Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Duyuru: Engelsiz Eğitim Portalına Girişte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

2016-2017 Eğitim Sezonumuz

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih21.12.2016

Toplam okunma894

Değerli dostlar. Malumunuz Engelsiz Eğitim kurslarımız başladı. Maalesef kurslarımızda mikrofonu açık bir biçimde eğitim odasına girişler olması nedeniyle sıkıntılar yaşıyoruz.

eğitimlerin daha interaktif olması amacıyla tüm konuşmaları susturmayarak kurslara devam etmeye gayret etsek de, mikrofon açık konumda odaya girişler, hem eğitimcilerin, hem de eğitim almak isteyenlerin motivasyonunu ciddi biçimde etkileyebiliyor. 

Tüm bu nedenlerle, Teamtalk odasına ilk kez girdiğinizde, dikkat etmeniz gerekenleri anlatan bir yazı hazırlandı derneğimiz tarafından. Yazıyı dikkatle okuyup gerekli özeni göstermenizi özellikle rica ederiz.

Ses aktivasyonu(voice activation) etkin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bu ayar sesinizin sizin dışınızda kontrolsüz şekilde karşı tarafa ve katılımcılara ulaşmasını önlemek adına gerçekleştirmeniz gereken bir tercih ayarıdır.

Nasıl Yapılır?

Windows için:

 • Alt tuşuna basarak üst menülere ulaşın ve bir kez sağ oka basın.
 • Ulaşacağınız ben(me) menü grubunda ses aktivasyonu(voice activation) menü öğesinin onay işaretini kaldırın.
 • Tekrar alt tuşuyla menülere ulaşarak ben menüsünde yer alan bas konuş(push to talk) menü öğesini işaretleyin.
 • Ayrıca bu işlemi klavyeden F4 tuşuna basarak ulaşacağınız tercihler (preferences) ekranından da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için F4 ile açılan tercihler ekranında, Konuşma modu(speech mode) bölümüne gelene kadar tab tuşu ile dolaşın. Konuşma modu kısmındayken mikrofon açık onay kutusunun işaretini kaldırın. Burada sadece bas konuş seçeneğinin onay kutusu işaretlenmelidir.
 • Bas konuş onay kutusunu işaretledikten sonra bir kez daha tab tuşuna basarak Tuş belirle seçeneğini aralık tuşuyla etkinleştirin. Ardından konuşma için kullanılacak kısayolu belirlemek için programın yönlendirmesi doğrultusunda işlemi gerçekleştirin.

IOS için:

 • Team Talk ana ekranında, ana ekrana dönüş düğmesinin üzerinde bulunan sekmelerden, ayarlar sekmesine dokunun.

Ayarlar sekmesinde, Genel başlığı altında yer alan bas konuş kilidine dokunarak etkinleştir ayarını açık ise kapalı konuma getirin.

 • Bu ayarın ardından, sizin sadece yapmanız gereken, konuşacağınız zaman konuş
  düğmesine çift dokunmak olacaktır. Sesinizin odaya iletilmesini sonlandırmak için tekrar aynı düğmeye çift dokunmanız yeterli.

Android için:

 • Süpürme hareketiyle veya üzerine dokunarak diğer seçenekler menüsünü aktifleştirin.
 • Açılan menüde ayarlar menü öğesine süpürme hareketiyle kaydırın ve çift dokunun.
 • Açılan ayarlar ekranında ses aktivasyonu anahtarına kaydırma hareketiyle ulaşın ve açık ise kapalı duruma getirmek için çift dokunun.

 

2. Kullanıcı kimliğinizin doğru şekilde girilmesi

Aşağıda anlatılacak ayar tercihiyle, kullanıcı bilgilerinizin doğru şekilde girilmesi amaçlanmaktadır.

Nasıl Yapılır?

    Windows için:

 • Klavyeden ALT tuşuyla üst menüleri açın ve menü grubunun ilk öğesi olan, Kullanıcı adını değiştir seçeneğini aktifleştirin.
 • Açılan ekranda adınızı ve soyadınızı girip enter tuşuna basmanız yeterlidir.
 • Bu özelliği değiştirebileceğiniz alana klavyeden F5 tuşuna basarak da ulaşabilirsiniz.

İos için:

 • Ayarlar sekmesine gelip, karşınıza çıkan ilk yazı alanında adınızı ve soyadınızı girmeniz yeterlidir. Bu alanda tamam düğmesi benzeri onay gerektiren bir işlem bulunmamaktadır.

Android için:

 • Diğer seçeneklerden ayarlara giderek, takma ad yazı alanına geliniz. Bu alana çift dokunarak içine adınızı ve soyadınızı yazabilirsiniz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle