Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

APPLE CİHAZLARINIZ İÇİN SESLİ KİTAP OLUŞTURUN

Bilişim

YazarAli Korkmaz

Tarih10.10.2012

Toplam okunma3263

Merhaba!
biliyorum ki Apple cihazlarını kullanan engelli sayısı Türkiye'de de artmaya başladı. Apple'ın cihazları ülkemizde Amerika ve Avrupa ülkelerine nazaran daha pahalı olsa da yine de bana göre tercih sebepleri oldukça fazla. bu sebepleri aşağı yukarı biliyoruz, sözü uzatmaya gerek yok, ama her görme engellinin bir Apple cihazını incelemesini, imkanı varsa da bu cihazlardan birini edinmesini isterim.
bu yazımda Apple'ın kendine özgü işletim sistemi olan iOs yüklü cihazlarında bulunan sesli kitap, yani audio book özelliğinden bahsedeceğim.
izin verirseniz biraz kitap okuma alışkanlıklarımızdan sözü açayım. Şüphesiz kitap okuma alışkanlığı herkeste aynı değil. kimi Jaws'la, kimi Dosya Okur'la, kimi mp3 çalarında, kimi ise bilgisayarında winamp ya da buna benzer programlarla kitap okuyor. şu ana kadar bu saydığım şekillerde kitap okudum. hepsinin de kendine göre eksiklikleri var elbet. iOs'la birlikte tek bir mobil cihazda bu eksiklikler neredeyse tamamen ortadan kalkıyor.
Sesli kitabın formatı nedir?
Apple, m4b diye bir format kullanıyor sesli kitap için. bu format m4b Apple aac diye geçiyor.
özellikleri nelerdir?
1. kitabı kapatıp açtığınızda nerede kaldıysanız oradan devam eder. kitabı kapatıp bir müzik dinleseniz dahi kitabınızı tekrar açtığınızda kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz.
2. 15 saniye ileri geri sarma özelliğinin yanısıra sarma aralığının artırılıp azaltıldığı hızlı sarma özelliği de vardır. örneğin, yavaş sarma 2 dakika aralıklarla oluyorsa bunu 4 6 8 dakika aralıklara çıkarabilirsiniz.
3. kitabı yavaş, normal ve hızlı olarak dinleyebilirsiniz. yani tempoyu tercihinize göre ayarlayabilirsiniz. çok yavaş okunmuş kitaplar var malumunuz, bu özellik bunun için güzel. veya hızlı okuma alışkanlığınız var, bu özelliği kullanabilirsiniz.
4. hangi uygulamada ve hangi ekranda olursanız olun, müziğin açık olmasına gerek kalmaksızın çift parmağınızla 2 kez dokunarak kitabı durdurup tekrar aynı şekilde çalmaya devam edebilirsiniz. bu diğer müzik dosyaları için de geçerlidir. Voice Over bunu bize sağlıyor.
5. kitabın neresinde kaldığınızı saat, dakika, saniye olarak görebilirsiniz. kitabı kapatıp açtığınızda kaldığınız yerden devam ediyor, ama var sayalım merak ettiniz, ne kadar okuduğunuzu, ne kadar kaldığını görmek merakınızı giderebilir.
6. örneğin 30 ayrımdan oluşan bir kitabı tek bir dosya haline getirip kullanabilirsiniz. kaçıncı ayrımda kaldım, ayrımın kaçıncı dakikasındayım derdiniz olmadan rahatlıkla kitaplarınızı okuyabilirsiniz.
yukarıda saydığım özellikler belki bazı cihazlar ve programlar tarafından sağlanıyor, fakat mobil olarak her yerde, her an kitap okuma alışkanlığınız varsa, bir de iPhone, iPod veya iPade sahipseniz bunun keyfini yaşayabilirsiniz.
nasıl yapılır?
1. öncelikle http://www.dosya.tc/server21/JdDHtA/AudioBookConverter_018_Setup.rar.html linkinden mp3 formatındaki kitaplarımızı m4b formatına çevirmek için gerekli olan mp3 to iPod audio book converter programını indiriyoruz ve rardan çıkardıktan sonra kuruyoruz.
2. programı açtığınızda add düğmesi yardımıyla ekleyeceğimiz mp3 dosyalarını bularak aç diyoruz.
3. hiçbir ayara dokunmadan start conversion düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz ve farklı kaydet penceresinden gerekli ayarı yaparak kaydet diyoruz.
işlem gören dosya, kalan dosya, geçen zaman ve kalan zaman bilgilerini jaws imleci yardımıyla görerek işlemi takip edebilirsiniz.
4. işlem tamamlandığında bir ses ile tamam düğmesi gelecektir. Tamam diyerek işlemi sonlandırıyoruz.
5. m4b dosyasını nereye kaydettiyseniz o dosyayı cihazınıza atmak kalıyor geriye. sonrası iPhone, iPod ve iPadinizde her yerde kitap okuma keyfi...
eğer çok zahmetli diyenleriniz olursa, buna değdiğini söyleyebilirim.
Esenlik dileklerimle..

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

erdal karakoç
merhalar yazı kesinlikle güzel olmuş fakat bu söylediğiniz ve linkini verdiğiniz programın yeni sürümü yoksa artık kulanılamıyor. çünkü yaptığınız m4b formatları yarım oluyor gelelde yeni alınan güncellemeler sonrasında sanırım böyle oldu ya yarım kalıyor yada cihazda hiç görünemiyor görünüyor fakat gören arkadşlara sordum soluk bir renk oluyormuş tıkladığımda çalmıyor. bu programın güncel versiyonunu bulan varsa paylaırsa sevinirim. paylaşımlar için teşekkürler.
Yorum Ekle