Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

6. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Stant Tanıtımları

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih09.10.2019

Toplam okunma0

Merhaba değerli takipçilerimiz,

Uzun, heyecanlı ve coşkulu bir hazırlık sürecinden sonra, geldik festival zamanına. Ne sınıflandır ne sınırlandır mottosuyla çıktık yola ve kaldırdık tüm sınırları erişilebilirlik adına. Sizleri bekleyenlerden fısıldayalım biraz kulaklarınıza.

Engelsiz Erişim

Bu yıl festival alanımıza girerken, ev sahibi olarak Engelsiz Erişim Derneği standı karşılayacak sizleri. Derneğimizin dünden bugüne yolculuğu, yaptığı aktivizm çalışmalarında kullandığı materyaller, stantlarımızın Braille ve mürekkep baskılı harflerle basılmış sıralanışı, farklı konularla konuklar ile tam erişilebilir bir seçim simülasyonu ve tabii ki çok daha fazla sürpriz sizi bekliyor olacak.

EEEH Dergi

EEEH Dergi standımızda, dergi editörleri Burak Sarı ve Meral Sözen bulunacak. Dergi yazarlarından Canan Çam Yücel, Engin Yılmaz, Mihri İlke Çeperli ve Sevgi Mart festival alanında olacaklar. EEEH Dergi editör ve yazarlarıyla tanışma ve sohbetin yanı sıra, stantta her sene festival için basılan ve bu yıl kare kod uygulamasıyla erişilebilirlik örneği olan EEEH Dergi özel sayısıyla birlikte, dergi web sitesi adresinin de yer aldığı magnetli kartvizitler bulunacak. Ayrıca her iki gün dergiyle ilgili sorulardan oluşan yarışmaya katılan EEEH Dergi okurlarına sürpriz hediyeler ile her iki gün birer kişiye yılın okuru plaketi verilecek.

Dokunsal Atölye

Dokunsal Atölye Standımızda İstanbul’un farklı meydanlarının kabartılmış haritalarını inceleme ve böylece harita okur-yazarlığınızı geliştirme; aynı zamanda fen bilgisi derslerinde kullanılan farklı materyalleri dokunarak inceleme imkanı bulacaksınız.

Harita

Harita standında Sözer Vurgun ve öğrencileri tarafından hazırlanan, ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerini gösteren haritalarla yeni yerler keşfedecek, dokunsal hikaye kitapları, zeka küpleri ve çeşitli oyunlarla eğlenceli vakit geçireceksiniz.

Yemek

Yemek standında, mini atölye çalışmaları ile hoş bir masa nasıl hazırlanır konusuna ilişkin yöntemleri konuşacak, güzel masalar hazırlayacağız. Çeşitli salata ve yemekler pişirecek, ayrıca tattığını bil yarışması ile hoşça vakit geçireceğiz. Tabii ki pişecek yemeklerden tadabilmenin tek yolu, hazırlanışına da katkı sunmak olacak. Böylece sebzeleri soyup doğrarken, hep birlikte eğleneceğiz. Elbette sürpriz lezzetlerimiz de sizleri bekliyor olacak.

GETEM

GETEM Standımızda, yıllardır sesleri ile kitaplarımıza hayat veren gönüllü okuyucularımız Levent Filyos, Sabahat Varol İnsel ve Mehtap Tolu yanında, Osman Balcıgil, Bige Güven Kızılay, Elif Öztürk, Pınar Çelikdelen, Serap Ortayol, Eylem Yurtsever bizlerle birlikte olacak. Peki bir yandan konuklarımızla sohbet ederken biryandan da kitap okuma serüvenimizin dünü ve bugününe bakmak istemez misiniz? Haydi o halde! Sizi GETEM standımızda bekliyoruz.

Braille ve Dokunarak Okuma Yazma

Festivalimizin vazgeçilmezlerinden biri olan Braille ve Dokunarak Okuma Yazma Standı, bu yılda ziyaretçilerini bekliyor! Braille yazı, bağımsızlığımızın temel  taşlarından  biri. Peki onu günlük hayatta nerelerde, nasıl kullanıyoruz? Braille'in kullanıldığı farklı alanları görmek, üzerinde Braille yazı bulunan çeşitli materyalleri incelemek, Latin harfleriyle  erişilebilir bir şekilde yazı denemesi yapmak ve   tabii Braille üzerine keyifli bir sohbet etmek isterseniz, Standımıza uğramadan festivalden ayrılmayın!

Sesli Betimleme Derneği

Hayatımızı renklendiren oluşumlardan birisi olan Sesli Betimleme Derneği olmadan bir festival düşünemezdik elbette. Bu yıl SEBEDER Başkanı Avukat Olgun Yılmaz, Betimleme Kumbarası Proje Koordinatörü Melek Aşık, Sesli Betimleme Metin Yazarı Zeynep Gül ve Betimleme Kumbarası gönüllü metin yazarı Yeliz Saygınar stantta olacak. Standı ziyaret eden misafirler, SEBEDER'in çalışmaları hakkında sözlü ve yazılı (katalog, Braille broşür, hakkımızda) bilgi alabilecekler ve sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret dili çevirili bir film örneği izleyebilecekler. Betimleme Kumbarası 2 gün boyunca kısa bir eğitim almak ve örnek çalışma yapmak isteyen tüm ziyaretçilerle atölye çalışması gerçekleştirecek. Çalışma sonunda projede gönüllü olmak isteyenler yazarlık ve seslendirme için kayıt olabilecek. Standımızın olmazsa olmazı Kremlin Sarayı'nın, hayvan hücresinin, Özgürlük Heykeli'nin 3D maketleri bu yılda betimleme desteğiyle dokunarak öğrenmenin keyfini yaşatacak.

Evde Tamir İşleri

Evde bozulan eşya, damlatan musluklar ya da yeni alınıp monte edilmeyi bekleyen askılar canınızı mı sıkıyor? O halde buyurun Adem Vural ile Evde Tamir İşleri standımıza. Adem Bey’in yanında bu yıl Sadık Kılıç da bizlerle olacak ve marangozluk tekniklerini anlatacak. İçinizdeki yaratıcılığın uyanma vakti geldiğini düşünüyorsanız; standımız sizleri bekliyor olacak.

Oyun Hobi

“Bu kadar gezip eğlenmişken, birde tavla turnuvası ya da satranç maçı yapayım.” derseniz, oyun hobi standımıza uğrayın deriz. Standımızda ayrıca üzeri Braille yazılmış puzzle küçük el bulmacaları ve oyun kartlarını da bulabileceksiniz. Tabi anlattıklarımız, sürprizlerimizin teminatıdır diyerek oyun ve hobi standına uğramazsanız, pişman olacağınızı bilmenizi istiyoruz.

Turkcell Hayal Ortağım

Turkcell, bu yıl festival sponsorlarımızdan birisi olarak “Ne Sınıflandır Ne Sınırlandır” mottomuzu bizimle birlikte haykırıyor. Hayal Ortağım standı ile de yanımızda olacaklar. Uygulamanın birçok özelliğinin tanıtılacağı stantta WeWalk sürprizi de sizi bekliyor olacak. Festival alanımızda bulunan, Hayal Ortağım uygulamasına üye olan ve e-posta adresini uygulamanın ayarlar bölümüne girerek güncelleyen ve standa uğrayarak anketi dolduranlar arasında yapılacak çekilişle, bir adet WeWalk sahibini bulacak. Hem deneyimlemek hem de WeWalk sahibi olmak isteyenleri standımıza bekliyoruz.

Minyatür Orman

Dünyanın akciğerleridir ormanlar. Binlerce çeşit ağaç içinden, bu yıl açılacak minyatür orman standımız kapsamında birkaç tanesini dokunarak tanımak istemez misiniz? limonî selvi, mavi selvi, lavanta, alev ağacı, çınar, lale ağacı, amerikan meşesi, kanarya gülü ve daha birçok fidemiz, tanışmak için sizleri bekliyor olacak. Aynı zamanda Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı tarafından, ağaç dikimi, yetiştirilmesi ve bakımı konularında da bilgilendirmelerin yapılacağı standımıza uğramadan geçmeyin deriz.

Rehber Köpekler

Kendine bir dost edinmek isteyenleri Rehber Köpekler Derneği Standımıza bekliyoruz. Küçük dostlarımızla tanışmak ve detaylı bilgi almak için uğramadan geçmeyin deriz.

Çizgiler

Çizgiler bu sene de festival sahalarına dönmek için hazır. Üstelik bu sefer yanlarında kendi kahramanlarını da getiriyorlar. “Kahraman” demişken, sahi siz kendinizi hangi tarafta görüyorsunuz? İyiler ya da kötüler öğrenmeye var mısınız? Tatlı mı tatlı sürprizlerle geçecek ve Marvel Kahramanlarının iç savaşını aratmayacak bu çetin mücadeleye katılmayı dilerseniz, çizgileri ziyaret edip kendi tarafınızı seçin! Tüm bunların yanında hayallerimize ortak olmak, çizgilerin renkli dünyasına adım atmak veya sadece bir “Merhaba” demek için herkesi standımıza bekliyoruz.

Enstrüman

Bu yılki festivalimizde ilk kez “Merhaba” diyecek stantlarımızdan birisi de enstrüman standımız. Birbirinden farklı birçok enstrümana dokunmak, incelemek, üzerlerinde bulunan etiketlerden okutacağınız karekodlarla seslerini ve açıklamalarını dinlemek isterseniz, standımıza uğramadan geçmeyin deriz.

Bilişim

En az Braille kadar hayatımızda yer tutan diğer bir B de tabii ki bilişim. Farklı işletim sistemlerini tanımak, küçük kod yazma eğitimleri almak, yapılacak erişilebilirlik sözümüzü yazma yarışmasında Bluetooth özellikli bir klavye kazanmak isterseniz, bilişim standımız sizleri bekliyor olacak.

Kişisel Bakım

Kişisel bakım denildiğinde akla birçok şey gelebilir. Söküğünü dikmek, saçını şekillendirmek, ayakkabı bağlamak, kravat bağlamak, makyaj yapmak, tıraş olmak vesaire. Bu yıl kişisel bakım standında bu saydıklarımızın hepsi ve reklam için değil, gerçekten saydıklarımızdan çok daha fazlasını bulacaksınız. “Ben zaten bunları yapabiliyorum. Bu standa uğramasam da olur.” Demeyin, hepimizin birbirimize öğreteceğimiz şeyler vardır. Biz paylaşmak için orada olacağız ya siz?

EGED

EGED yaptığı etkinlikler yanında, görme engelli öğrenci ve öğretmenler için hazırlamış olduğu kılavuz kitapçıklar ve ayrıca Ali Alparslan, Mert Karagüzel ve Tolga Kendüzler’in anlatımı ile Engelsiz Nota projesi ile de bizlerle birlikte olacaklar. Hem projelerini konuşmak hem fikir paylaşmak isterseniz, standımıza uğramadan geçmeyin deriz.

Altı Nokta Körler Derneği Denizli Şubesi ve Dok-San

Bu yılki festivalimizin en büyük sürprizlerinden birisi de stant masalarımızın üzerinde sizleri bekliyor olacak. Festival alanımıza geldiğinizde, mutlaka stant masalarımıza dokunmayı unutmayın. İşte bu güzel sürprizi hazırlamamıza yardımcı olan Altı Nokta Körler Derneği Denizli Şubesi ve Dok-San Tekstil de bu yıl bizimle olacak. Bu stantta hepimizin yıllardır düşlediği bir hayal gerçek olmuş. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sağlık

Hepimizin yolu, her ne kadar istemesek de zaman zaman hastanelere düşmektedir. Peki muayene sırasında kullanılan aletler nelerdir? Hangi materyal ne için kullanılır merak ediyor musunuz? Ya damar yolu açmak ister misiniz? O zaman sizleri sağlık standımıza bekliyoruz. Gelin, hep birlikte deneyimleyip öğrenelim.

Spor

Atletizm, yüzme, bilek güreşi, futbol, binicilik, satranç, judo, goalball gibi spor dallarından sporcular, bu yıl spor standımızda bizlerle birlikte olacaklar. Sporcularımız, ziyaretçilerimizin sorularını yanıtlayacak, ayrıca mini aktiviteler de yapılacak. Paralimpik alanında da akademik bilgilerin yer alacağı spor standımıza uğramadan festivalimizden ayrılmayın deriz.

Eş Pedal ve Engelsiz Pedal

Bu yıl bisiklet deneyimini de bolca yaşayacağız. Hem Eş Pedal hem de Engelsiz Pedal bisikletleri ve anlatacakları ile bizlerle birlikte.

Origami

“Bedensel aktiviteler tamam da ben ellerimi de çalıştırmak istiyorum.” Diyenler, sizleri Origami standımıza davet ediyoruz. Bakalım bir kağıt katlanarak kaç farklı şekle koyulabiliyormuş. Bizce deneyimlemeye değer.

Performans

Bu yıl festival alanımızın ortasına kuracağımız performans standımızda, birbirinden farklı onlarca performans izleyebileceksiniz. Farklı enstrüman performansları yanında bizleri müziksiz bırakmayacak stant görevlisi arkadaşlarımızın seçeceği parçalarla da oldukça eğlenceli bir alan sizleri bekliyor olacak.

Braille Teknik

Braille Teknik Firması da bu yılki festival konuklarımızdan. Başta Jaws for Windows ekran Okuyucu olmak üzere birçok yenilikle tanışacağınız stantta, aynı zamanda mini yarışmalar ve sürpriz hediyeler de sizleri bekliyor olacak.

Anlattıklarımız, yaşayacaklarınızın teminatı diyor ve hepinizi 11-12 Ekim 2019 günlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde bekliyoruz.

Stantlarımızda programlı olarak gerçekleştirilecek etkinliklerin tarih ve saat bilgisinin bulunduğu ajanda bağlantısına aşağıdan erişerek, dilediğiniz etkinliği dijital takviminize ekleyebilirsiniz.

6. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Etkinlik Ajandası

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle