Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

5. Selen Özel Bilgi Yarışmasının Galibi Grup Spartaküs!

Selen Özel Bilgi Yarışması

YazarEngelsiz Erişim

Tarih08.05.2012

Toplam okunma1373

Engelsiz Erişim Derneği tarafından beşincisi  düzenlenen Selen Özel Bilgi Yarışması, 05.05.2012 Tarihinde Boğaziçi Üniversitesinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Yarışmayı genç bir grup olan ve kendilerine Spartaküs adını veren, Çağrı Gökçek, Orhan Yeter ve Özen Sarıtaş grubu kazandı.

Engelsiz Erişim derneği prensip olarak, tamamen görme engelliler tarafından hazırlayıp sunduğu bilgi yarışmasında, gören katılımcı ve izleyicileri için de projeksiyondan faydalanarak, eşit bir ortam sağladı. 
Engelsiz Erişim Derneği olarak bu yıl bilgi yarışmasına yeni şeyler katarak, organizasyonun daha eğlenceli ve daha inter aktif geçmesini sağlamaya çalıştık. Her oturumdaki seyirciye sor bölümleri, yarışmaya eklediğimiz sesli soru, yemek kültürü, siyasal bilgiler gibi yeni alanlar bu yeniliklerden bazılarıydı.

 

Yarışma, üçer gruptan oluşan üç oturum, en iyi ikinci grubun seçildiği mini oturum ve final oturumu olmak üzere toplam 5 oturumda yapıldı. Finale, her oturumun birincileri ve en iyi ikinci olan grup katıldı.  Yani final oturumunda dört grup yarıştı.

Yarışma saat 10:30’da başladı. birinci oturumun galibi, kendilerine kell, kör kirpi adını veren, Çağrı doğan, Turgay gümüş ve Erdal karakkoç oluyordu. Bu oturumma yarışma sponsorlarımızdan Ercan Tutal da konuk oldu. Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak her oturumda seyirciye sor bölümü de yapıldı. Ve 4 kişi bizlerden GörenTek sponsorluğunda flaş bellek kazandı.

İkinci oturumda oldukça başarılı ve rahat bir yarış çıkarann ve kendilerine grup toplama adını veren Devrim Tarım, Illgın Aydınoğlu ve Belgin can grubu birinciliği alıyor ve finale yükseliyordu.  

Öyle yemeği ardından yapılan üçüncü oturumun galibi ise kendilerine Adsız Not defteri adını veren, Kürşat Ceylaan, Soner çoban ve Doğukan ibrahimoğlu grubu oluyordu.

Üçüncü oturumu yedek sorular sonunda ikincilikle tamamlayan ve kendilerine spartaküs adını veren Çağrı Gökçek, Orhan Yeter ve Özen Sarıtaş grubu, ne kadar güçlü olduğunu en iyi ikinciyi belirleyecek mini oturumda da göstererek finale yükseliyordu. Böylece finalde yarışan 4 grup belli oldu.

 

Kel Kör Kirpi adıyla,
Çağrı Doğan,
Erdal Karakoç,
Turgay Gümüş;;
Grup Toplama adıyla,
Ilgın Aydınoğlu,
Belgin can,
devrim Tarım;
Adsız Not Defteri adıyla
Soner Çoban,
Doğukan İbrahimoğlu,
Kürşat Ceylan;
Spartacus adıyla,
Çağrı Gökçek,
Orhan Yeter,
Özen Sarıtaş.


Oldukça heyacanlı ve keyifli bir rekabet sonunda spartaküs grubu yarışmayı birincilikle bitirdi. Yani bu sene 4 yıldır yarışmayı birincilikle bitiren Devrim tarım ve ekibinin yerini yarışmamızın en genç gruplarından birisi alıyordu.

Yarışmamızın ikincisini yedek sorular belirleyebildi. Kel Kör Kirpi, ve Adsız Not Defteri grupları arasındaki rekabeti Soner Çoban, Kürşat Ceylan ve Doğukan İbrahimoğlu’dan oluşan grup kazanırken, Çağrı Doğan, Erdal karakoç ve Turgay Gümüş grubu üçüncülükte kaldı.

Yarışmamızın birincisi grup Spartaküs adıyla Çağrı Gökçek, Orhan Yeter, Özen Sarıtaş,, Ödül olarak Braille Teknik Firmasından isteklerine ve ihtiyaçlarına göre Jaws, talks yada megic destek teknolojilerinden birini kazandılar.

2. olan grup,, Adsız Not Defteri Adıyla Soner Çoban, Doğukan İbrahimoğlu, Kürşatt Ceylan,, Ödül olarak: Düşler Akademisi’nden ikişer  kişilik yemek kazandılar.

Kel Kör Kirpi adıyla yarışmayı üçüncü sırada tamamlayan Çağrı Doğan,, Erdal Karakoçç ve Turgay Gümüş ise ödül olarak Engelsiz Erişim Derneğinden 100'er TL para ödülü kazandılar.

Ayrıca dereceye giren tüm yarışmacılarımız, Engelliler dalış drektörü Ercan Tutal'la Kaş'ta dalma şansı elde ettiler.

Engelsiz Erişim Derneği, 13 Mayıs'ın anneler günü olması münasebetiyle, her yıl olduğu gibi bu yıl da bizi bilgi yarışmalarımızda yalnız bırakmayan Selen Özel'in annesine küçük bir anneler günü hediyesi taktim etti.

Engelsiz Erişim Derneği olarak
Ödül sponsorlarımız olan, Braille Teknik, Düşler Akademisi ve Görentek Firmalarına teşekkür ederiz.

Bilgi yarışmamızı Bizbize sohpet odasında canlı yayınlayan ve böylece bir ilki gerçekleştiren Sayın Süleyman Yüksel'e de teşekkür ediyoruz.

Yarışmamıza gönüllü olarak destek veren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Azize, Müge ve Cüneyt'e de katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Elbette yarışmamıza ev sahipliği yapan Boğaziçi Üniversitesine ve desteklerinden dolayı GETEM’e teşekkür ediyoruz.

 

Ayrıca yarışmamızda bizim hep yanımızda olan Selen'in annesi Fehime Hanım ve babası Süleyman Bey'e,  yine yarışmamızı bizzat izlemeye gelen Ercan Tutal'a, yarışmacılarımızdan Çağrı Doğan’ın, 3 yaşındaki  sevgili  kızı elif Sezin ve eşine,  ve tüm izleyici ve katılımcılarımıza teşekkür ediyor, daha güzel organizasyonlarda buluşmak üzere diyoruz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle