Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Kullanılacak Oy Pusulalarına İlişkin Şablon Kullanım Yönergesi

Engelsiz Seçim

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih21.03.2019

Toplam okunma0

Yönergeyi Dinlemek İçin Tıklayın

Önemli uyarı!

31 Mart Yerel Seçimlerindeki çeşitlilik ve pusulaların il ve ilçe seçim kurulları tarafından ayrı ayrı bastırılması, YSK’nin pusulaları veya görüntülerini bizimle paylaşmaması benzeri sebeplerden kaynaklanan olumsuzluklar nedeniyle, elinizdeki şablonlardaki yuvarlak Mühür deliklerinin ilgili parti  veya adaylarla eşleşmesinde sıkıntılar yaşanabilir. Her ne kadar seçim kanunlarında ve YSK kararlarında belirtilen ölçüler temel alınarak bu şablonlar hazırlanmışsa da aday ve partilerle ilgili mühür deliklerinin eşleştiğini, kabine girmeden önce mutlaka sandık görevlilerine doğrulatın ve olası bir eşleşmeme durumunda, oy kullanmak için birinden yardım istemeniz gerekebileceğini hatırda tutun. Böyle bir durumun yaşanmayacağını umar, olası aksaklıklar için şimdiden özür dileriz.

Giriş

Merhaba. Elinizde 3 adet  şablon bulunuyor. Eğer bir büyükşehirde ikamet ediyorsanız, büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı ve belediye meclisi seçimi için kullanacağınız 3 şablona dokunacaksınız. Büyükşehir dışındaki bir seçim bölgesindeyseniz,  belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi seçimi için hazırlanan şablonlar elinizde olacak. Önce şablonları nasıl tutacağımıza bir göz atalım.

Tüm şablonlara dokunduğunuzda, içe doğru katlanmış iki kulak göreceksiniz. Şablonu açıp masanın üzerine yerleştirdiğinizde, bu kulakların uzun olanı üstte, kısa olanı solda kalmalı. Kulakların katlı kısımları altta olacak şekilde yerleştirilmeli. Pusulayı bu kulakların arasına sıkıştıracağız ve böylelikle mühür delikleriyle parti veya aday isimlerinin altındaki yuvarlaklar eşleşmiş olacak. Aşağıda paylaşacağımız maddeleri şablonları bu şekilde yerleştirdiğimizde doğru anlayabileceğimizden, devam etmeden önce şablonları doğru tuttuğumuzdan emin olalım.

Büyükşehir belediye başkanı seçimi için dokunduğunuz şablon, sağ alt köşesinde bir kesik olan beyaz renkli şablondur. İlçe veya belde belediye başkanlığı seçimi için dokunduğunuz şablon ise sol alt köşesinde bir kesik bulunan mavi renkli şablondur. Her iki şablon da üstte ve altta yirmişer olmak üzere toplam 40 yuvarlak mühür deliği içerecek şekilde tasarlanmıştır.

Bulunduğunuz bölgede daha az aday olabilir. Amacımız tüm ülkedeki en çok adaylı bölgeyi ve en büyük pusulayı içine alabilen bir şablon üretmekti. Eğer bölgenizde 20’den daha fazla aday yoksa, alt taraftaki sırayı kullanmanız gerekmeyecek. O yüzden bu sırayı içe doğru katlayarak, tek sıralı bir şablon elde edebilirsiniz.

Tüm şablonlarda, mühür deliklerini kolay sayabilmeniz için konumlandırdığımız, her beş mühür deliğinin sağında, mühür deliklerine oranla oldukça küçük yuvarlak bir delik hissedeceksiniz. Bu ufak delikler yardımıyla, o an kaçıncı adayın altındaki mühür deliğinde olduğunuzu daha kolay bulabilmenizi umuyoruz.

Elinizdeki bir diğer şablon çeşidi, daha küçük ve tek sıralı 13 mühür deliği içeriyor. Bu şablonda da yine beşinci boşlukların hemen sağında yukarıda bahsedilen küçük delik mevcut. Tabi ki üst ve sol tarafta da aynı kulak var. Bu şablonlar, belediye meclisi veya il genel meclisi üyelerini seçmeniz için kullanacağınız şablonlardır. Belediye meclisi seçimi şablonunun kesiği, sağ üst köşededir ve şablon yeşil renkte hazırlanmıştır. Büyükşehirlerde yaşamayanların kullanacağı İl genel meclisi seçimi şablonunun ise kesiği sol üst köşededir ve şablon pembe renkte hazırlanmıştır. Şablon renkleri, ilgili yerlerdeki pusulaların renkleri olması nedenli bu şekilde seçilmiştir.

Maalesef mali nedenler ve bağımsız adayların sıralaması nedeniyle bu şablonlarda Braille kullanmadık. Ancak gerek beşinci boşluklardaki minik yuvarlak delikler, gerekse farklı şablonların farklı yönlerindeki kesikleri referans alarak süreci rahatça yönetebilmenizi amaçladık.

Oy Kullanım Süreci

Öncelikle

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri Seslendirilmiş Aday Listesi

bağlantısını tarayıcınızda açın. Sayfa içeriğinde bulunan il seçim kutusuna odaklanın ve içerisinden yaşadığınız şehri seçin. Ardından gelen listeden oy kullanacağınız ilçe veya beldeyi seçerek  buradaki Belediye başkanı ve belediye meclisi adaylarını ve pusuladaki sıralamalarını dinleyin.

Dinleyeceğiniz kayıtlar, yaşadığınız şehri seçtiğinizde, oy kullanacağınız 3 bilgiyi içerecek şekilde hazırlanmıştır. Bunlar: Büyükşehirler için ilçe veya belde belediye başkan adayları, Belediye meclisi adayları ve Büyükşehir belediye başkan adaylarıdır. Büyükşehir statüsünde olmayan iller için hazırlanan kayıtlar  ise İlçe veya belde belediye başkan adayları, Belediye meclisi üyesi adayları ve İl genel meclisi üyesi adaylarının bilgilerini kapsamaktadır. Yaşadığınız şehrin yerel yönetim esaslarını dikkate alarak, her 3 durum için de oy vermek istediğiniz parti veya adayların sıralamasını doğru şekilde öğrendiğinizden emin olun.

Sandık başına gittiğinizde, sandık görevlilerinden pusulaları ilgili şablonlara yerleştirmelerini isteyin. Şablon renkleri ilgili pusula renkleriyle aynı olduğundan, yerleştirmede bir sorun yaşanmayacağını ön görmekteyiz. Bununla birlikte, siz de çentiklere göre hangi şablonda hangi pusulanın yer alması gerektiğinden eminseniz, pusulaları şablonlara uygun biçimde yerleştirebilir, sandık görevlilerine süreci doğrulatabilirsiniz. Önerimiz, olası sorunları en aza indirebilmek adına, şablon pusula eşleştirmelerinizi sandık görevlileriyle beraber gerçekleştirmeniz yönündedir.

Son olarak, Bağımsız adayların partilerden sonra nasıl sıralandığını doğrulatın. Özellikle İstanbul gibi 24 bağımsız adayın bulunduğu bölgede, bağımsız adaylar partilerin ardından iki sıra halinde konumlanmıştır. Partilerin altında yer alan sıra boş bırakılmıştır. Yerleştirme sırasında bu hususu mutlaka dikkate alın.

Sandık başına gittiğinizde veya yerleştirme sırasında pusulanın şablondan kayması halinde, pusulanın sol üst köşesini  şablonun üst ve sol kulağının içine gelecek şekilde konumlandırarak, pusulanızı yeniden yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz yanınızda bir ataç götürerek yerleştirme sonrası atacı kulağa tutturabilir, kayma ihtimalini sıfırlayabilirsiniz.

Oy kabinine girdiğinizde, soldan sağa doğru delikleri sayarak, istediğiniz parti ve adayın boşluğunu bulun ve mührü tam deliğin ortasına yerleştirerek yukarıdan bastırın. Bunu her 3 şablondaki pusula için tekrarladıktan sonra, pusulaları şablondan çıkarıp katlayarak size verilen zarfa yerleştirin. Muhtarlık seçimlerinin birleşik bir oy pusulası bulunmuyor. Ancak bulunduğunuz bölgedeki muhtarlığa giderek, önceden muhtar adayları ve ihtiyar heyetlerini içeren pusulaları edinebilir veya kabine girmeden bunları sandık görevlilerinden isteyebilirsiniz. Bu adayları, kendinizin belirleyeceği biçimde dışarıda sıralatıp, istediğiniz muhtar adayının pusulasını da kabinde zarfınıza yerleştirdikten sonra tüm işiniz bitmiş olacak.

En başta da belirttiğimiz üzere, elinizdeki şablonlar her türlü zor koşula rağmen mahrem oy hakkımızı korumak için hazırlanmıştır. Engelsiz ve tek başına oy kullanma hakkımızın baki olacağı bir seçim geçirmemiz dileğiyle.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle