Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi 27. Sayı: Mayıs 2016 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

Tarih16.05.2016

Toplam okunma1181

Selamlar Değerli dostlar. Baharın verdiği enerjiyle Bu ay tam 10 yazıyla çıkıyoruz karşınıza. Sakatlar haftasıyla ilgili paylaşımlara da rastlıyoruz, günlük engellenmişlik pratiklerinden teknolojik ve sanatsal haberlere de bu sayıda. Lütfen bu yazıyı sonuna dek okuyun, çünkü sonunda bir de duyurumuz var ilgilenenler için.

Dergimizi aşağıdaki bağlantıda indirebilirsiniz.

EEEH Dergi 27. Sayı

Gelin detayları editörümüz Elif anlatsın.

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 27

Mayıs 2016

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

 

Merhabalar sevgili EEEH dergi okurları,

Bu ay dopdolu bomba gibi bir sayıyla yine karşınızdayız. Önce Mayıs ayında “kutlanan” sakatlar haftasını ele alalım. Eğer “kutlamak” sözcüğü kulağınıza garip geldiyse, doğru yerdesiniz, Engin Albayrak’ın yazısını çok beğeneceksiniz.

Sakatlar Haftası ve Engellilik Üzerine

 Burak Sarı, yakın zamanda gazetelere düşen bir kaldırım işgali olayını güç ve biat kültürü açısından irdeliyor. “Hem suçlu hem güçlü” atasözünü düşünmeden edemeyeceğiniz, mutlaka okunması gereken bir yazı.

İflah Olmaz Egoizm

Gelin şimdi de diğer Engin’imize kulak verelim. Engin Yılmaz 2016 yılını Braille yılı ilan ediyor. Onca gelişme dikkate alındığında, haksız da sayılmaz hani. Peki neler mi o gelişmeler? Cevabı elbette Yılmaz’ın yazısında.

Braille Yılı

Konu Braille’den açılmışken, size bir soru, eğer paraların üzerinde Braille olsa nasıl olurdu? Herhalde âşık olurdunuz o paraya. Elif Emir Öksüz de öyle olmuş işte. Hangi para dersiniz acaba bu, bir ütopik ülke mi yoksa bir masal parası mı?

Paraya Aşığım

Bu ayki konuk yazarlarımızdan Bahar Yavuz da bir Braille aşığı anlaşılan. Gelin bakın, Braille aracılığıyla nasıl erişilebilir bir opera izlenebiliyor. Siz siz olun, hayallerinize ket vurmayın, kim bilir belki iş operayla kalmaz bir gün bale bile izlersiniz erişilebilir bir biçimde.

Müzikle İlk Bisikletim

Bu kadar uçuk mu olmalı hayaller, yoksa biraz ayağı yere mi basmalı? Bir yanda hayalleriniz, bir yanda engellenmişlikleriniz… Eylem Yurtsever tatlı tatlı düşündürecek sizi.

Bu İş Zor, Çok Zor Yonca

Geçen ay da dergimize konuk olan Muzaffer Eskin yine bizlerle. Bilgisayarın hayatımıza girişinin öyküsünü dinleyeceğiz ondan. Sahi acaba Eskin hiç hayal etmiş miydi bilgisayar kullanmayı, yoksa engellemiş miydi hayallerini?

Nerdeeen Nereye

Bir zamanlar bilgisayarı hayal bile edemezken artık çok ileri işler yapabilir hale geldik. İşte bir pratik bilgi yazısı. Deniz Aydemir Döke APA biçimi ödev hazırlama anlatımına devam ediyor. Bu yazının sesli anlatımı da sizlerle.

JAWS İle APA Tarzında Yazmaya Devam

Sayımızı içimizi açan engelsiz sanat haberleriyle sonlandıralım. Ankara Engelsiz Film Festivali 24 Mayıs’ta başlıyor. Aman ha kaçırmayın, detaylar Gülcan Altun’un yazısında.

Eşi Benzeri Yok

Peki sizce şarkıları izlemek mümkün olabilir mi? Kim bilir belki de hayaller gerçeğe dönüşmüştür. Pınar Yavuz’un yazısını okumadan bilemezsiniz.

Şarkıları Seyretmek

Bu ay sizlerle mutlu bir haberi de paylaşıp sizi hemen yazılarla baş başa bırakacağız. Gerek bu güne kadarki konuk yazarlarımızın yazıları, gerekse zaman içinde aramıza yeni katılan yazar arkadaşlarımızın katkıları bizi yazar kadromuzu genişletmeye, farklı renkleri bünyemize katmaya yöneltti. Bu güne kadar dergimizi zevkle okuduysanız, bu ekibin bir parçası olmayı hayal ettiyseniz, sizin de söyleyecek sözleriniz varsa, bu işe gönlünüz kadar zamanınızı da kaptırabilecekseniz işte tam zamanı. En az iki ayda bir yazı yazabilirim, yazımı seslendirmeyi isterim, nasıl yapılacağını bilmesem de öğrenmeye gönüllüyüm, engellilere yardım değil engelli hakları bakış açısını benimserim, sorumluluk sahibiyimdir, e-postalarımı düzenli takip ederim, yazım ve imla becerilerim de iyidir diyorsanız detayları konuşmak üzere dergi e-postasından veya editörlerimiz Elif ve Deniz’in e-postalarından gecikmeden bize yazın.

Herkese iyi okumalar.

Elif Emir Öksüz

filerime@gmail.com

Deniz Aydemir Döke

daydemird@gmail.com

Dergi e-postası

eeehdergi@gmail.com

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

etem yavuz
gönül istiyor ki bu tip dergilerin sayısı artsın çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. rabbim yar ve yardımcınız olsun. yolunuz açık olsun.
Yorum Ekle