Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi 36. Sayı, Şubat 2017 Çıktı

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih24.02.2017

Toplam okunma930

Selamlar Dostlar,

EEEH dergi tam 3 yaşında. 36 aydır, hiç kesintisiz, aynı heyecan ve motivasyonla sizlerle buluşmak o kadar güzel, o kadar özel ki, kelimelere dökmek çok zor bu hissi. Bugüne kadar

dergimizi aynı enerjiyle çıkarmamız yolunda, gerek tüm yazılarımızı okuyarak, gerek bizzat yazar olarak verdiğiniz desteğe minnettarız. O destek sayesinde, halen zihnimize bu ay neler yazarız acaba sorusu ve yeni fikirler doğuyor.

 

36 Sayımızı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz...

 

Bakalım bu ay yazarlarımız neler damıtmışlar bizlere klavyelerinden.  

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 36

Şubat 2017

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

Editörden

 

Merhaba Değerli Okurlar,

Dile kolay tam üç yıl, durmadan dinlenmeden her ay konuk olduk dünyalarınıza. Bazen tarihe geçecek yazılar çıkardık, bazen sadece günü kurtardık; kimimiz içini döktü okuyucusuna, kimimiz hayallerini paylaştı köşesinde; kızdık öfkeden deliye döndük, neşelendik umutla aşkla dolduk; hep ama hep aynı şey için yandık kavrulduk: Eşit Erişilebilir Engelsiz Hayat.

Bu sayımızın açılışını Elif Emir Öksüz’ün teknoloji haberi gibi görünen, fakat bağımsızlık ve erişilebilirlik hakkında bazı tartışmaları ateşleyebilecek yazısıyla açıyoruz. Aira gözlük hakkında merak edilenler ve daha fazlası burada.

Aira Gözlük Bir Devrim Yaratır mı Ne Dersiniz?

 

Teknolojinin yarattığı ya da yaratamadığı devrimlerden bahsetmeye başlamışken şu popüler reklama değinmeden olmaz. Teknoloji körlere resim çizdirebilecek mi ya da resim çizmek şart mı? Hep sorular hep sorular… Acaba Pınar Yavuz bir cevap bulmuş mudur bu sorulara?

 

Bir Reklamın Düşündürdükleri

 

Sevgi Mart bu ay engellilerin hayatın tam da içinde inadına var olduğunun altını çiziyor. Teknolojinin de olumlu etkileri göz ardı edilmemeli elbette.

 

İyiki Varız Biz

 

Efendim gelin biraz da zihnimizi yoralım, bazı önemli kavramları biraz deşelim biraz kurcalayalım. Mesela ayrımcılık ve damgalama tam olarak ne demek ya da kalıp yargılar ne anlama geliyor. Deniz Aydemir Döke örneklerle anlatıyor.

 

Sudan Çıkamayan Balık

 

Kavramlara girmişken “kör mü, görme engelli mi, özürlü mü” tartışmasına bir göz atmadan geçemeyiz. Konuk yazarımız Muzaffer Eskin, bu noktada imdadımıza yetişiyor.

 

Biz Kimiz?

 

Körlükle ilgili düşüncelerimizi birkaç adım öteye taşımak için Meral Sözen’in yazısına konuk oluyoruz. Oidipus’un kör olması, gelecekten haber veren kâhinlerin körlüğü… Acaba tüm bunlar nasıl yorumlanabilir?

 

Oidipus

 

Sahi nedir bu körlük? Kurtulamadığımız bir bela mı, bir ceza mı? Yoksa bir durum, bir duruş, bir oluş mu? Bahar Yavuz, bir gazete haberi üzerinden durumu ele alıyor bu ay.

 

Ötekiden Bakışa Devam Lacan II

 

Bir derin tartışma da Eylem Yurtsever’den. Acaba kavramlar ya da roller gerçekten dışarıda mı yoksa aslında tam da içimizde mi? Keşfetmek için okumak şart.

 

İçimizdeki Parya

 

Gülcan Altun bu ay bize İstanbul Bağımsız Film Festivali’ni tanıtırmış gibi yapıp, erişilebilirliğin unutulduğu, teması iyileştiren şeyler olarak belirlenen fakat engellileri iyileştiremeyen festivale haklı serzenişini dillendiriyor.

 

İyileştiremediklerinizden Bir Sitem

 

Kapanışımızı bizi bahara ve mücadeleye hazırlayan Burak Sarı’nın yazısıyla yapıyoruz. Burak’a kulak verin ve içinize dolacak ılık bahar ve yaşama sevincinin tadını çıkarın.

 

Umarsız Aşka Gazel

 

Dördüncü yaşımıza doğru ilerlerken bizimle olmaya da devam edin.

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle