Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Ayrımcılık Sınır Tanımıyor, Sporda da Kendini Hatırlatıyor!

Basın Açıklamaları

Tarih03.02.2020

Toplam okunma0

Değerli Engelsiz Erişim Takipçileri,  bir ayrımcılık vakasından daha sizi haberdar etmek istedik.

Engelsiz Erişim Derneği üyelerinden arkadaşımız Gökhan Güngör, 29 Ocak 2020 Çarşamba günü sabah saat 10:30'da Maltepe Yalçın Kızılay Spor Salonu'na havuzdan faydalanmak üzere kayıt için istenen belgeler ve ücret ile müracaat etmiş, gerekli işlemleri yapmaları için ilgili yetkililere yönlendirilmiştir. İlgili yetkililer yerlerinde olmadığı gerekçesiyle Gökhan bir süre bekletilmiş, saat 11:10'da ilgili yetkili, arkadaşımızın engelli olduğu gerekçesiyle yalnızca engelliler için belirlenmiş saatlerde havuzdan yararlanabileceğini belirtmiştir. Gökhan, yetkili kişiye karma saatler için kayıt olmak istediğini, belirtilen saatlerde çalıştığını, bu saatlerde hizmeti kullanamayacağını, daha önce de bu şekilde kayıt yaptıran engelli bir yakınının olduğunu ifade etmiş, bunun üzerine yetkili, normalde kendisinin kayıt işlemlerini gerçekleştirmediğini, bu nedenle kayıt işlemi yapan kişilere soracağını söylemiştir.

Yapılan telefon görüşmesinden sonra yetkili Gökhan'a, kesinlikle karma saatler için havuza kayıt yapamayacağını bir kez daha belirtmiştir. Gökhan’ın Israrı üzerine yetkili kişi konuyu yöneticisine danışacağını, bu sırada arkadaşımıza beklemesini, diğer vatandaşların işlemlerini yapması gerektiğini söylemiştir. Arkadaşımız 10 dakika bekletildikten sonra spor salonu müdürü gelmiş ve Gökhan'a engelli olduğu için havuzdan sadece engelliler için ayrılan saatlerde yararlanabileceğini, zaman zaman farklı saatler için kayıtlar yapılsa da bunun doğru olmadığını, Gökhan’ın sorumluluğunu alamayacağını, kesinlikle havuzdan engelli saatleri dışında yararlanamayacağını ifade etmiştir. Arkadaşımız müdüre, 18 yaşını aşmış yetişkin bir birey olduğunu, kendi yasal sorumluluğunu taşıyabilecek bir kişi olduğunu, çalışan biri olarak belirlenmiş engelli saatlerinde havuza gelemeyeceğini, her vatandaş gibi karma saatlerden faydalanma hakkının olduğunu belirtmiştir. Spor salonu müdürü, konuya ilişkin ilçe meclisi kararının olduğunu, Gökhan’ın dilerse bir itiraz dilekçesiyle başvurabileceğini ve yazılı cevabın verileceğini söylemiştir.

Engelli bireylerin kurumlar tarafından belirlenen saatler dışında havuzu kullanmalarına kısıtlama getirilmesi, sadece engellilerle birlikte havuzu kullanmalarına müsaade edilip, karma saatlerde havuza girişlerinin yasaklanması, engellilerin diğer bireylerle sosyalleşmesini ve kapsayıcı bir yaşam anlayışını kısıtlayıcı bir tavır olup, sosyal dışlama içeren bir tutumdur. Sergilenen tutum eşitlik ilkesine alenen aykırıdır.

Arkadaşımız Gökhan Güngör, engelli olduğu için ilgililer tarafınca ayrımcılığa uğratılmış, İnsanlık onurunu zedeleyici bir muameleye maruz bırakılmıştır. Ayrıca her vatandaş gibi sahip olduğu tüm kamu hizmetlerinden yararlanma hakkı gasp edilmiş, İnsanlar önünde rencide edilmiştir.

Gökhan Güngör'ün görme engelli olması nedeniyle kendisine yapılan bu ayrımcı tutumu ve kamu hizmetinden mahrum bırakılması fiilini kamuoyu önünde kınıyor, yaşatılan mağduriyetin özelde Gökhan ve genelde tüm engelliler nezdinde derhal sonlandırılmasını, benzer bir olumsuzluğun bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması konusunda tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Engelsiz Erişim Derneği

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle