Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali Stant Tanıtımları 2: Bilim, Braille ve Yemek

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih09.10.2017

Toplam okunma579

Bilim Standı: 4 kişi masanın başındalar, 2 kız 2 erkek. Kızlardan birinin kulağında kulaklık takılı. Braille Standı: 2 Kadın daktilonun başında yazı yazıyorlar. Yemek standı: 3 Kadın standın başındalar tabaklara yemek koyuyorlar.

Bilim Standı

15 Ekim 2017 Beyaz baston ve erişilebilirlik festivalimizin en ilginç stantlarından  biri de bilim standımız.

Körler ve görenler Ayrı ayrı laboratuvarlarda değil, gerekli erişilebilirlik  çözümleri sağlandığında birlikte nasıl bilimsel çalışmalar yapacaklarını gösterecekler.

Bilim soru sormakla başlar. Bu nedenle standa geldiğinizde sizi bazı sorularla karşılayacağız. . Eğer bilirseniz, evrenin oluşumundan, güneş sistemine, tartıda canınızı sıkan ağırlığınızdan evrenin her yerinde yanı olan kütlenize, atomun yapısından basit kimyasal bileşiklere, hayatta kalmamızı sağlayan enzimlerden, sindirim organlarına, kuvvetin yönü ve şiddetine kadar hayatınızın her anında sizle olan ancak farkında olmadığınız tüm bilimsel gerçeklere açılan kapıdan içeri gireceksiniz. Üstelik girerken yanınızda braille kartlar, dokunsal oyuncaklar ve sesler sizlere eşlik edecek. Böylece bilimin kapısını erişilebilirlik anahtarıyla açacaksınız.

13-14 Ekim 2017tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney kampüse hepinizi bu kapıdan içeri girmeye çağırıyoruz.

 Braille Standı

2017 Beyaz baston ve erişilebilirlik festivalimizde, pek çok kişinin merak ettiği,  gizemlerini çözmeye çalıştığı Braille yazı ve dokunarak okuma yazma standımızla da sizlerin meraklarını gidereceğiz. Standımızda körlerin kullandığı Braille yazı için çeşitli araç ve gereçler yer alacak ve gelen tüm konuklarımıza birebir denetilerek anlatılacak. 

 

13-14 Ekim 2017 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney kampüse sizleri Braille yazının gizemli dünyasını keşfetmeye çağırıyoruz.

Yemek Standı

2017 Beyaz baston ve erişilebilirlik  festivalimizde,  geçtiğimiz yıllardaki festivallerimizde açtığımız lezzetli  ve birbirinden güzel yemeklerle süslediğimiz yemek standımızı yine açıyoruz. Körler nasıl yemek yapar? Nasıl keser, parçalar ve doğrar? Yemek malzemelerini nasıl planlarlar? Gibi sorularınızı cevaplarken, bir yandan da harika kekler, nefis kurabiyeler,  lezzetli çeşit çeşit salatalarımızla damağınızı tatlandırıp, yemek yapmanın erişilebilir Pratik çözümlerini yine iki kör kadından öğreneceğiz.

13-14 Ekim 2017 Tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney kampüse tüm lezzet aşıklarını bekliyoruz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle