Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Dil ve Konuşma Bozuklukları

Engellilikle İlgili Merak Edilenler

Tarih15.02.2017

Toplam okunma1721

Dil ve konuşma bozuklukları, sözel iletişimde farklı seviye ve biçimlerde ortaya çıkan aksaklıklar ve düzensizlikler nedeniyle dili kullanma, konuşmayı edinme ve iletişimdeki güçlüklerin bireyin eğitim performansı ve sosyal uyumunu olumsuz yönde etkilemesi durumudur. Konuşma, hoş olmayan bir sesle ve yaşına uygun olmayan veya anlaşılmayan bir şekilde yapılır, dolayısıyla normalden çok farklılık gösterir ve dikkati konuşana çeker ise genellikle engelli konuşma olarak kabul edilir. Dil ve konuşma bozuklukları konusunda başvuracağınız kişinin, mutlaka yetkin ve lisanslı bir uzman olmasına dikkat edilmelidir. Dil ve konuşma engelinin türleri ve konuşma engelinin nedenleri hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

http://www.ozemegitim.com.tr/

Dil ve konuşma terapisti kimdir, ne iş yapar, hizmet alanları nelerdir, dil ve konuşma bozukluklarında erken müdahale neden önemlidir ve dil ve konuşma bozukluklarının türleri nelerdir konularında ayrıntılı bilgi için:

http://www.konusmaterapistim.com/tr/icerik/53/dil-ve-konusma-terapisti-kimdir-ne-is-yapar

adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, dil ve konuşma bozukluklarının tedavisi, çocuklarda dil gelişiminin aşamaları, çocuklarda dil gelişimi için doğru ebeveyn tutumları, Down Sendromlu çocuklarda görülen konuşma problemleri, yetişkinlerde kekemelik, otizmli çocukların konuşma gelişimi, işitme engelli çocuklarda konuşma terapisi, çocuğu kekeleyen ebeveynlere öneriler ve buna benzer pek çok konuda yazılmış yazı ve makalelere de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://konusmaterapi.com/kategori/makaleler

 

Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği

Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği, dil ve konuşma bozuklukları alanında uluslararası kriterlere uygun olarak eğitim almış olan kişilerin oluşturduğu bir meslek derneğidir. Derneğin amacı, bu meslek dalının halka en yararlı ve etik bir biçimde icra edilmesini sağlamak, dil ve konuşma bozuklukları konusunda halkı ve diğer uzmanları bilgilendirmek ve dil ve konuşma bozukluklarının tanı ve tedavisi için yapılan bilimsel çalışmaları teşvik etmektir.

Adres: Ümit Mahallesi, 2539. Sokak, No: 48 Çankaya-Ankara

Telefon: 0 312 235 15 05

E-posta: info@dkbud.org

Web: http://www.tdktd.org/

 

Adım Psikoloji Dil ve Konuşma Bozuklukları Merkezi

Çocuk, ergen ve yetişkinlerde dil ve konuşma bozuklukları alanında hizmet veren bir danışmanlık merkezidir.

Adres: İnönü Caddesi, Gül Apartmanı, No: 3 Daire: 3 Kozyatağı-İstanbul.

Tel: 0 216 386 70 92

E-posta: bilgi@adimdanismanlik.com

Web: http://www.adimdanismanlik.com/

 

 

Andikom Ankara Dil ve Konuşma Bozuklukları Merkezi

Deneyimli uzman dil ve konuşma terapistleri ve patologlarından oluşan ekibiyle, Ankara’da hizmet veren bir kurumdur.

Adres: Ümit Mahallesi, 2539. Sokak, No: 48/1 Çankaya-Ankara

Telefon: 0 312 236 64 66

E-posta: info@andikom.com.tr

Web: http://www.andikom.com.tr/index.html

 

Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi

Merkezin amaçları şunlardır:

1 Dil ve konuşma bozukluğu nedeniyle merkeze başvuran ya da sevk edilen vakaları değerlendirmek, bireysel ya da gruplar halinde dil ve konuşma terapisi programları düzenlemek, bu programları uygulayarak dil ve konuşma terapisi yapmak, vakaların, özelliğine göre dil ve konuşma sorunları hakkında kişiye ya da yakınlarına danışmanlık yapmak,

2 Verilen hizmetlerin ve uygulama programlarının etkilerini değerlendirmek üzere araştırmalar yapmak.

3 Dil ve konuşma bozukluklarının nedenleri, türleri ve giderilmesi konularında, Türk Dili’nin özellikleri ve çocuklarda Türkçe’nin gelişim aşamalarını ortaya çıkartmaya yönelik temel ve uygulamalı araştırmalar yapmak

4 Yapılan araştırmalar çerçevesinde dil ve konuşma bozukluklarının giderilebilmesi için terapi programları geliştirmek.

5 Dil ve konuşma bozuklukları veya terapisi alanında çalışan terapistlere, araştırmacılara ve bu alanda eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilere uygulama alanı yaratmak, onlara danışmanlık yapmak.

6 Dil ve konuşma bozuklukları ve terapisi alanlarında kurslar, seminerler  düzenlemek.

7 Dil ve konuşma bozukluğu olan bireylerin yakınlarına yönelik eğitim programları düzenlemek ve yürütmek.

8 Dil ve konuşma sorunlu bireylerin ihtiyaçlarının ve sorunlarının giderilmesi için toplum kaynaklarını araştırmak ve bu kaynakların kullanılmasında danışmanlık yapmak, bu tür hizmetleri sunan kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak.

Adres: Anadolu Üniversitesi, Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİLKOM)

Telefon: 0 222 335 05 80

E-posta:dilkom@anadolu.edu.tr

Web: dilkom.anadolu.edu.tr

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle