Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Basına ve Kamuoyuna: Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının Ertelenmesi Hakkında

Basın Açıklamaları

Tarih02.10.2020

Toplam okunma0

2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının bu yıl ikinci defa, üstelik bu kez belirsiz bir tarihe ertelenmiş olması, açıkça bir hak ihlalidir.

Bizler; yetkililerden ‘fırsat eşitliği’ prensibi doğrultusunda, yeti farklılığı olan bireylerin her türlü eğitim imkanından eşit ve erişilebilir biçimde yararlanmasının önündeki engeller kaldırılarak, adına EKPSS denilen ayrımcı sınav uygulamasının sona erdirilmesini beklerken; mevcut hak ve imkanların dahi pandemi bahane edilerek ortadan kaldırıldığına tanık oluyoruz.

Şu an gerek kamuda gerekse özel sektörde pek çok yeti farklılığı olan birey, görevinin başında ve çalışmaya devam etmektedir. Bu sınava başvurmuş olan bireyler de alacakları puan ve mesleki donanımları doğrultusunda bir işe yerleşerek çalışabilecek durumdadır.

Konuya ilişkin sorumlu makamlar tarafından yapılan açıklamalarda, engelliler arasında kronik rahatsızlığı bulunanların olduğu ve bu grupların korunmasının amaçlandığı söylenmiştir. Nasıl ki diğer tüm sınavlar belli önlemler alınarak gerçekleştiriliyorsa, aynı şekilde Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı da gereken önlemler alınarak yapılmalıdır. Kolaylıkla hayata geçirilebilecek teknik düzenlemelerle erişilebilirliğin sağlanmasıyla, her türden yeti farklılığı bulunan bireyin, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uyarak sınava girmelerinin önünde hiçbir engel yoktur.

Burada yetkililerin görevinin koruma adı altında kişilerin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlamak değil gerekli tedbirleri almak olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Yetenekleri doğrultusunda çalışma yaşamına katılmak her yurttaşın temel hakkıdır. Bu dönemde salgın bahanesiyle belli bir grubun bu haktan yararlanmasını doğrudan veya dolaylı olarak engellemek ayrımcılıktır. Bu sınavın ertelenmesi, aynı zamanda yeti farklılığı olan bireylerin istihdamının da ertelenmesi demek olup, ekonomik özgürlüğün önünde engel oluşturmakla birlikte gerek sosyal yaşama katılım gerekse psikolojik iyilik hali bakımından, yeti farklılığı bulunan kişileri zarara ve hak kaybına uğratmaktadır.

Temel haklar ve ‘eşitlik’ ilkesi bakımından ulusal ve uluslararası yasalara da aykırılık teşkil eden erteleme kararı, hem öne sürülen gerekçeler hem de sonuçları bakımından kabul edilebilir değildir.

Engelsiz Erişim Derneği olarak bugüne kadar kararlılıkla savunduğumuz üzere, istisnasız her alanda fırsat eşitliğinin ve erişilebilirliğin sağlanmasıyla, EKPSS de dahil olmak üzere her türlü ayrımcı uygulamanın sona erdirilmesini istiyoruz. Diğer tüm sınavlar yapılırken EKPSS’nin belirsiz bir tarihe ertelenmesine, Hak temelli ve eşitlikçi anlayışımız doğrultusunda karşı çıkıyoruz. Yetkililerden temel görev ve sorumlulukları olan eşitliği sağlamalarını, bu hukuksuz ve ayrımcı erteleme kararını acilen iptal etmelerini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle