Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Beşinci Kemal Özceyhan Semineri: Karelerin Sınırsızlığı 4 Mayısta Gerçekleşiyor

Kemal Özceyhan Engelsiz Erişim Seminerleri

YazarLevent Açlan

Tarih30.04.2014

Toplam okunma1362

Günün birinde görme engelli bir satranççı dünya şampiyonu olabilir mi?

Karelerin sınırsızlığı karşısında, görme engelli bir satranççının  önündeki engeller nelerdir?

Dünyada ve Türkiye'de satranç ve görme engelliler denildiğinde nasıl bir manzara karşımıza çıkmakta?

Görme Engelli bir birey satrancı nasıl ve hangi araç gereçler ile öğrenebilir?

Bilgisayar çağı satrancı ve görme engellilerin satranç ile olan ilişkilerini nasıl etkiledi?

Tüm bu soruların yanıtlarını, 4 mayıs pazar günü, Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Park binasında  öğrenmek ve küçük küçük uygulamalarla görmek istemez misiniz?

Levent Açlan Mmoderatörlüğünde gerçekleşecek seminerimizde, Uğur Yuvarlak, Çağrı Yıldırım ve Ayça Balcı da konuşmacılarımız arasında yer alacak.

Kör gören ayırdetmeksizin tüm satranççıları, Satranç severleri, öğretmenleri ve erişilebilirlik alanında kafa yoran herkesi seminerimize bekliyoruz.

 

 

Beşinci Kemal Özceyhan Semineri: Karelerin Sınırsızlığı

Tarih: 4 Mayıs 2014 Pazar

Saat: 14:00-16:00

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Park Binası 01 nolu sınıf.

 

Seminerimizi Eğitimde Görme Engelliler radyosundan dinleyebilmek için aşağıdaki linkteki pls dosyasını bilgisayarınıza indirin.

http://www.sendspace.com/pro/dl/zuhi9q

veya

www.egitimdegormeengelliler.org/radyo

adresine girin.

Seminer sırasında bizlere canlı olarak ulaşıp soru sormak isterseniz Skype adresimiz

engelsizerisim@hotmail.com

 

 

Kuzey Park binasına Ulaşım

Önemli not: Seminere gelirken ulaşımla ilgili yardım isterseniz, lütfen aşağıdaki numaralar aracılığıyla bizleri aramaktan çekinmeyin.

Adem Vural: 05333433608

Engin Yılmaz: 05325521140

 

Boğaziçi Üniversitesi’nde yer alan ve GETEM’in de içinde bulunduğu Kuzey Park binasına gelebilmek için Rumeli Hisarüstü yönüne giden otobüsleri kullanmamız gerekiyor. Rumeli Hisarüstüne, Taksim, Şişli, Kabataş, Sarıyer, kilyos,  Hacıosman Metro, Bakırköy ve    Kadıköy yönünden otobüsler bulunuyor. Bu hatların numaraları aşağıdaki gibi.

Taksim-Hisarüstü 559C,

Kabataş-Hisarüstü 43R,

Şişli-Hisarüstü 59R,

Sarıyer-Hisarüstü 59RS,

Kilyos-Hisarüstü 59RK,

Hacıosman-Hisarüstü 59RH,

Bakırköy Hisarüstü 94B,
Kadıköy-Hisarüstü 125 .

Eğer Anadolu yakasından Kadıköy dışında bir yerden geliyorsak, birinci köprü yolunu kullanarak zincirlikuyu’da inmemiz ve burada taksim veya kabataş’tan gelen 559C ve 43R nolu hisarüstü otobüslerine aktarma yapmamız gerekiyor. Ayrıca vapurla Beşiktaş veya kabataşa geçerek de hisarüstü otobüslerine ulaşabiliriz.  Bu otobüslere bindikten sonra aşağıdaki biçimde Kuzey Park binasına geliyoruz.

 

1.      Nisbetiye durağında otobüsten iniyoruz.

2.      Otobüsün gittiği yöne doğru, yani yol solumuzda kalacak biçimde sesli ışıklara kadar yürüyoruz. yürüme mesafemizde genişçe bir ara sokak var, burayı geçtikten hemen sonra sesli ışığı duyacağız. Bu sokaktan geçerken, geçeceğimiz alanın 4 yol ağzı oluşu ve çok araba giriş çıkışı olduğu için dikkatli olalım.

3.      Sesli ışıktan, solumuzda kalan yolun karşısına geçiyoruz. Sesli ışığın sesi bazen kısık olabileceğinden dikkatli dinleyelim.

4.      Sağ dönüyoruz ve Yol sağımızda kalacak şekilde kaldırım bitene kadar, yani kuzey kampüs araç girişine kadar yürüyoruz. Bu mesafe yaklaşık 30 40 metre civarındadır. İlerlerken çok sola ya da sağa yanaşmamaya dikkat edelim.

5.      Kaldırımın bittiğinde küçük araç giriş yolunu geçip tekrar kaldırıma çıktıktan bir iki metre sonra sola dönerek kuzey kampüse “A kapısından” içeri giriyoruz ve 2 blok merdivenden aşağı iniyoruz.

6.      Karşımıza çıkan klavuz yolu sonuna kadar takip ediyoruz. Bu takip esnasında bir blok merdiven ineceğiz ve klavuz yol devam edecek.

7.      Karşımıza önce 3 blok merdiven ve 2 basamaktan oluşan uzun bir merdiven dizizi çıkacak. Bastonumuzla takip ederek tüm bu merdivenlerden inip sola dönüyoruz.

8.      Karşımıza çıkan küçük bir blok merdiveni indikten sonra sağa dönüp bir blok merdiven daha iniyoruz.

9.      Sola dönüp kaldırımdan aşağı iniyoruz. Ve sağa dönüyoruz.

10.  Hafif rampa olan yol düzleşene kadar 5 10 adım yürüyoruz ve sola dönüyoruz. Yol düzleşince sola dönmekte geç kalırsak eğitim fakültesi binasına girebiliriz. Bu nedenle yol düzleşir düzleşmez sola dönmeye dikat edelim.

11.  Sola dönünce, mazgalları bulana kadar dümdüz ilerliyoruz.

12.  Mazgallar sonrası yolun karşısına geçip sağa dönüyoruz.

13.  Karşımıza bir tırtıklı zemin ve bariyer çıkıncaya kadar dümdüz yürüyoruz.

14.  Bu bariyerlerin sol tarafından geçerek yolu takip ederek ilerideki kaldırımı buluncaya kadar yürüyoruz. Burası 4 yol ağazı olduğundan araç trafiğine dikkat ediyoruz.

15.  Kaldırım solumuzda kalacak şekilde bitene kadar ilerliyoruz ve bitiminden sonra sola dönüyoruz.

16.  birkaç metre ilerliyoruz ve sağ tarafa yolun karşısına geçerek bastonumuzla küçük bir oluğu buluyoruz. Bu oluğun diğer tarafına geçiyoruz..

17.  Ardından dümdüz ilerleyerek kuzey park binasının bina duvarını buluyoruz.

18.  Karşımıza Kuzey Park binasının duvarı gelecek. Buradan sola dönerek bina girişine ulaşmış oluyoruz. Art arda 2 kapıdan geçerek binaya giriyoruz ve bir kat yukarı çıkıyoruz.

19.  KPark 09 nolu sınıf merdivenleri çıktıktan sonra Saat 2 yönündde karşınızda kalacak.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle