Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali Stant Tanıtımları 3, 3B YEM ve MTA

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim

Tarih10.10.2016

Toplam okunma1323

Masa üzerinde fosiller ve bunlara dokunan kalabalık misafir topluluğu...

 

Sevgili dostlar. Festivalimiz yaklaştıkça heyecanımız daha da artıyor. Dile kolay bu sene çok farklı ve heyecan verici stantları sizlerle buluşturuyoruz. İşte bunlardan ilki 3 B YEM. O da nedir diye merak ediyorsanız, 3 Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi anlamına geliyor 3B YEM. Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Hıdır Karaduman hocamız ve Ümran Alan Eskişehir’den geliyor ve bakın bize neler anlatıyor standıyla ilgili.

 

3B-YEM “3 Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi”  LÜTFEN DOKUN!!!

 

 

 

3 boyutlu tarama ve yazdırma teknolojisi her alanda hayatımızda dönüşümlere neden oluyor.  Bu dönüşümlerden biri de özellikle, dünyadaki farklı müzelerin 2014 yılından itibaren koleksiyonlarında bulunan eserlerinin 3B yazdırılabilir modellerini erişilebilir hale getirmeye başlamalarıyla müzelerin evlerimize, işyerlerimize, okullarımıza kısacası elimizin altına gelmesi. Müzelerle aramızdaki engeller kalkıyor, müzeler daha erişilebilir biçime dönüşüyor.

 

Standımızda 3 boyutlu tarama ve yazdırma teknolojisinin sunduğu imkanlar doğrultusunda size farklı bir müze deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu stantta, dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan  “British Museum”, “Victoria and Albert”, “MET New York”, “Louvre”, “Tate Modern”, “Tate Britain”, “MoMA New York” ve onlarcasında yer alan 15 eserin, 3 boyutlu çıktıları küçültülmüş boyutlarıyla dokunabilir formatta size ulaşacak. Hangileri mi, Tahathor Mumyası, Hammurabi Kanunları, Rosetta Taşı, Nefertiti Büstü, Marcus Aurelius büstü ve diğerleri… Yeni bir deneyime hazır mısınız? Lütfen Tarihe Dokunun!!!

 

 

 

Katılımcılar: Yrd. Doç. Dr. Hıdır Karaduman

 

Arş. Grv. Ümran Alan

 

 

 

Bugünkü tanıtacağımız ikinci standımız ise 3 yıldır bizlerle olan eski bir dostumuz. MTA. MTA görevlileri yine bizi kırmayacak ve bünyelerindeki dokunulabilir eserleri göstermek için festivalimizde olacaklar. Bakın Selma Kaya Hanım neler söylüyor.

 

 

 

MTA  Genel  Müzesi Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesi 1968 yılında kurulmuş Ülkemizin ilk ve  büyük ölçekte tek tabiat tarihi müzesidir. 2011 yılında müzede açılan kalıcı görme engelliler bölümü de Türkiye’de bir ilktir. Bölümde sergilenen örnekler üzeri açılır vitrinlerde ziyaretçilerimize dokunma imkanı sunmakta örneklerin  yanında Braille alfabesiyle hazırlanmış etiketleri bulunmaktadır. Ayrıca yine kabartma harflerle hazırlanmış  broşürde bulunmaktadır.

 

Bu yıl omurgasız, omurgalı fosil örnekleri, güncel hayvan kafatası, doğal jeolojik oluşumlar, maden mineral örnekleri süstaşları, Madencilik Tarihine ilişkin örneklerle geliyoruz.

 

Amacımız doğa tarihini ve engelsiz müzeyi tanıtmak.

 

 

 

2015 ve 2016 yılında geçici müzemizi Konya, Niğde, Adana, Kayseri Görme Engelliler Okullarına da götürdük.

 

Öğrencilerle Fen Bilgisi   dersi tadında farklı bir müzecilik deneyimini  yasadık . Öğrenciler eğlenerek doğa tarihini öğrendiler.  .

 

Sizler de bu eğlencenin bir parçası olmak ve bir şeyler öğrenmek isterseniz, MTA standına uğramadan gitmeyin.

 

Yarın sırada oyun ve sesli betimleme stantları var. Bizi okumaya devam edin.

 

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle