Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali Stant Tanıtımları 5, Erişilebilir Fen, Dokunarak Öğren ve Yiyecek!

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim

Tarih12.10.2016

Toplam okunma1106

Masada Ekmek Yapma Makinesi, Un, Vanilya, Kabartma tozu paketleri var ve Adem abi masanın arkasında...

 

Festivalimiz için artık son iki gün. Biz anlatıyoruz, ama standlarımız anlatmakla biter mi? Bugün sizlere 3 standımızdan bahsedeceğiz. Bunlardan ilki bu sene Festivalimizi onurlandıracak olan Mehmet Şahin Bülbül hocamız. Şahin Bülbül hocamız, görmeyenlere Fizik, Kimya gibi fen bilgisinin aslında çok verimli biçimde öğretilebileceğine ilişkin yıllardır çalışmalar yapıyor, makaleler yazıyor. Bu sene çalışmalarını bizzat gösterecek hepimize. Bakın ne diyor Mehmet Şahin Bülbül.

 

Engelsiz Fizik Öğreniyorum!

 

 

 

İvme ne demektir? Nerelerde ivmeli hareket gözlemlenebilir?

 

Piozo elektrik nedir? Nasıl bir mekanizma ile elektrik üretimi gerçekleştiriliyor?

 

Gölge nedir ve nasıl oluşur?

 

Manyetik alan nedir? Nasıl bir yapısı vardır?

 

Tüm bu sorulara cevap bulmaya çalışacağımız etkinliklerimiz için 2016 Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali’ndeyiz.

 

 

 

Nasıl, heyecan verici değil mi? Bu sene yine ilk kez konuğumuz olacak bir başka heyecan verici proje ise üyemiz Turgay Gümüş’ün de öğretmenliğini yaptığı Gültepe Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinden geliyor. Bu başarılı öğrenci arkadaşlarımız, Çocuklara dokunarak çeşitli kavramları nasıl öğretebiliriz sorusunun yanıtını aramaya girişmişler ve neler yapmışlar neler…

 

görme engelli çocuğu olan anneler! babalar! görme engelli öğrencisi olan ana" sınıfı öğretmenleri!  kara kara çocuklara bazı kavramları nasıl öğretirim diye mi düşünüyorsunuz? hiç düşünmeyin. çözüm 3. beyaz baston festivalinde dokunarak öğren standında. nasıl mı? hemen kısaca bahsedelim:

 

Gültepe çok programlı Anadolu lisesi Çocuk Gelişimi ve eğitimi öğrencilerinin hazırladığı kavram kitabı,  el ve çorap kuklaları,  yarım çeyrek tam oyunu ve benzeri birbirinden ilginç ürünlerle çocukların tanımakta zorlandığı bir çok kavramı tanıtacağız bu birbirinden ilginç yapılması kolay materyalleri görmek ve nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız sizin de yolunuzu dokunarak öğren standına düşürmenizi bekleriz

 

haydi çocuklar anneler babalar dokunarak öğrenmeyeeeeee!

 

 

 

Gençlerin bu yaşlarında böyle projelere girişmesi ne kadar umut veriyor hepimize, ne dersiniz?

 

 

 

Bu yıl belki de en renkli standımız yemek standı olacak. Kadromuza çok büyük yıldızları kattık İzmir’den Elif Ünver ve Yasemin Tüney Sarıtaş. Merak Etmeyin, Adem abi yine orada ve ekmek yapacak. Ama Başka şeylerimiz de var. Elif, Poğaça ve Kurabiye yaparken, Yasemin farklı bir sürpriz hazırlıyor bizlere. Ayrıca bu sene yiyecek ve Braille bir araya gelecek nasıl mı? Biraz merak edin. Ama Gelin Elif neler söylemiş yiyecek standıyla ilgili birlikte okuyalım.

 

Ya hiç olmasalardı! Ya bilim kurgu sahnelerinden birinde gibi haplarla falan besleniyor olsaydık! Ya hamur işi diye bir şey olmasaydı!

 

Neyse ki, 2016'dayız ve hala hamur işleri var.

 

Baştan söyleyelim, bu stant, öyle diyette falan olanlara göre değil. Bu sene hamurun dibine vuruyoruz.

 

Erişilebilirlik, Beyaz baston, üç b falan demişken; bu standa da Braille’yi kullanıyoruz. Bakalım yiyeceklerle Braille’yi bir araya getirebilecek miyiz?

 

Hepinizi 14-15 Ekim'de yiyecek standına bekliyoruz. Kim bilir? Belki burada bahsetmediğimiz daha ne sürprizlerimiz vardır.

 

 

 

İşte böyle değerli dostlar, Yarın yani festivale 1 kala, Hem Engelsiz çizgiler, Getem, Tarihe dokunmak gibi Standlarımızı tanıtacak, hem de Akut seminer ve Müzik grubumuzun konseriyle ilgili son gelişmeleri paylaşıyor olacağız. Bizi okumaya devam…

 

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle