Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Alt Yazılı Filmlere Engelsiz Erişim

Bilişim

YazarEngin Yılmaz

Tarih11.03.2009

Toplam okunma3694

Yeni bir film çıktı ve çok izlemek istiyorsunuz, herkes bu filmden bahsediyor. Bir de bakıyorsunuz ki filme henüz türkçe dublaj yapılmamış sadece türkçe alt yazısı var ne yapardınız? Ya da izlemek istediğiniz çok güzel bir dizi var ingilizce ama yine türkçe dublaj yok sadece alt yazı var, ne olacak? Biz böyle bir soru sorulduğunda şöyle diyoruz: Bugüne kadar mı, bundan sonra mı?

Bugüne kadar ne yaptığımız sorusunun yanıtı çok acık, ingilizce biliyorsak, kendimizi zorlayıp yarım yamalak bir şeyler anlamaya çalışıyoruz bazen. Tabi film de zaten görüntüleri kaçırıyorsunuz, bir de konuşmaların yarısı gidince ortada pek bir şey kalmıyor. İngilizce ya da başka bir yabancı dili hiç bilmiyorsak, bunu da yapamıyoruz. tabi yanınızda filmdeki tüm alt yazıyı size okuyacak sabırlı biri yoksa. İşte “Bundan Sonra” sorusunun ya da sorununun cevabını yine yazılımcılar ve teknoloji buldu. Karşınızda The KMPlayer.

“The KMPlayer” aslında bildiğimiz bir video oynatıcısı. Bir çok formatı destekliyor. İşte programın gezginler.net adresindeki yorumu:

“KMPlayer birçok video formatına destek veren (VCD, DVD, AVI, MPEG-1/2/4, WMV, RealMedia ve QuickTime), altyazı ve screenshot alabilme özellikleri de bulunan ücretsiz komple bir video oynatıcısı. Tamamlanmamış dosyaları, internet üzerinden anlık yayınları(streaming) da desteklemesi, bunun yanında hem bilgisayarda yüklü codecleri kullanabilmesi hem de kendi içerisinde codec bileşenlerini barındırması ile gerçekten de beğenimizi kazandı. FLV, Google Video, 3GP, MKV gibi çok uç noktalarda yer alan video formatlarına bile destek vermesi, ücretsiz olması ve içerdiği özelliklerin genişliği ile her bilgisayarda olması gereken programlar arasında “

Bu kompile Video oynatıcısının biz görme engellileri ilgilendiren en önemli özeliği ise, istendiği zaman metin alt yazılarını bilgisayarınızdaki bir sentezleyici yardımıyla seslendirebilmesi. Yani önce bilgisayarınızda kurulu olan, GVZ, ipek,Aylin, ceren ve daha syamadığımız bir sapi5 sentezleyiciyi programa gösteriyorsunuz, metin altyazılarını oku onay kutusunu işaretliyorsunuz, ve film akarken ekranda alt yazı geçtiği anda seçtiğiniz sentezleyici o alt yazıyı seslendiriyor. Bu kadar basit ve kolay. İsterseniz filmin sesini açıp kısabiliyor, sentezleyicinizin sesini ve hızını değiştirebiliyorsunuz.

KMPlayer’in diğer hoş özelliği ise türkçe oluşu ve son derece erişilebilir oluşu. Filmi sağ ve sol yön tuşlarınız yardımıyla ileri geri alabiliyor, üst ve alt yön tuşlarınızı kullanarak film sesini arttırıp azaltabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama tuşuna bastığınızda, karşınıza kullanabileceğiniz tüm menü öğeleri türkçe olarak çıkıveriyor. F2 tuşuna basarak sentezleyici ve diğer ayarları yapabileceğiniz tercihler bölümüne ulaşmanız mümkün oluyor.

Aşağıda bu muhteşem yazılımın kurulum ve kullanımına ilişkin yararlı bilgileri bulabilirsiniz. Herkese iyi ve erişilebilir seyirler dileriz.

Programı

www.blindcooltech.com

sitesinden bulan engelsiz Erişim grubu başkanımız Adem Vural’a çok çok teşekkürlerimizle

 

Programın indirilmesi ve Kurulumu

Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak KMPlayer programını bilgisayarınıza indirin.

http://www.blindcooltech.com/KMP_294_1434.exe

Şimdi programı kuralım: İlk olarak karşınıza kurulum dilini seçmenizi isteyen bir ekran geliyor. Buradan türkçyi seçip giriş tuşuna basıyoruz.

Ardından gelen ekranda ileri düğmesine basıyoruz ve gelen ikinci ekranda bir kez taba basıp oklar yardımıyla lisans sözleşmesini kabul ediyorum seçeneğini işaretleyerek ileri düğmesine basıyoruz.

Ardından gelen ekranda yine ileriyi seçiyoruz. Hedef dizin isteyen ekranda ileriyi seçip  ardından gelen ekranda da kur düğmesine basarak programı bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurulum bittiğinde programı çalıştır onay kutusunu işaretli bırakıp bitir düğmesine bastığımızda program açılmış olacak.

 

Başlangıç Ayarları

Programın başlangıcında karşınıza 10 adımdan oluşan bir başlangıç sihirbazı çıkacak. Burada sürekli next düğmesine basarak adımları tamamlayabilirsiniz. Buralardaki seçenekleri değiştirmek isterseniz, bir sorununuz şu olacak. Birinci adımdaki seçenekler tab ile dolaşırken tekrar karşınıza çıkıyor. Onları tekrar görmemek için Next düğmesine bastıktan sonra tab ile değil Shift+tab ile bir sonraki adımdaki seçenekleri görmenizi öneriyoruz. Ancak başlangıçta da dediğimiz gibi buradaki seçeneklerde pek değişiklik yapmanıza gerek yok. Sürekli next diyerek ilerleyin ve sonunda da finish düğmesine basın. Yalnız finish düğmesinin geldiği ekranda shift+tab ile ilerlerseniz, “Create a Shortcut on the desktop” onay kutusunu işaretleyebilirsiniz.

Daha sonra program açılacak ve artık altyazıların seslendirilmesi için gerekli ayarlamaları yapma işlemine geçebileceğiz.

 

Alt Yazı Seslendirilmesini Etkinleştirme

 

Program başlangıç sihibazı kapanıp progam açıldıktan sonra aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

 

 1. F2 tuşuna basarak tercihler bölümünü açın.
 2. İki kez tab tuşuna basarak ağaç görünümü bölümüne ulaşın.
 3. A harfine basarak alt Yazı İzleme bölümüne gelin ve sağ yön tuşuna basarak bu bölümü açın.
 4. Ç harfine basarak Çoklu Dil / YZSZ bölümüne ulaşın.
 5. Tab tuşuna basarak Genel Sekme denilen bölüme gelen ve sağ yön tuşuna basarak Yazıdan söze sekmesine ulaşın.
 6. Artık gerekli ayarları yapacağınız bölüme ulaştınız. Bir kez taba bastığınızda, “metinden oluşan film altyazılarını oku” onay kutusunu göreceksiniz, boşluk çubuğuna basarak burayı işaretleyin.
 7. Buradan sonra tab ile ilerlerken 2 onay kutusu daha göreceksiniz, “Ekranda görüntülenen mesajları oku” ve “Oynatım başlarken başlığı veya dosya adını oku” onay kutuları. Bu kutuları işaretleyip işaretlememek sizin tercihiniz. Eğer filmi ileri geri aldığınızda ya da yaptığınız herhangi bir işlemde sentezleyicinin konuşmasını isterseniz, bunları işaretleyin, aksi halde bunları işaretlemeyin.
 8. Tab ile ilerlemeye devam ettiğinizde sentezleyici seçebileceğiniz bir seçim kutusuyla karşılaşacaksınız. Burada yön tuşlarınız yardımıyla dilediğiniz sapi5 sesini alt yazı seslendirmeni olarak seçebilirsiniz.
 9. Bir kez daha tab tuşuna bastığınızda, seçtiğiniz sesin hız ayarını yapabilirsiniz. Buraa 70 genellikle ideal hız olarak gözümüze çarptı ancak siz kendinize göre bir hız belirleyin.
 10. Tab ile devam ettiğinizde, varsayılan düğmesinden sonra, seçtiğiniz sesin ses yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Film ve alt yazı okunmasının daha uyumlu gitmesi için buradaki sesi bir miktar kısmanızı öneririz.
 11. Yine tab ile ilerlediğinizde, varsayılan düğmesinden sonra, yazı yazıp seçtiğiniz sesi test edebileceğiniz 2 alanlar karşılaşacaksınız. Birinci alandaki yazıyı silip türkçe bir şey  yazarak test et düğmesine basarak sesin hız ve yüksekliğini test edebilirsiniz.
 12. Bütün ayarlamaları yaptıktan sonra kapat düğmesine basarak tercihler bölümünden çıkabilirsiniz.

 

Program Kullanımına İlişkin bilgiler

 

KMPlayer programının kullanımı da oldukça erişilebilir. İşte kullanabileceğiniz bazı kısayol tuşları:

Çalan videoyu duraklatma/başlatma: boşluk çubuğu.

DVD açma: Ctrl+D

VCD Açma: Ctrl+K

Bir dosya açma: Ctrl+O

En son açılan dosyayı açma: Ctrl+R

Film açıkken sesi açıp kapama: üst ve aşağı yön tuşu.

Filmi 5 saniye ileri geri sarma: sağ ve sol yön tuşları

Filmi 30 saniye ileri ve geri sarma: ctrl+sağ veya sol yön tuşları

Bu ve çok daha fazla özelliğe kısayol tuşlarını kullanmadan, program içinde, doğrudan uygulama tuşuna bastığınızda çıkan menülerden kolaylıkla ulaşabileceğinizi hatırlatırız.

Eğer izleyeceğiniz filmin bir metin altyazısı varsa, film başladığı anda altyazı geçmeye başladıkça seslendirilecektir. Ancak bazı durumlarda altyazılar aynen güvenlik kodlarında olduğu gibi resim şeklinde, veya desteklenmeyen bir formatta olabilir. Bu durumda üzülmeyin. aşağıdaki başlık bu konuya ayrılmıştır.

 

Altyazı Çağırma

 

Bir filmi açtınız ve altyazı otomatik olarak okunmuyor. Bu durumda üzülmeyin. Eski ve yeni birçok filmin altyazılarını bulabilirsiniz. Bunun için:

www.divxplanet.com

adresini önerebiliriz. Buradaki altyazı arama bölümüne istediğiniz filmin adını yazdığınızda, başlık şeklinde sonuçları görebilirsiniz. Gördüğünüz sonucun lingine tıklayın ve gelen sayfadan indirmek istediğiniz altyazıyı seçin. Şu ana dek programda .rst uzantılı altyazıların başarıyla seslendirildiğini test ettik. Başka hangi formattaki altyazıların okunduğununu zaman içinde öğreneceğiz.

 

Eğer istediğiniz filmin alt yazısını bulduysanız ve bilgisayarınıza indirdiyseniz, sıra bu altyazıyı izleyeceğiniz filme eklemeye geldi demektir.

Bunun için The KMPlayer ile filminizi açtıktan sonra, önce boşluk çubuğuna basarak filmi duraklatın. ardından uygulama tuşuna basın ve burada aç alt menüsüne girin. buradan da altyazı çağır öğesini bularak giriş tuşuna basın. karşınıza klasik dosya adı isteyen bir iletişim kutusu çıkacaktır. buradan daha önce bilgisayarınıza indirdiğiniz altyazı dosyasını gösterin. daha sonra filminizi boşluk çubuğuna basarak seslendirilmiş altyazıyla izlemeye devam edin.

 

Not: Filmi izlerken seçtiğiniz sesin hız veya ses miktarından memnun olmayabilirsiniz. Bu durumda filmi durdurup F2 tuşuna bastığınızda, tercihler bölümüne ve en son bıraktığınız noktaya gelirsiniz. yani en son yazıdan söze bölümünde ayarlama yaptıysanız, doğrudan o bölüm açılacaktır. Buradan istediğiniz ayarlamaları yapıp kapat düğmesine bastıktan sonra filminizi güle güle izleyebilirsiniz.

 

Herkese iyi ve erişilebilir seyirler.

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Engelsiz Erişim Derneği
Bilgisayarınızda kurulu ve Sapi5 destekleyen türkçe bir ses motoru bulunmalıdır. Aksi durumda Türkçe sese ulaşamayabilirsiniz.
enes baba
merhaba program yüklü ve denilen tüm ayarları yaptım ancak yzz motorundan türkçe sentezleyici yok. Jaws 17 kullanıcısıym. Acaba bununla mı alakalı yoksa eksik yaptığım bir şey mi var? cevaplarsanız sevinirim.
Dorukhan Gündür
Merhabalar ben km playerı kurdum fakat bir türlü sapi5 sentezleyiciyi tanıtamadım sapi5 sentezleyiciyi nasıl tanıtacağı mı ve nerdeden indir hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz ?
mustafa
Merhaba, bu sorun son iki güncellemedir var. O yüzden sizleri uyarmak istedim. Şöyle'ki; önce setup ekranındayken, tab tuşuyla ilerlediğinizde gereksiz reklam çıkıyor, o yüzden kmplayer'i kurarken shift+tab tuşlarını kullanmanız gerekiyor. Ayrıca programı açtığıımızda, ok tuşları hemen işe yaramıyor, o gereksiz reklamlar yine peşimizi bırakmıyor. Onun için sanal imleci kapatıp bir iki kere tab tuşuna basıp ileri/geri sarmanız tavsiyemdir. not: kurulumdayken "yandex elements" adında bir toolbar kuruluyor, program ekle kaldır'dan kaldırmanız ve web tarayıcınızın bozulmuş ayarlarını yeniden yapmanız gerekiyor. Uzun oldu ama uyarmak istedim.
burak
ya süper bir şey çok sevindim bu teknolojiyi bizimle yaylaştığınız için teşekkürler.
soner
Merhaba, Alt yazı dosyasını medya dosyasının bulunduğu klasöre bırakırsanız, program görecektir sanırım.
hüseyin
Merhaba arkadaşlar. Bu sayede çoğu altyazılı filmi izleyebilicem. Paylaşım için çok teşekkürler. Kolay gelsin.
Mehmet Sadik YILDIRIM
Ne mutlu ki Türkçe dili dışında seslendirilmiş bir film seyrederken yanımda altyazıları okuyan birilerinin olmasına artık ihtiyaç duymuyorum! Söz konusu programdan haberdar olmamızı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ne var ki The KMPlayer'in şu an kullanmakta olduğum versiyonunda (2.9.4.1434) TTS ile ilgili sadece altyazı okumayı etkinleştirme veya devredışı bırakma seçeneklerinin mevcut olduğunu fark ettim. (umarım TTS hızını arttırma ve azaltma gibi ayarlar da vardır ve bunları beceriksizliğim nedeniyle bulamamışımdır). Eğer öyleyse, söz ettiğim ayarlara erişebilmem için yapmam gerekenleri adım adım anlatabilirseniz sevinirim. En iyi dileklerimle.
hayati münüklü
engin hocam program gerçekten çok güzel bir program winap tan daha yararlı olduğu su götürmez bir gerçek ama bence şöyle bir sorun var internetten izlediğimiz online filimler için geçerli değil yani player in böyle bir özelliği ne yazıkki yok görünüyor çünkü ben filimlerin çoğunu online izliyorum ama ne yapalım daha düne kadar buda yoktu şimdilik bunada razıyım en azından cd yada dvd filim aldığım zaman böyle bir sorunla karşılaşmıyacağım çünkü seninde bildiğin gibi son çıkan filimlerin hemeen hemen hepsi alt yazılı oluyor düblaj olması için filimin orjinalini beklemek gerekiyor artık beklemeye de gerek yok al filimini dışarıdan bir cd ciden aç kmplayer programını filim alt yazılı ise hiç üzülmeye gerek yok pc indeki programla rahtalıkla izlemeye başla engin hocam dediğim gibi umarım bu programı nette de kulana biliriz birgün hatta engin hocam bence hayal değil böyle programlar sayesinde biz görme engellilere sinamada da kolaylık sağlana bilir belkide avrupa da yada japonya amerika da böyle bir sistem vardır kulağına kulaklığı takıp alt yazıllı filimleri izleye biliriz şimdilik bukadar senin ve adam hocanın emeğine sağlık hepinize çok teşekür ederim kolay gelsin engelsiz erişim gurubu
yiğit
Programı kullanmaya başladım ve engelsiz erişim gurbuna, bize sunmuş olduğu bu kolaylıktan ötürü tebrik ve teşekkürlerimi sunarım. Hayatımız da, gören insanların bir çok alanda bir adım geride oluyoruz. Mesala bir kitap çıkıyor bir yıl sonra okuyoruz; bir flim çıkıyor türkçe dublajını bekliyoruz gibi... İnanıyorum ki, bu tarz çalışmalar ile gelecekteki görme engelli arkadaşlarımız, şimdiden bizim geçmişe kıyasla şanslı olduğumuz gibi şanslı olacaklar! Program ile ilgili yeni şeyler keşvedilmesini heyacan içerisinde beklemekteyim. Engelsiz erişim grubuna çalışmalarından ötürü çok teşekkür eder başarılarının devamını canı gönülden dilerim.
Yorum Ekle