Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi sayı 51, Mayıs 2018 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih21.05.2018

Toplam okunma366

Merhabalar Dostlar. EEEH dergimizin 51. Sayısıyla karşınızdayız. Sayımızda, hem bahar esintilerini barındıran sanatsal, hem bilgilendirici yazıları bir arada bulacaksınız. Bu ayki giriş yazımızı da Beyza kaleme aldı. Işte sayımıza ulaşabileceğiniz bağlantı:

EEEH Dergi 51. Sayı

Lafı fazla uzatmadan detayları aşağıda sunuyoruz.

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 51

Mayıs 2018

Editörler: Elif Emir Öksüz, Deniz Aydemir Döke, Meral Sözen.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Burak Sarı.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

Editörden

 Merhaba sevgili okurlar,

Bu ay yine dolu dolu bir sayıyla karşınızdayız. Havaların iyiden iyiye ısınmaya başladığı bu zamanlarda, okuyacağınız yazılar da içinizi kıpır kıpır edecek, erişilebilir ortamlar ve etkinliklerle heyecanlandıracak, mücadele ruhunuzu alevlendirecek ve gururunuzu kabartacak türden. Haydi, bakalım neler var.

İlk olarak baharın ve aşkın güzel bir tasvirini yapan yazarımız Burak Sarı’nın öyküsüyle başlıyoruz ve bir kez daha aşkın devrimci bir eylem olduğunu görüyoruz.

Aşk Zincir Tanımaz

 Meral Sözen ise bizi güzel bir Mayıs gününde bütün duyularınızla eşlik edeceğiniz bir gezintiye çıkarıyor.

Yaşadıkça

 Bahar Yavuz da Mayıs ayının heyecanını hisseden yazarlarımızdan. Bu ay, 49. sayımızda tanıtmış olduğu, Okulda Birlikte Hayatta Birlikte projesinden bahsetmeye devam ediyor ve bizi, evrensel tasarım ilkesini benimseyen bir ders ortamına dair kurduğu hayallere ortak ediyor.

Okulda Birlikte Hayatta Birlikte'ye Devam Diye

 Bu konuyla bağlantılı olarak, Canan Çam Yücel de İstanbul’da düzenlenen Çok Engellilik Arama Toplantısı’ndan notlarını bizimle paylaşıyor ve çok engelli çocukların eğitim haklarından tam ve eşit bir şekilde yararlanabilmesi için yapılması gerekenleri aktarıyor.

Çok Engellilik Arama Toplantısından Notlar

 Türkiye’de eğitim denince akla gelen ilk kurumlardan biri olan ÖSYM de Nisan ayında sınavların erişilebilirliğini sağlamak adına yaptığı çalışmaları raporlamış. Yazarımız Sevgi Mart, bize ÖSYM’nin raporunu özetliyor ve adayların erişilebilir bir ortamda sınava girebilmeleri için yapmaları gerekenleri sıralıyor.

Engelli/Sağlık Sorunu Veya Özel Durumu Olan Adaylara Yapılan Sınav Uygulamaları

 Sınav deyince gerilen sinirlerimizi, Mürşide Ciğerlioğlu’nun eşit, erişilebilir ve engelsiz bir şekilde düzenlenmiş ve oldukça eğlenceli geçmiş 11. Selen Özel Bilgi Yarışması’ndan izlenimlerini paylaştığı yazısıyla gevşetebiliriz.

11. Selen Özel Bilgi Yarışmamız ve Öncesi

 Erişilebilirlik için teknoloji de önemli bir araç. Yazarımız Elif Emir Öksüz, erişilebilir olmayan belgelerin erişilebilir bir formata dönüştürülmesini sağlayan, kullanımı kolay bir web sitesinden bahsediyor.

RoboBraille de Ne Ola?

 Öte yandan, Pınar Yavuz, bu ay, toplumdaki olumsuz bakış açısının ne kadar engelleyici bir rolünün olduğunu bilen ve çocuklar için farklı engel gruplarını temsil eden oyuncak bebekler ören Serpil Acar ile yaptığı röportajı bizimle paylaşıyor. Röportajda, bu oyuncak bebeklerin, engelli çocuklar için de kendi farklılıklarını kabul etmelerini sağladığı vurgulanıyor.

Serpil Acar'ın Bebekleri

 Konuk yazarımız Merve Deniz Paker de kendi gerçekliğini kucaklamanın özgürleştirici etkisini kendi seyahat deneyimleri üzerinden aktarıyor.

Mutluyum, Bilsinler İstedim

 Son olarak, bir diğer konuk yazarımız Murat Kefeli’nin, büyük ilgiyle takip edilen “Mutfak İşlerine Sıfırdan Giriş” yazı dizisinin finalindeki yemek tariflerini denemeden duramayacaksınız.

Mutfak İşlerine Sıfırdan Giriş 6

 

Herkese keyifli okumalar dileriz; önümüzdeki ay görüşmek üzere.

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle