Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi 39. Sayı, Mayıs 2017 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih18.05.2017

Toplam okunma826

Değerli dostlar, EEEH dergi olarak 39. Sayımızda da sizinle olmaktan çok mutluyuz. Bu sayımızda engelliliğe yüklenen anlamları, engellilerden olağanüstü beklentileri ve engellilerle ilgili günleri sorgulamaktan anneler gününe, Susam Sokağından erişilebilir bebek taşımaya kadar giden geniş yelpazede yazılarımız var. Dergimizin son sayısına

EEEH Dergi 39. Sayı Mayıs 2017

Bağlantısından ulaşabilirsiniz. İşte bu ayki EEEH dergi kapak ve giriş sayfamız.

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 39

Mayıs 2017

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

Editörden

 

Merhabalar sevgili okurlarımız,

 

Otuz dokuzuncu sayımızla yine sizlerle birlikteyiz. Mayıs ayında malumunuz engelliler haftası vardı. Biz nice engelliler haftaları gördük nice 3 Aralıklar, bir arpa boyu yol alabildik mi engelliye ve engelliliğe bakış açımızla ilgili? İşte tam bu noktada birbirinden değerli yazılarla sizlerle birlikteyiz.

 

Meral Sözen bizlere engellilerin yargılandığı kalıplardan bahsediyor. Hep bir güler yüzlü olmak beklentisi, hep bir parmakla gösterilecek engelli olma ve diğer engellileri temsil etme zorunluluğunu bakalım nasıl ele alıyor.

Engeli Nedir? Ne İşe Yarar?

 Öyle ya biz ya süper kahramanız ya da zavallı şeyleriz; Elif Emir Öksüz sıradan olsak nasıl olurdu insanlarla ilişkimiz durumunu ele alıyor.

Ne Gökte Ne Yerdeyim

 Hakikaten bize arkadaş ilişkilerinde ne gibi roller biçiliyor, hep dinleyici mi olmak lazım? Ya da şu beklentiler bizi nasıl etkiliyor dersiniz? Gecemizi gündüzümüze katıp olumsuz beklentileri yanlışlamak bizden neler aldı, bize neler verdi? Engin Yılmaz’ın yazısında bu sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Şimdi Bana Kaybolan Yıllarımı Verseler

 Dedik ya engelliler haftasıydı diye, acaba STK’lar neler yapıyor böyle farkındalık artırılabilecek durumlarda? Bunlar ne kadar etkili oluyor dersiniz? Gülcan Altun bu konuya kendi deneyimlerinden yola çıkarak ışık tutuyor.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/51/anlami_ne

 Farkındalık kazandırmanın birden fazla yolu var elbet, bunlardan biri de medya araçlarının etkin ve düzgün biçimde kullanılması. Pınar Yavuz bize Susam Sokağı’nın setinde otizm farkındalığının nasıl ele alındığını anlatıyor.

Susam Sokağı

 Malum Mayıs ayı bir de anneler günü olması itibariyle önemli. Engelli çocuğu olan anneler neler yaşıyor dersiniz? Sevgi Mart annesinin ağzından yazdığı mektubu bizimle paylaşıyor bu ay.

Annemden Mektup Var

 Tabii bir de engelli anneler var. Sizce bebek taşımanın kaç farklı yolu vardır? Deniz Aydemir Döke bu ay görme engelli ebeveynlerin severek kullanabileceği bir bebek taşıma yönteminden bahsediyor.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/51/bebek_tasimanin_bir_yontemi_bebek_giymek

İyi okumalar dileriz.

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle