Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi Nisan Sayısı Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih15.04.2014

Toplam okunma1391

Değerli Dostlar, Mart 2014’te yayın hayatına Başlayan EEEH, Eşit, Erişilebilir Engelsiz Hayat Dergisi, yani yaşama EEEH diyenlerin buluşma noktası  Nisan sayısıyla karşınızda. Bu yazıda yeni yazarlarımız ve birbirinden güzel yazılarımızın yanısıra çok özel bir sürprizimiz var. Dergimizdeki tüm yazılar görme engelliler tarafından seslendirildi. Hatta bazı yazılar bizzat yazarlarınca seslendirildi. Nisan sayımızı :

http://engelsizerisim.com/eeeh/dergi/2014/4

linginden okuyabilir veya dinleyebilirsiniz.

Bu sayımızda neler mi bulacaksınız, detaylar Editörlerimizden Elif Emir Öksüz’ün kaleminden aşağıda…

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

Sayı: 2. 

Nisan 2014

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam, Gamze Sofuoğlu.

Web Sorumlusu: Burak Sarı

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği

İletişim Bilgileri

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

Merhaba Sevgili Okurlar,

İlk sayımıza gösterdiğiniz ilgi için hhepinize teşekkür ederiz. İkinci sayımızda EEEH ailesi olarak yeni bir üyemizle ve yeni yazılarımızla karşınızdayız. Eylem Yurtsever bundan böyle aramızda olacak.

Engin Yılmaz muhteşem karşılaştırmalı anlatımıyla Braille’in ortaya çıkışını ve dokunmatik cihazlarda braille yazabilme özgürlüğünü bizlere aktarıyor. Tarihsel bir perspektif sunmasının yanında, bizleri kendi hak ve özgürlüklerimiz için aktif mücadele etme yönünde yüreklendirmesiyle de oldukça anlamlı bir yazı.

Bir başka yüreklendirici yazı da Burak Sarı’dan. Ankara’da yeni yeni başlayan sesli otobüslerin perde arkasındaki mimarları ve bu güne kadar yaptıkları, Sarı’nın yazısında gün yüzüne çıkıyor.

Henüz bir kazanıma dönüşememiş olsa da, erişilebilir şekilde oy kullanmak, gerekçeleri, bu güne kadar yapılanlar ve yapılması gerekenler ile birlikte  Mürşide Vural’ın yazısında ele alınıyor.

Kendi hakları için mücadele edebilen ve farklılıklarla yaşamayı bilen bireylerin yetiştirilmesinde eğitimin rolü elbette çok büyük. Canan Çam işte tam da bu noktaya dikkatlerimizi çekiyor. Okul öncesi dönemde görme engelli bir çocuğun kaynaştırma eğitimdeki yeri ve daha verimli bir eğitim için yapılabilecek düzenlemeler Çam’ın yazısında örneklerle anlatılıyor.

Mücadelelerin yorduğu ruhumuz kazanımlarla şenlendiyse biraz da kültür sanat işlerine göz atabiliriz.

Eylem Yurtsever bize ilginç bir kitaptan bahsediyor, Kelebekler ve İnsanlar. Her ne kadar adından hiç belli olmasa da, bu kitap tamamen engellileri konu alıyor.

Ben okumayı değil de izlemeyi severim diyorsanız Gülcan Altun’un yazısı tam sizin için. Altun sadece sesli betimlemeli dizileri anlatmakla kalmıyor, üç farklı diziyi karşılaştırmalı olarak inceliyor.

Televizyon izlemek iyi hoş ama kanalları ve programları bulmak sıkıntı olabiliyor diyorsanız, Elif Emir Öksüz’ün yazısını okumalısınız. “Erişilebilir bir televizyona giden yol nereden geçiyor ve biz körler bir televizyondan neler beklemeliyiz?” sorularının yanıtlandığı ilginç bir yazı.

İzlemek, dinlemek, okumak... Hepsi de sıkıcı. Otur otur kilo alacağız. Öyleyse biraz spor yapalım ne dersiniz? Deniz Aydemir Döke kendi yüzme ve kapalı havuz deneyimlerini anlatıyor. Daha erişilebilir bir yüzme deneyimi için kullanabileceğimiz fikirler bu yazıda bizlerle.

Bu sayımızda bir yenilik daha var. Tüm yazılar görme engelli kişiler tarafından seslendiriliyor. Bazı yazarlar da kendi yazılarını kendi seslerinden sizlere ulaştırıyor. Zevkle okuyacağınız bir sayı olmasını dileriz. İyi okumalar.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle