Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi Özel Sayı Ekim 2018 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih15.10.2018

Toplam okunma239

Selamlar değerli dostlar. Malum ekim ayı bizim için festival ayı. Festival ayında da EEEH dergimizin özel sayısını çıkarıyoruz. Her yazarımız kendi yazılarından bir tanesini sizler için seçti ve ortaya harika bir derleme çıktı. Bu müthiş sayıya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Gelin editörlerimiz neler yazmış birlikte bakalım.

EEEH Dergi Sayı 56 Ekim 2018

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 56 Erişebiliyorsam Eşit Hayat

Ekim 2018

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke, Meral Sözen.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Burak Sarı.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

 

 

 

 

 

Editörden

Ekim Ayı’nın gelmesi, sonbaharın kendini iyice göstermesi demek – ama bizim için aynı zamanda Beyaz Baston Festivali ve bağımsız hareketin kutlanması demek. Bu kutlama, yazarlarımızın en güzel yazılarını derlediğimiz sayımızla daha anlamlı, daha şenlikli ve daha heyecanlı. Fazla oyalanmadan okumaya başlayalım çünkü birbirinden güzel tam 14 yazı bizi bekliyor.

Elif Emir Öksüz, bizlere “Merhaba Gençlik” diye başlayarak sesleniyor ve toplumun engellilerden kısıtlı beklentilerinin ötesine neden geçmemiz gerektiğini anlatıyor.

Merhaba Gençlik

Engellilerden beklentisi olmayan insanlar toplumun yalnızca bir kısmını oluşturuyor; Meral Sözen, “İyi İnsanlar A’dan Z’ye Sıralı Tam Liste” başlıklı yazısında hiç kimseyi atlamadan engelliliğe yönelik yaygın toplumsal tutumları paylaşıyor.

İyi İnsanlar A'dan Z'ye Tam Sıralı Liste

Mihri İlke Çeperli ise toplumsal önyargıları ayna gibi yansıtan kendi romantik ilişki deneyimlerinden bahsediyor “İlk Görüşte Aşk”’ta.

İlk Görüşte Aşk

Benzer şekilde, Burak Sarı da “Aşk Zincir Tanımaz” başlıklı yazısında, aşkın devrimsel bir eylem olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Aşk Zincir Tanımaz

Buradan her ayın ama en çok festival ayımızın meselesi, bağımsızlık konusuna geçiyoruz ve konuyu Beyza Ünal’ın Bağımsız Yaşam felsefesinin kendisine ne ifade ettiğinden bahsettiği “Benim İçin Bağımsız Yaşam…” yazısı ile açıyoruz.

Benim İçin Bağımsız Yaşam...

Engin Yılmaz, aşil tendonunun kopmasıyla yaşadığı farklı bir sakatlık deneyimine bugüne kadar öğrendiklerine dayanarak getirdiği çözümleri ve bağımsızlık mücadelesini tekrar kazanmasını anlatıyor “Bedenimin Koltuk Değnekleriyle İmtihanı”nda.

Bedenimin Koltuk Değnekleriyle İmtihanı

Canan Çam Yücel ise “Bağımsız Hareketin Sırrı Bastonda Saklı” diyerek, bizlere bastonun görme engelli öğrencilerinin hayatlarındaki yerini aktararak, bastonun küçük yaşlardan itibaren kullanılmasının önemini hatırlatıyor.

Bağımsız Hareketin Sırrı Bastonda Saklı

Bahar Yavuz’un tek başına çıktığı yurtdışı seyahatinde yaşadıklarını paylaştığı yazısı “Yolculuk Türküsü II” ise bastonun özgürleştirici etkisini taa içimizde hissettiriyor ve hepimizi yeni yolculuklara heveslendiriyor.

Yolculuk Türküsü II

“Yaz Geldi Böyle Oldu”’ başlıklı yazısında Mürşide Ciğerlioğlu da geri adım atmadan hayatın içine karıştığında içine düştüğü bazı durumlardan ve yaşanıp bittikten sonra, bunlara nasıl gülebildiğinden bahsediyor.

Yaz Geldi Böyle Oldu

Eylem Yurtsever ise “Bastonumuza Kişilik Kazandırmak” başlıklı yazısında, herkese, gününün bir kısmını birlikte geçirdiği bastonlarını kendi keyfine göre kişiselleştirmesini öneriyor.

Bastonumuza Kişilik Kazandırmak

Bu sayıda birkaç önerimiz de bebeklerle ilgili… “Bebek Bakımına Dair Körcül İpuçları”’nda, kör bir anne adayı olarak Deniz Aydemir Döke bize kendi okuduklarını derliyor ve herkesin kendi işine yarayan yöntemi bulmasının önemli olduğunu hatırlatıyor.

Bebek Bakımına Dair Körcül İpuçları

Bebek demişken, Pınar Yavuz’un engelli oyuncak bebekler yapan Serpil Acar ile yaptığı söyleşiyi “Serpil Acar’ın Bebekleri” başlıklı yazısından okuyabilirsiniz.

Serpil Acar'ın Bebekleri

Son olarak, Gülcan Altun teknolojinin erişilebilirliğin ve bağımsız yaşamın sağlanmasındaki rolüne değiniyor “Öylesine…” kaleme aldığı yazısında

Öylesine...

ve Sevgi Mart da onu iki önemli örnekle destekliyor. Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM’e ve Sesli Betimleme Derneği SEBEDER’e teşekkürlerini sunuyor, bağımsız bir şekilde kitap okuyabilmesini ve film izlemesini sağladıkları için.

Teşekkür

Bizler de bu güzel yazıları bir kez daha okuduğunuz için hepinize teşekkür ediyoruz. Bir sonraki ay yeni yazılarla görüşmek üzere…

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle