Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Altı Noktanın Basın Açıklaması

Arşiv

YazarAltı Nokta Körler Derneği ve Vakfı

Tarih08.06.2007

Toplam okunma1291

        RANT HIRSIYLA KÖR OLANLAR, KAMU YARARINA KÖR BAKARLAR!

Basına ve Kamuoyuna!

30 Mayıs 2007 tarihi'nde, Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce, merkezin bulunduğu arsanın 7 gün içerisinde boşaltılmasını talep eden ve boşaltılmadığı taktirde bu işin zabıta marifetiyle yapılacağını ifade eden bir tebligat yapıldı. 

Okuma çağını geçirmiş yetişkin körlerin rehabilitasyonu alanında Türkiye'de ilk ve mevcut 2 rehabilitasyon merkezinden biri olan Altınokta Körler Rehabilitasyon merkezinde, 33 yıldır körlere bilgisayar, kişisel idare yani bağımsız hareket edebilme eğitimi, masaj , kabartma yazı öğrenimi santral operatörlüğü gibi alanlarda eğitim veriliyor ve çalışma yaşamına ve sosyal yaşama aktif katılımları  sağlanıyor.

Merkez şu günlerde tamamen körlerin istihdam edileceği, uluslararası alanda da hizmet verecek olan  bir "call center" çalışmasının teknik hazırlıklarının da sonuna yaklaşmış bulunuyor. Şimdi ise, her fırsatta engellilerle ilgili çalışmalarıyla övünen AK Parti'li bir belediye, Altı Nokta Körler Vakfı ve SHÇEK arasında yapılan bir protokol uyarınca çalışmalarını sürdüren ve şimdiye kadar 2000 civarında görme engellinin yararlandığı merkezi, zabıta marifetiyle boşaltmakla tehtid ediyor.

Tarihçe

 1950 yılında Dr. Mithat Enç ve arkadaşları tarafından Altı Nokta Körler Derneği kuruluyor.  Dernek 1958 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla "Kamu Yararına Çalışan Dernek" statüsüne kavuşuyor. Körlerin eğitimi alanında birçok ilkin gerçekleştirilmesine öncülük eden dernek, 1970 yılında körlerin istihdamı ve sosyal yaşama aktif katılımlarını sağlamak kaygısıyla bir rehabilitasyon merkezinin kurulması için gerekli çalışmalara başlıyor.

Girişimler sonucunda İstanbul Belediyesi, Reşitpaşa / Emirgan'daki 10 dönüm civarında bir arsanın intifa hakkını 30 yıllığına Altı Nokta Körler Derneği'ne veriyor.

 Daha sonra, İstanbul Belediyesi ve derneğin öncülüğüyle, körlerin rehabilitasyonu alanında çalışmak üzere, bir vakfın kurulmasına karar veriliyor. İstanbul Belediyesi vakfın kurucusu olarak vakıf senedine imza atıyor. Diğer kurucuları arasında, dönemin Belediye Başkanı Fahri Atabek, Vefa Poyraz, Suna Kıraç gibi isimlerin ve  İstanbul Valiliği, Milliyet Gazetesi, çeşitli Lion ve Rotari klüpleri gibi kuruluşların  bulunduğu Altı Nokta Körler Vakfı kuruluyor.

Vakfın kurucuları arasında yer alan Milliyet Gazetesi, rehabilitasyon merkezi inşaası için gerekli olan fonun sağlanması için yurt çapında bir kampanya başlatıyor. Halkın yoğun katılımıyla toplanan parayla inşaat tamamlanıyor ve 1974'de Sağlık Bakanlığı ve Vakıf arasında yapılan protokol uyarınca Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi çalışmalarına başlıyor.

Bu protokol halen geçerliliğini koruyor ve Sayın Nimet Çubukçu'nun başında bulunduğu Devlet Bakanlığı vakıf ile birlikte merkezi çalıştırıyor. 2000 yılına geldiğimizde, 30 yıllık intifa süresi doluyor. Derneğin ve vakfın, arsanın kullanma hakıyla ilgili sürenin uzatılmasına yönelik çabaları sonuçsuz kalıyor. Buna rağmen, rehabilitasyon merkezi ve vakıf, tahliye fermanının gönderildiği bugüne dek çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 

 Gerçek şu ki: Belediye, özel kişilerin yararını gözeterek kamu arazilerini parsel parsel satarken, boşaltılmasını emrettiği merkez kamu yararına çalışmayı sürdürüyor. Bu arsayı da rant hırsı ya da Ak Parti güdümlü bir derneğe sunmak için boşaltmak istiyor şeklinde kaygılar güç kazanmış bulunuyor. Ama, kendinden olmayanın hareket alanını kısıtlayan, engeliler dahil tüm toplumsal kesimleri piyasanın insafına terkeden politikalar geliştiren, rantçı, sözde ve özde tüccar olan zihniyete karşı duramadığımız taktirde, kamu yararı dediğimiz şeyin lugatlarımızdan dahi silinmesi uzak bir ihtimal değil.

Talebimiz 33 yıldır, birçok yetişkin görme engellinin gerekli bilgi ve becerileri kazanarak hayata tutunmalarını sağlayan rehabilitasyon hizmetinin, hiçbir gerekçeye kurban edilemeyeceğini düşünüyoruz. Ve mülkiyeti kamuya ait olan arsanın, kamu yararına kullanılması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.. Aksini iddia edenler 33 yıllık bir çalışma ve özverinin açıkça ortaya koyduğu gerçeklere rağmen yalan söylemeye devam ediyorlar. Ve 1970 yılıyla kıyaslandığında değeri olağanüstü artan arsanın getirdiği rant gözlerini kamaştırıyor, iştahlarını artırıyor.  Bu hizmetin hiçbir suretle aksamasını ya da kesintiye uğramasını istemiyoruz. Altı Nokta Körler Vakfı'nın bu hizmetin başlatılmasında öncü olduğunu ve çalışmaların yürütülmesinde belirleyici ve önemli bir katkı sunduğunu biliyoruz. Bilgi ve düşüncelerimiz ışığında, Söz konusu arsanın, körlere yönelik rehabilitasyon çalışmaları için kullanılması koşuluyla, bu alanda önemli bilgi ve deneyim birikimine sahip olan Altı Nokta Körler Vakfı'na önümüzdeki 30 yıl için yeniden tahsisini talep ediyoruz. 

YAŞAMA ve EĞİTİM HAKKIMA DOKUNMA  İNSİYATİFİ

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle