Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Adım Adım Erişilebilir Seçim

Engelsiz Seçim

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih31.05.2018

Toplam okunma650

Elinde Erişilebilir Cumhurbaşkanlığı seçimi oy şablonu örneği ve mühür bulunan Engin Yılmaz'ın bulunduğu bir görsel.

Değerli dostlar, bildiğiniz gibi 24 Haziran’da birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi ve 27. Dönem Milletvekili seçiminde, görme engelli seçmenler olarak tek başımıza, özgürce ve erişilebilir biçimde oylarımızı kullanmak amacı ile Yüksek Seçim Kurulu ile görüşmelerimiz sürüyordu. Çabalarımız sonuç verdi ve Yüksek Seçim Kurulu, 16 Nisan 2017’de yapılan Halk oylaması’nda olduğu gibi 24 Haziran seçimlerinde de kullanılacak pusulaların boyutlarını, Engelsiz Erişim Derneği ile paylaşmaya karar verdi.

 

Yüksek Seçim Kurulu, konuyla ilgili önceki kararında, görme engellilerin eğer isterlerse oylarını şablonla kullanabileceklerini ve bunun için herhangi bir izin almaya gerek olmadığını belirtmişti. Bu seferki kararında bizim lehimize bir adım daha attı ve görme engelli seçmenlerin oylarını tek başlarına kullanabileceklerini karara bağladı. Tabi ki şablonların hazırlanması işi hâlâ bireysel çabalara bırakılıyor ama gelinen aşama bize, bu konuda daha çok çalışmamızın ve sesimizi duyurmamızın önemini gösteriyor.

 

Engelsiz Erişim Derneği ve Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle bu seçimlerde de şablonlar için taleplerin toplanması, bu talepler doğrultusunda yeterli sayıda şablonun bastırılması ve talep eden kişilere ulaştırılması işini üstleniyoruz.

 

24 Haziran seçimlerinde oyunu gizli oy ilkesine uygun olarak, kimseyle paylaşmak zorunda kalmadan, tek başına, özgürce ve erişilebilir biçimde kullanmak isteyen görme engelli dostlarımıza başvuru formuna gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyor, aldığımız başvuruları değerlendirerek kendilerine yönlendirmek üzere çalışmalara başlandığını bildirmek istiyoruz.

 

Şablon başvurusunda bulunan kişi ve sivil toplum kuruluşlarına, başvuru formlarında ilettikleri E-Posta adresleri üzerinden bilgilendirme iletisi yönlendirilecektir.

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun şablonlarla ilgili 564 No’lu kararına aşağıdaki linkten ulaşabileceğinizi belirtiyor, daha eşit, erişilebilir ve engelsiz bir hayat için mücadeleye devam diyoruz.

 

İsteyen görme engellilerin tek başlarına ve erişilebilir biçimde oy kullanabilmeleri maksadıyla hazırlanacak olan şablonun kullanılabileceğine dair Yüksek Seçim Kurulunun 2018/564 sayılı kararı

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle