Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi Sayı 22, Aralık 2015 Çıktı

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih17.12.2015

Toplam okunma1340

Selamlar Değerli dostlar. 2015 bitiyor ama EEEH dergi duraksamadan devam ediyor yayınlarına. İşte 22 sayımız karşınızda. Hem de yılın belki de en dolu, en çarpıcı yazılarıyla. Bu sayıda muhteşem bir betimlemeli film yorumu ve eleştirisini de bulacaksınız, Tuhaf bir 3 aralık mesajını da. Engellilikle ilgili mitler ve gerçekleri de duyumsayacaksınız, kör gibi olmanın dayanılmaz hafifliği içinde baston süslemelerini de. Rehber öğretmenlerin Kaynaştırma eğitimine ne kadar hazır olduğuyla ilgili merakınızı da gidereceksiniz, Akort yapmanın veya APA sitilinde belge hazırlamanın körcül yöntemlerini de. Kısaca EEEH dergi işte, Hayata EEEH diyenler hem sizlere karşı konulmaz kaynaklar sunuyor, hem de “Hakikaten, gerçekten de olabilir mi” dedirtmeye devam ediyor. İşte yılın son sayısının bağlantısı:

http://engelsizerisim.com/eeeh/dergi/2015/12

Peşrevi çok uzun tuttuk galiba. Gelin editörümüze kulak verip detayları ondan öğrenelim.

2016 Yılında da Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat balonları hayatınızın her alanında sizleri bulsun.

Editörden

Merhaba Değerli Okurlar,
Yılın son sayısıyla yine sizlerleyiz. Yılbaşı tatilinde belki “bir film izlesek” diyenleriniz olabilir. Gülcan Altun bu ay bizlere “Özgürlük Yürüyüşü” adlı filmi tanıttı. Siyahların hak mücadelesinde, acaba engellilerin hak mücadelesiyle paralellik gösteren noktalar olabilir mi? Filmi izlemeseniz bile, bu yazı size çok şey anlatacak.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/33/ozgurluk_yuruyusu

Malum 3 Aralık geride kaldı. İlke Çeperli’den bir hiciv yazısı yakışır diye düşündük engelliler günü “kutlamalarına”.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/33/3_aralik_ibret_gunu_mesaji

Engelliler gününde bir etkinlik yapmak isteyenlere bir rehber olacak mitler ve gerçekler yazısı Elif Emir Öksüz’den geliyor. Elif, engelli olmayan bireylere engellilikle ilgili mitler ve gerçekler hakkında farkındalık kazandırmayı hedefleyen kendi geliştirdiği bir oyunu ve yirmi farklı miti ve doğrusunu bizlerle paylaşıyor.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/33/engellilikle_ilgili_mitler_ve_gercekler

Engin Yılmaz’dan harika bir yazı, kör gibi olmanın dayanılmaz hafifliği. Sahi size hiç söyleyen oldu mu “ben seni hiç görmüyormuş gibi düşünmüyorum, tıpkı bizim gibisin”? Eğer olduysa ve bu sözden hoşlanmadıysanız, bu yazıya bayılacaksınız.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/33/kor_gibi_olmanin_dayanilmaz_hafifligi

Biraz da yaratıcılığını konuşturan yazarımız Eylem Yurtsever’e kulak verelim. Acaba bastonunuz herkesin bastonuyla bir örnek olmak zorunda mı, yoksa sizi yansıtan bir parçanız haline dönüşebilir mi?

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/33/bastonumuza_kisilik_kazandirmak

Pınar Yavuz bu ay bizler için yabancı kaynaklarda yayımlanmış bir makaleyi Türkçe olarak özetledi. Bu makalede okul psikolojik danışmanlarının engelli öğrencilerle çalışma anlamındaki hazır oluşlukları ele alınıyor. Genel durumun ne olduğunu oldukça güzel aktaran bu yazı, hem okul psikolojik danışmanları için bir kaynak hem de danışmanlarını eğitmek isteyen engelli öğrenciler için.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/33/rehber_ogretmenler_ve_kaynastirma_egitimi

Burak Sarı’dan harika bir uygulama tanıtımı bu ay bizlerle. Sevgili müziğe gönül vermiş okuyucularımız, eğer enstrümanınızı akort ederken sıkıntı yaşıyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Burak, çok sade bir dille, adım adım bu uygulamayı nasıl kullanacağımızı anlatmış.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/33/akortlar_tam_mi

Son yazımız da Deniz Aydemir Döke’den. Aranızda psikoloji veya psikolojik danışma ve rehberlik bölümlerinde okuyanlarınız varsa, “APA tarzı” ödev yapmanın nasıl bir eziyet olduğunu bilirler. Deniz, bu detaylı düzenlemeleri Jaws ile nasıl yapabileceğimizi anlatıyor.

http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/33/jaws_ile_apaya_gore_sayfa_duzeni_hazirlamak

Herkese iyi okumalar ve mutlu yıllar.

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

Sayı: 22

Aralık 2015

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Engin Albayrak.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

İletişim Bilgileri:

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle