Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi 19. Sayı Eylül 2015 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih17.09.2015

Toplam okunma1316

Değerli Dostlar Merhabalar. EEEH Dergi hızını kesmeden yayın hayatına devam ediyor. 19. Sayımızda da birbirinden ilginç ve özel yazılar var. Dergimize

http://engelsizerisim.com/eeeh/dergi/2015/9

bağlantısından ulaşabilirsiniz. Bakalım editörlerimiz neler yazmış bu sayımızla ilgili olarak.

 

 

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

Sayı: 19

Eylül 2015

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri: 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

  

Editörden

Bu ay EEEH ekibinden hepinize acıyla, üzüntüyle buruk bir merhaba,

Kimler ayrıcalıklı bu yeryüzünde hiç düşündünüz mü? Beyazlar, erkekler, bazı milletler, sağlamlar, zenginler… Sırf A kan gurubuyla doğdu diye, B kan gurubu olan insanların nasıl bir hayat yaşaması gerektiğini kontrol etmeye calışan insanlar olsaydı nasıl olurdu? Komik mi? Öyleyse etrafınıza bir bakın. Belki kan grubu üzerinden değil ama pek çok farklı özellik üzerinden bu film her gün tekrar tekrar çekiliyor. İşte Deniz Aydemir Döke, bu trajikomedinin engelliler-sağlamlar bölümünü yazdı bu ay.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/ayricaliklilar

Anlaşılan Eylem Yurtsever sağlamların kendisine biçtiği rolü oynamaktan yorulmuş, bazen görünmez olmak istiyor. Hayatını kendi istediği gibi yaşamak, müdahalelerden uzak kalmak istiyor. Keşke bir görünmezlik yüzüğümüz olsaydı, hakikaten bazen şahane olurdu.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/gorunmezlik_yuzugu

Engin Yılmaz, yazı dizisine bu ay da devam ediyor ve pozitif ayrımcılığı irdeliyor. Engin Yılmaz bilimsel makale tadında bir yazı yazmış.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/gorunmez_korlerin_kaderle_imtihani_3_ozguven_koruma_anahtari_olarak_pozitif_ayrimcilik

Sahi bu arkadaş doktora öğrencisi miydi? Bir de Gamze Sofuoğlu var, o da yüksek lisans öğrencisi. Aklıma ne takıldı biliyor musunuz? Şimdi acaba bu arkadaşlar okuma yazma biliyor mu? Ne demek istediğimizi, ancak Gamze Sofuoğlu’nun yazısını okuduğunuzda anlayabilirsiniz.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/okuma_yazma_bilmeyen_japon_muhendis_versus_okuma_yazma_bilmeyen_gorme_engelli_ogrenci_

Sadık konuk yazarımız Müjgan Bilgin Özen, engellilerin adalete erişim hakkını ele alıyor. Biraz ironi değil mi, bazı grupların adalete adil bir biçimde erişememesi?

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/engellilerin_adalete_erisim_hakki

Gülcan Altun da başka bir ayrımcılığın altını çiziyor, neden o tabutta gelinlik yok?

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/gelinliksiz_tabut

Pınar Yavuz’un ele aldığı konu da eğitim sistemimizin kanayan yaralarından biri, rehabilitasyon merkezleri. Çocuğunu rehabilitasyon merkezine kaydettirecek velilerin mutlaka okuması gereken bir yazı.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/rehabilitasyon_merkezi_savaslari

Görmeniz ciddi biçimde azaldığında etrafta olmayan şeyler görmeye başlarsanız ne yaparsınız? Aklınızı kaçırdığınızı düşünür müsünüz? Charles Bonnet Sendromu diye bir şey duydunuz mu? Duymadıysanız Elif Emir Öksüz’e kulak verin.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/charles_bonnet_sendromu

Dergimizin son yazısı, daha önce dergimiz için bir Android uygulaması geliştiren konuk yazarımız Sarper Arıkan’dan. Android sistemlerin erişilebilirliği ne durumdaymış gelin kulak verelim.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/30/engelsiz_dokunmatik_sistemlere_erisilebilir_bir_alternatif_android

Hepinize iyi okumalar.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle