Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Basın ve Kamuoyunun Dikkatine, Erişilebilir Oy Kullanım Sürecimiz Hakkında

Engelsiz Seçim

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih31.03.2017

Toplam okunma1298

Engelsiz Erişim Derneği olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz erişilebilir oy kullanma hakkımızla ilgili önemli bir dönemeci geride bıraktık. Derneğimiz Yüksek Seçim Kurulu’na konuyla ilgili bir dilekçe hazırladı ve seçimde kullanılacak olan pusulalara uygun bir şablon geliştirdi.

Başvurumuzu değerlendiren YSK, 30 Mart 2017 tarihli toplantısında konuya dair vermiş olduğumuz dilekçe ve dilekçenin ekinde yer alan oy şablonu ile videosunu inceleyerek, görme engellilerin önümüzdeki referandumda bu şablonu kullanmalarında herhangi bir sakınca olmadığı kararını aldı.

Oy kullanma hakkının her birey için vazgeçilemez olduğuna, mahremiyetin tüm seçmenlerin en doğal hakkı olduğuna inanarak, demokrasinin olmazsa olmazı sandıklar kurulduğunda artık görme engelliler kabinlere tek başlarına girebilecektir. Ayrıca bu şablon sayesinde Ülkemiz tarafı olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinin demokratik haklar başlığında, yeterli olmasa da anlamlı bir adım atmış olacaktır.

Dileyen görme engelli seçmenler aşağıdaki iletişim adreslerine ulaşarak, adı – soyadı, telefon ve açık adreslerini bizimle paylaştıkları takdirde, kendilerine hazırladığımız oy şablonu ücretsiz olarak gönderilecektir. Bunun için, mail@engelsizerisim.com adresi veya, 0212 359 7538 no’lu telefon kullanılabilir.

Son olarak, bu mücadelemizde bize omuz veren tüm sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurumları ve çalışanlarına, İstanbul Vekili Didem Engin ve YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu nezdinde tüm YSK üyelerine, elbette ki mücadelemizin asli unsuru ve özü olan bütün engelli camiasına teşekkürü bir borç biliriz.

Dr. Engin Yılmaz

Engelsiz Erişim Derneği Başkanı

 

 Yüksek Seçim Kurulu'na talebimizi beyan ettiğimiz dilekçemizle birlikte, şablonun kullanımını içeren bir video yönlendirdik. Videoda şablonun kullanımını içeren kısa bir bilgilendirme bulunuyor. İlgili videoyu aşağıdan izleyerek siz de şablonun kullanımına ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle