilgisayar ekranları başında. Onlar için bu, sıradan bir şey, kimi zaman bir dizi, kimi zaman acilen yetiştirilmesi gereken bir film. Göz ve dimağlarındaki emeği klavyeye aktarmakla meşguller. İşte bu hafta, o emeği ve o süreci bize en iyi anlatacaklardan birisiyle sohbet edeceğiz, ve muhtemelen çoğumuz sesini ilk kez duyacağız. 

Programın ikinci yarısı ise bambaşka bir macera ve proje anlatımına tanıklık edeceğiz. Ahmet Üsünel, şu an Amerika'da yaşayan Boğaziçi mezunu bir kör. Satranç oynuyor, yüzüyor, orada körlere bağımsız hareket ve destekleyici teknolojileri kullanma eğitimleri veriyor, kısaca 10 parmağında 10 marifet sözünü sonuna kadar hak eden bir kişi. Bize konuk olma sebebi ise bambaşka. Ahmet bir çeşit deniz bisikleti kullanarak, İstanbul boğazını tek başına geçen ilk kör olmayı hedefliyor. Deniz aracını, gps programları ve sensörler yardımıyla tamamen erişilebilir yapabileceğine emin. Bilirsiniz Engelsiz Erişimin çıkış sloganı, Hayaller Yaklaşmakta olan gerçeğin gölgeleri. Biz de Ahmet'in isteğini gerçekleştirmesi için tüm kalbimizle yanında olacağız: Gelin detayları Ahmet'ten dinleyelim.
Sarper Hoca Lg'nin yeni saatlerinin erişilebilirlik özelliklerinden bahsedip programınıza mutlaka koyun dedi sağ olsun. Teknoloji ayağımızda bu saatlerden bahsedeceğiz.

Tabi Adem Abinin seçtiği süper parçalar bize eşlik ediyor. Sizler de söyleyeceğiniz bir şarkı, okuyacağınız bir şiir, vereceğiniz veya canlı canlı yapacağınız bir yemek tarifiyle konuğumuz olmak isterseniz bize yazın.

Engelsiz Erişimli saatler kalkıyor, binmeyen kalmasın!
Engelsiz Erişimli Saatler her Çarşamba akşamı saat 21.00-23:00 saatleri arasında Eğitimde Görme Engelliler Radyosunda.


Engelsiz Erişimli Saatler programını Eged Radyodan dinleyebilmek için,
www.eged.org/radyo
adresine girebilirsiniz.


Dilerseniz Aşağıdaki ip adresine girerek de radyoyu dinleyebilirsiniz.
http://89.163.146.245:9976/listen.pls


Ayrıca Radyo Kulesi uygulamasından da Eged Radyoyu bulabilirsiniz.
Skype üzerinden Bize mesaj göndermek içinse,
engelsizerisim@hotmail.com
adresini  kullanın.


Eğer bu adresi Skype üzerinde bulamıyorsanız, yilmaeng kişisini Skype  kişilerinize ekleyin.


Program kayıtlarımızı daha sonradan takip etmek için,
www.dunyayaseslen.com
adresine bakabilirsiniz.

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle