Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi 40. Sayı, Haziran 2017 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih19.06.2017

Toplam okunma974

Selamlar değerli dostlar. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır derler ya, biz de sizlerden aldığımız cesaret ve motivasyonla kırkıncı kez buradan seslenmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kimlik sorulaması da var bu sayımızda, müthiş bir hikayede. Yemek tarifi de mevcut, teknoloji ve sanat da. Işte bu merak uyandırıcı sayımızı indirebileceğiniz bağlantı:

EEEH Dergi 40. Sayı, Haziran 2017

Elif aşağıda bu sayımızdaki detayları paylaşıyor olacak her sayıda olduğu gibi. Şimdiden iyi okumalar ve herkese iyi bayramlar.

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 40

Haziran 2017

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

Editörden

 

Merhaba sevgili okurlar,

Haziran ayı bize çok bereketli geldi. Bu ay tam on güzel yazıyla karşınızdayız. İlk yazımız Elif Emir Öksüz’den. Elif bu ay bir kimlik olarak engelliliğin oluşumunu anlatıyor. Bu yazı hem kendinizi hem diğer engellileri başka bir gözle görmenize yardımcı olabilir.

Seninki Kaçıncı Aşama?

 Bahar Yavuz, kadınlara pembe vagon uygulaması temelinde engelliliği hedef alan ayrıştırıcı düzenlemeleri irdelediği yazısıyla bizlerle.

Bir Uygulamayla Başlar Her Şey

 Pembe vagondan otobüse geçelim. Otobüsler engelliler için mi sağlamlar için mi? Her ikisi için de olabilir mi? Sesli anons sisteminin sesi kesilebilir mi? Tüm bunların cevabı Meral Sözen’in yazısında.

Yağmuru Durduran Otobüs

 Konuk yazarımız Rıdvan Çırpan son derece içten bir kişisel yolculuk yazısıyla bizlerle. EEEH derginin de bu yolculukta bir yerinin olması bizim en büyük ödülümüz.

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Bir Hayata Yolculuk

 Biraz teknoloji dünyasına göz atalım ne dersiniz? Deniz Aydemir Döke kabartma harita oluşturup üç boyutlu veya kabartma yazıcıdan basmanın yolunu bizlerle paylaşıyor.

Touch Mapper: Dokunsal Haritalama Uygulaması

 Başka bir konuk yazarımız Emrah Gür de Orcam hakkındaki görüşlerini ve gelişmeleri bizlere aktarıyor.

Paylaştıkça Artan Tek Şey: Mutluluk

 Bayram yaklaşırken Gülcan Altun’dan bayramda yapılamayacağı aşikâr, malzeme listesiyle ocaklara incir ağacı dikebilecek bir tatlı tarifi dinliyoruz. Bu tatlı olmasa da Gülcan’ın bahsettiği erişilebilir tarif siteleri bayramı kurtarmanıza yarayabilir.

Tadımız Hiç Kaçmasın

 Gelelim sanat köşemize. Eylem Yurtsever hastası olduğu yeni bir diziden bahsediyor. Farklılıkları anlayıp onlarla yaşamaya odaklı bir süper kahraman dizi olsa nasıl olurdu diye merak ediyorsanız mutlaka okuyun.

Drop Dead Diva

 Sevgi Mart gündemdeki fikir ve sanat eserleri kanunuyla ilgili bilgiler paylaşıyor, olası sonuçları hakkında yorumlar yapıyor. Aman ha kaçırmayın.

Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu Neler Getirecek Neler Götürecek

 Kapanışımızı başka bir konuk yazarımız Elifnur Ay’ın engellilerin sanata erişimi hakkındaki yazısıyla yapıyoruz. Ne güzel şey şu sesli betimleme, ne güzel şey sanata dokunmak. Sanatsız kalan bir ulusun hayat damarlarından biri kopmuş demektir, peki ya sanatsız kalan bir insanın?

Engelsiz Sanat

 

Hepinize iyi okumalar. Temmuz sıcaklarında görüşmek üzere.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle