Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi 38. Sayı, Nisan 2017 Çıktı

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih20.04.2017

Toplam okunma898

Merhabalar değerli dostlar. Bir kaç gün geç çıkıyoruz bu ay. İstedik ki, tek başına oy kullanabilmenin hazzını yaşadığımız bu dönemde, seçimle ilgili yazılar da yetişsin dergimize. Tabi bu yazılar dışında, birbirinden ilginç ve etkileyici yazılarla da karşınızdayız. Dergimizi

EEEH Dergi Sayı 38, Nisan 2017

Bağlantısından okuyabilirsiniz. Detaylar her zaman ki gibi, Editörümüz Elif’de


 

 

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 38

Nisan 2017

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

Editörden

 

Merhaba Değerli Okurlar,

 

Ülkenin gündemi seçim olunca, seçimde de ilk defa engelsiz oy kullanılınca, haliyle EEEH Dergi gündemi de biraz seçim odaklı bu sayımızda. Öncelikle Engin Yılmaz engelsiz oy kullanabilme noktasına nasıl gelindiğini, yani işin mutfağında neler olup bittiğini bizlerle paylaşıyor.

Bağımsızlık Şahane, Oy Kullanmak Bahane

 Mürşide Ciğerlioğlu ve Bahar Yavuz, engelsiz oy kullanan EEEH dergi yazarları olarak kişisel deneyimlerini, mutluluklarını ve bu olayın önemini bizlere aktarıyor.

Bu defa Benim Oyum da Gizli, Mürşide

Bağımsızlığın Melodisi, Bahar

 Bu ay yepyeni bir konuk yazarımız var, Beyza Ünal. Beyza engelli bir kadın olarak sokaklarda ve profesyonel hayatın içinde olmayı ve insanların, konu engelliler olunca kişisel sınırları yok sayışını anlatıyor.

Sokaktaki Sınırsız Yabancılar

 Bu yazı hepimizin kendinden çok şey bulacağı bir yazı, tıpkı Sevgi Mart’ın yazısı gibi. Ne dersiniz bir kör sizce parfüm satın alır mı, almak ister mi, alabilir mi? Başka bir açıdan soralım, bir parfüm satıcısı, bir körü görür mü görmez mi?

Yok saymanın Dayanılmaz Hafifliği

 Bazı insanların, engellilere yönelik tutum ve davranışları bizi çileden çıkarabiliyor. Konu bir iş görüşmesiyse bu insanların tutum ve davranışları maalesef bizim için çok belirleyici olabiliyor. Meral Sözen bu ay bize Berna’nın iş görüşmesini anlatıyor. Bir bakın bakalım, nasıl geçmiş Berna’nın görüşmesi.

Bir İş Görüşmesi

 İnsanların engellilere yönelik tutum ve davranışlarını etkileyebilmek için çeşitli yollara başvurulur; örneğin ayrımcılığın suç kapsamına alınması gibi. Bazen de farkındalık arttırma etkinlikleri ya da eğitimleri düzenlenir. Bazı etkinliklerde göz bağlama, tekerlekli sandalyeye oturma gibi simülasyonlar yapılır. Biz engellilerin hiç hoşlanmadığı bu yöntem, bilim insanları tarafından mercek altına alınmış ve sonuçlar Elif Emir Öksüz’ün yazısında aktarılmış.

Mış Gibi Yapmak Huzursuzluğa Ve İlgisizliğe Sebep Oluyor

Gülcan Altun, üzerine düşeni yapmış ve yaklaşan Engelsiz Filmler Festivali’ni ve bu yılki yenilikleri bizlere aktarmış. Festival bu yıl Ankara dışına açılıyor, aman ha kaçırmayın.

Hevesim Kursağımda Kaldı

Ne dersiniz körler sizce video ya da bilgisayar oyunu oynayabilir mi? Oğuzhan Al, bu konuda detaylı bilgiler veriyor ve bu oyunların potansiyel olumlu etkilerinden bahsediyor. Oyun sevenler buraya.

Kör Oyunlarının Değişimi ve Değiştirdikleri

 

Gelecek sayımızda buluşmak üzere, hoşça kalın, baharın tadını çıkarın.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle