Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi 81. Sayı: Kasım 2020 çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

Tarih19.11.2020

Toplam okunma0

Ay: Kasım, Yıl: 2020
Editörler: Meral Sözen
Yazım Denetimi:Gülcan Altun, Canan Çam Yücel.
Web Sorumlusu:Can Deniz Balkaya, Ramazan Derin
Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği

 

 

 

 

Merhaba sevgili dostlar.

 

Bu yıl pandemi her şeyi olduğu gibi festivalimizi ve dolayısıyla Dergimizin özel sayısını da etkiledi. Festivalimiz gibi özel sayımız da bu yıl sizlere kasım ayından “Merhaba” dedi.

 

Yine festival gibi bir sayımız var. Haydi bir göz atalım.

 

İlk olarak 7. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivalinin iz düşümleri yansıdı dergimizin sayfalarına. Sevgili Meral Sözen’in kaleminden okuyoruz.

 

Farklılıklarımızla Aynı Anda - Yazar:Meral Sözen

 

Okumayı özlediğimiz kalemlerden birisi olan Beyza Ünal, “Şimdinin böyle olacağını bilseydim, aynı seçimleri yapmaya devam eder miydim?” diyor ve 60’ıncı sayıdan sesleniyor bizlere, “Sorular Sorular” diyerek.

 

SORULAR SORULAR... - Yazar:Beyza Ünal

 

Bazen başladığımız mücadeleler, aynı yeti farklılığını yaşadığımız arkadaşlarımız tarafından öylesine baltalanıyor ki, bu nedenle çuvaldızı kendimize yöneltmemiz gerektiğini ve böylece yapılan hatanın farkına belki varabileceğimizi söylüyor, Sevgi Mart Göcen 71’inci sayıdan seslendiği yazısında,

 

ÇUVALDIZI KENDİMİZE - Yazar:Sevgi Mart Göcen

 

“Gel Birbirimizde Kendimizi Arayalım” diyor Burak Sarı, ve temizleyerek ayrık otlarını, kendimizi keşfedip; farklılıklarımızla büyük bir orman yaratmanın hayalini kuruyor,

 

GEL BİRBİRİMİZDE KENDİMİZİ ARAYALIM - Yazar:Burak Sarı

 

Ahlakçılığın bir ahlaksızlık olabileceğini düşünmüş müydünüz hiç? Söz konusu olan, dergimiz yazarlarından Meral Sözen’in kalemi ise kendinizi sorgulamanın en derin sularında bulmanız işten bile değildir. işte 76’ncı sayıdan seslendiği “Vicdanın Reddi ve Bir Ahlaksızlık Olarak Ahlakçılık” başlıklı yazısıyla dalıyoruz o sulara.

 

VİCDANIN REDDİ VE BİR AHLAKSIZLIK OLARAK AHLAKÇILIK - Yazar:Meral Sözen

 

Toplum davranışları yeti farklılığı olanlara bir konfor alanı mı sağlıyor? Peki bu alanın sağladığı dokunulmazlık, yeti farklılığı olanlar için ne gibi sonuçlar doğuruyor? Engin Yılmaz “Burak ve Meral’e Cevap: Gönüllü Esaret” başlıklı yazısıyla 76’ncı sayıdan sesleniyor bizlere ve oluşturulan dokunulmazlığın sonuçlarını ortaya koyuyor.

 

Burak ve Meral’e Cevap: Gönüllü Esaret - Yazar:Engin Yılmaz

 

Konfor alanını sorgulayan bir başka yazı da konuk yazarımız Habil Bozkurt’tan geliyor. “Konfor Alanı Ne Kadar Konforlu?” başlıklı yazısıyla, 78’inci sayıda anlatıyor düşüncelerini.

 

KONFOR ALANIMIZ NE KADAR KONFORLU? - Yazar:Habil Bozkurt

 

Bir anne adayı için bebeğini beklediği süreç, yaşamının en eşsiz ve mükemmel dönemidir. Ancak kör bir anne adayıysanız; bu süreç de toplumun önyargıları ve ötekileştirmeleri ile sizin için kabuslu bir hale gelebilir. İşte Dilek Başar Açlan, minik kızı Ela Hipatya’yı beklerken yaşadığı anlamsızlıkları paylaşıyor bizlerle.

 

BEBEĞİMİ BEKLERKEN - Yazar:Dilek Başar Açlan

 

Konuk yazarlarımızdan İbrahim Akıncı; yeti farklılığı olan anne babaların çocuklarının, toplumun normal nitelemesinde yer alan ebeveynlerin çocukları gibi olmasının, toplum tarafından kabullenilemediğini anlatarak; bir başka ötekileştirme öyküsü seriyor gözler önüne.

 

ENGELLİNİN ÇOCUĞU DA ENGELLİ GİBİ OLMALI - Yazar:İbrahim Akıncı

 

Dünyanın en meraklı varlıklarıdır çocuklar ve ne kadar doğru yönlendirilirlerse, gelecek dünya için o kadar güzel işler yapılmış olur. Canan çam yücel, “Minik Meraklılara Körlüğü Anlatmak” başlıklı yazısı ile çocuklara körlüğü en doğru açıklamanın yollarını paylaşıyor bizlerle.

 

MİNİK MERAKLILARA KÖRLÜĞÜ ANLATMAK - Yazar:Canan Çam Yücel

 

Bir başka yeti farklılığı ise öğrenme güçlüğü. Dergimiz konuk yazarlarından Şenel Akyıldırım, “Öğrenme Güçlüğü ve Örselenmek” başlıklı yazısı ile öğrenme güçlüğüne ışık tutup; yaşadığı anılarla ihtiyacı olanlara farklı bir perspektif kazandırıyor.

 

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ VE ÖRSELENMEK - Yazar:Şenel Akyıldırım

 

“İnsan Olmanın Doğal Sonucu” başlıklı yazısıyla, TV programlarının eş erişim anlayışına muhteşem bir mantık dersi veriyor Gülcan Altun. Hala okumadıysanız;

 

sizin için özel sayımızda.

 

İNSAN OLMANIN DOĞAL SONUCU - Yazar:Gülcan Altun

 

Sesli Betimleme Derneği hayatımıza girdikten sonra, tiyatro, film, dizi, bale ve birçok sanat eseri izlemenin anlamı tamamıyla değişti bizler için. İşte Nurşen Sunar Korkmaz, yaşadığı deneyimi paylaşıyor, “Siz hiç böyle bale izlediniz mi?” diyerek.

 

SİZ HİÇ BÖYLE BALE İZLEDİNİZ Mİ? - Yazar:Nurşen Korkmaz

 

‘Öteki Kadınların Edebiyatı’ karantina günlerinde harika bir proje olarak ortaya çıktı. Elbette bu güzel projenin Dergimiz sayfalarında yer alması gerekiyordu. Kitabın editörlerinden Zozan Çetin’in yazısını okuduktan sonra, kitabı incelemek için can atacağınıza eminiz.

 

GÜZEL BİR EDEBİ DÜŞ: 'ÖTEKİ' KADINLARIN EDEBİYATI - Yazar:Zozan Çetin

 

Özlediğimiz kalemlerden birisiydi sevgili Pınar Yavuz ve bir kısa filmden, Balık ve Ben’den, hareket ederek; hayatta tek bir doğruya inananların çizdiği portrenin bizi yıldırmaması gerektiğini fısıldıyor kulaklarımıza.

 

BALIK VE BEN - Yazar:pınar yavuz

 

Uçağa bindiniz, kucağınızda minik prensesiniz… Ve klasik süreçlerden sonra ikramlar başladı. Herkes istediğini özgürce seçebilirken; servis yapan hostes tarafından size verilen çayı dökmeden içemeyeceğiniz düşünülüyor ve çay olduğu bile söylenmiyor. Yok, yok şaka yapmıyoruz. Yine dergimizin özlenen kalemlerinden Elif Emir Öksüz yaşamış bu olayı ve “Köre Çay Yok” başlıklı yazısıyla aktarmış bizlere.

 

KÖRE ÇAY YOK - Yazar:Elif Emir Öksüz

 

Kim ne yaparsa yapsın biz buradayız. Hayatın tam ortasında ve sonuna kadar mücadelenin içinde. Bir körün bağımsızlık sembolleridir 3 B işte bu 3 B’den biri olan ‘bilişim’den sonuna kadar faydalanabilmenin yollarından birisi de sağlam ve iyi bir bilgisayar seçebilmektir. O zaman buyurun teknoloji köşemizin sahiplerinden Ramazan Derin’in

 

yazısına.

 

BİLGİSAYAR ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? - Yazar:Ramazan Derin

 

3 B’den bilişim sayesinde online öğrenme platformlarının kapıları da açılıyor. Bilişim köşemizin diğer sahibi Can Deniz Balkaya ise UDEMY platformundan söz ediyor bizlere.

 

ONLİNE EĞİTİM PLATFORMU: UDEMY - Yazar:Can Deniz Balkaya

 

Ev işlerinin sıkıcı olduğunu mu söylediler sizlere? O zaman onlara Murat Kefeli’nin dergimizde yer alan yazı dizisinden söz etmelisiniz. Bir ipucu vermesi için serinin ilk yazısına bu özel sayımızda yer vermeyi uygun bulduk.

 

Ev İşlerine Sıfırdan Giriş - 1 - Yazar:Murat Kefeli

 

Yeti farklılıklarının bir engel teşkil etmediğini, herkesin aynı işleri hep aynı yöntemlerle yapmak zorunda olmadığını her türlü yöntemi kullanarak anlatmaya çalışıyoruz. İşte konuk yazarımız Mustafa İşçier bir orta oyunu olan Karagöz ile Hacivat’tan hareket etmiş bu kez. Ne diyelim belki bu yöntem amacına ulaşır.

 

KÖRGÖZ İLE HACAMAT - Yazar:Mustafa İşcier

 

Başta da söylemiştik ya festival gibi bir sayı diye. İşte eşitlikten erişilebilirliğe ve engelsiz bir hayat hayaline, kah önümüze çıkan engellerden, kah bulduğumuz yöntemlerden söz ederek; geldik bir özel sayının daha tanıtımının sonuna. Bizde ne hayal biter ne çözüm yöntemi. Bu yıl 7’ncisini yaptık Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali’mizin. Ama inanıyoruz ki içimizden ömrü vefa edenlerle, çok daha eşit, erişilebilir ve engelsiz günlerde 70’incisi de yapılacak ve denecek ki “İyi ki yakılmış o kıvılcım. İyi ki taşınmış o meşale. İyi ki düşülmüş tarihe o notlar.” İşte o iyi kilerin bir tanesinde bir harf olmayı başarabilirsek, ne mutlu bize. Biz yüklenip yeni hayallerimizi, alıp yeni haritalarımızı yola çıktık bile 82’nci sayımızı hazırlamak için. O zaman o sayfalarda görüşmek üzere.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle