Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali Stant Tanıtımları 5: 3 B YEM, Engelli Parkuru ve Getem

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz ErişimDerneği

Tarih11.10.2017

Toplam okunma559

3 B YEM Stant masasında oturan stand görevlileri ve masa üzerinde 3D yazıcı ile oluşturulan modeller. Engelli Parkurunda engel algılayıcı gözlük ve baston ile yürüyen bir kadın. Önceki festivallerden bir görüntü. Getem stant masası üzerinde bulunan EEEH Dergi yazıları ve para şablonlarını inceleyen bir el.

2017 Beyaz baston ve Erişilebilirlik festivalimizin önceki yıllarda olduğu gibi, en sıra dışı konuklarından biri de  3 B YEM standı.  3 Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi anlamına geliyor 3B YEM. Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Hıdır Karaduman hocamız ve Ümran Alan Eskişehir’den geliyor ve bakın bize neler anlatıyor standıyla ilgili.
3B-YEM “3 Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi”  LÜTFEN DOKUN!!!
3 boyutlu tarama ve yazdırma teknolojisi her alanda hayatımızda dönüşümlere neden oluyor.  Bu dönüşümlerden biri de özellikle, dünyadaki farklı müzelerin 2014 yılından itibaren koleksiyonlarında bulunan eserlerinin 3B yazdırılabilir modellerini erişilebilir hale getirmeye başlamalarıyla müzelerin evlerimize, işyerlerimize, okullarımıza kısacası elimizin altına gelmesi. Müzelerle aramızdaki engeller kalkıyor, müzeler daha erişilebilir biçime dönüşüyor.
Standımızda 3 boyutlu tarama ve yazdırma teknolojisinin sunduğu imkanlar doğrultusunda size farklı bir müze deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu stantta, dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan  “British Museum”, “Victoria and Albert”, “MET New York”, “Louvre”, “Tate Modern”, “Tate Britain”, “MoMA New York” ve onlarcasında yer alan 15 eserin, 3 boyutlu çıktıları küçültülmüş boyutlarıyla dokunabilir formatta size ulaşacak. Hangileri mi, Tahathor Mumyası, Hammurabi Kanunları, Rosetta Taşı, Nefertiti Büstü, Marcus Aurelius büstü ve diğerleri… Yeni bir deneyime hazır mısınız?
13-14 Ekim 2017 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüse gelenleri bu sıra dışı  3 boyutlu deneyime ortak etmek istiyoruz.
Festivalimizin bu yılki en renkli stantlarından biri de İstanbul sokakları adını verdiğimiz engelli parkurumuz. Eğer İstanbul veya başka bir büyük şehir sokaklarında tek başınıza bağımsızca dolaşmadıysanız, bastonumu ustaca kullanıyorum demeyin. Sizler için kalabalık bir İstanbul sokağını simule edeceğiz. Kaldırım olamamış yürüme alanları, araçlar, direkler, sandalye, masa ve kasalar; Yukarıdan sarkan parçalar. Hepsi parkurumuzda olacak. Amaç en az şeye temas ederek, bastonu doğru kullanıp parkuru tamamlamak.
13-14 Ekim 2017 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüse tüm maceracıları bekliyoruz.
Festivalimizin önceki yıllarda olduğu gibi bu yılki konuklarından biri de Getem. Bir kitap okudum hayatım değişti, bir kitap seslendirdim hayatları değiştirdim sloganıyla çıktık yola 11 yıl önce. Ve bugün 26 binden fazla sesli ve elektronik eserle, 6 bini aşkın görme engelli kullanıcımıza hizmet veriyoruz. İyi de nasıl dönüyor bu çark? Kimler nasıl kitap seslendiriyor? Ben de gönüllü okuyucu olsam diye geçirdiniz mi içinizden. Nasıl ses kaydedilir, acaba benim sesim uyar mı, seslendirirken nelere dikkat etmeli, gibi sorularınız mı var?
GETEM olarak biz buradayız. Hem gönüllü okuyuculuk sürecini anlatacak, hem deneme okumaları alacak, hem de GETEM sayfasından nasıl kitap indirilir, dileyenlerle paylaşacağız. Bir gün herkesle aynı anda, her kitabı okuyuncaya dek, devam edecek mücadelemiz. Siz de yanımızda olur musunuz?
13-14 Ekim 2017 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüse bu mücadelemize ortak olmak isteyen tüm kitap dostlarını bekliyoruz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle