Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi Sayı 59, Ocak 2019 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

Tarih21.01.2019

Toplam okunma131

Yeni yılın ilk sayısından merhaba dostlar. Bu sayımızda da farklı tarzlar, çok ilgi çekici yazılar bizleri bekliyor. Dergimize

EEEH Dergi Sayı 59, Ocak 2019

Bağlantısından ulaşabilirsiniz. Gelin sözü daha fazla uzatmadan aşağıdaki satırlara kulak verelim dergi içeriğimiz için.

 


 

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 59

Ocak 2019

Editör: Meral Sözen.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Pınar Yavuz.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Ses Teknik Destek: Burak Sarı.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi


Editörden

2019’un ilk sayısından, yani Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat’ın 59. kalp atışından kocaman selam herkese. Yeni yıl, bizleri yeni tarzlarla tanıştıran bir sayıyla başlıyor.

Dergimizin en usta iki kalemi, Burak ve Meral,  bu sayıda bir araya gelerek muhteşem bir öyküyle karşılıyorlar bizi. Bir devlet dairesi, bir memur ve işlem yaptırmaya gelen kör bir kız… Ama bu sadece buz dağının en dıştaki kısmı; devamı, işte o yazıda saklı.

Aksi Gölge

Dedik ya bu sayımız farklı tarzları da beraberinde getiriyor diye; işte dergimizin diğer iki usta kalemi Beyza ve İlke, bambaşka bir üslupla çıkıyorlar karşımıza. Bir şeyi anlatmak için kullanılan bir klişe vardır ya ‘bir solukta okuyacaksınız’ şeklinde;  bunun hakkını veren bir yazı varsa, Beyza ve İlke’nin bir sohbet odasındaki diyalogları tam böyle bir şey bizce. Bir kelimesini bile kaçırmak istemeyeceksiniz.

Eşit, Engelsiz Aşk ve Erişilebilir Meşk

Yıllar önce herkesin dilinde olan bir reklam sloganını anımsar mısınız? ‘Hiç tanımadığınız bir erkek size çiçek verirse şaşırmayın.’ Peki, bir ünlü kolumuza girerse yürürken ne hissedelim? Çok mu şanslıyız yoksa görünmez mi? Mustafa İşcier’in yazısı güzel bir yanıt veriyor bu soruya.

Ne Kadar Şanslıyım Bilemezsin

Aramızda polisiye kitaplara bayılanlar olduğuna eminiz. Agatha Christie kitaplarının İncil’den bile daha çok sattığı söylendiğine göre pek de yanılmıyoruz galiba. Peki hep merak ettiğimiz katil hiç sakat biri çıkabilir mi? Peki o kişi gerçekten de sakat mıdır yoksa numara mı yapıyordur? Habil Bozkurt harika bir yazı kaleme almış. Gelin devamını hep birlikte okuyalım.

Toplumdaki Sakat Algısının Edebiyattaki Yüzü; Polisiye Türünün Sakat Olmayan Sakat Katilleri

Bazen devlet daireleri, bazen sohbet odaları, bazen kitaplar… Mekanlar farklı ama olay aynı. Bahar Yavuz’un tabiriyle, ‘ezbere esaslarla dışarıda bırakılanlar’ı anlatıyoruz bu satırlarda. Bunu, ‘eksik, olması gereken, henüz tamamlanmamış varlıklar’ şeklinde niteliyor, çocuk hakları alanında yıllardır çalışan, çocuk gelişim uzmanı Ezgi Koman. Bahar, TRT Avaz’ın “Engelli çocuklar yardıma değil şefkate muhtaç” başlıklı muhteşem yaratıcı tweet mesajı ardından, Ezgi Koman’la çocukların da dışarıda bırakılma konusunda engellilerle nasıl ortak bir kaderi paylaştığını gözler önüne seren, çok iyi bir röportaj gerçekleştirerek röportaj dizisine devam etmiş. Biz okurken çok keyif aldık, çok şey öğrendik. Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Ezbere Esaslarla Dışarıda Bırakılanlara Dair

Zenginin parası züğürdün çenesini yorarken, Türkiye’de yalnızca üç kişide olan rehber köpekler de bizlerin dikkatini ve merakını cezbetmeye devam ediyor. ‘Sayı neden bu kadar az, rehber köpek yasası nasıl çıkar?’ soruları hala havada ama, Yeni bir rehber köpek sahibi olan Mustafa Keskin, deneyimlerini dergimiz için yazdı ve çok içten bir yazı ortaya çıktı. Kendisine teşekkür ederek devamını okumanızı tavsiye edelim bizler de.

Rehber Köpekle Yaşamak

Sesli betimleme dediğimizde herkes seslendirenleri hatırlasa da, filmin kulaklarımıza sorunsuz gelmesinde birçok gizli kahraman olduğunu Gülcan Altun gibiler olmasa pek hatırlamıyoruz maalesef. İşte bu gizli kahramanlardan birisiydi Vuqar Azeri. Sesli Betimleme Montaj babasını kaybetti desek yanlış olmaz bizce. Bir tek o mu? Körlerin bilişim sorunlarının çözümünde de bize omuz veren neferlerdendi Vuqar. Gülcan bu kısa ama içine çok şey sığan yaşamdan bazı parçaları paylaşıyor bizlerle.

Vuqar Azeriye Vefalı Bir Veda

Bizi bağımsız yaşama götüren 3 B’den birisidir Bilişim. Ve ekran okuyucular o bağımsızlığın vazgeçilmez bir parçası. Peki ya onu kullanmak bir ayrımcılığa uğrama nedeni oluyorsa? Sevgi Mart Bu sefer ekran okuyucuyu konuşturmuş ve ortaya muhteşem bir anlatım çıkmış.

Konuşuyorum

İkili diyaloglar, polisiye romanlar, dışarıda bırakılanlar, şanslılar deyip farklı hikayelerle başlayan sayımız, Rehber köpek ve sesli betimleme gibi bağımsız yaşam unsurlarıyla devam etti. Ama bu unsurların nasıl bir ayrımcılık nedeni olabileceğini anlatan bir ekran okuyucunun sözleriyle de sona erdi. Ne diyelim, sizler, bizler düşünmeye, sorgulamaya devam ederken,  dergi ekibimiz mücadele ruhumuzu güçlendirmek için yeni fikirleri servis etme hazırlıklarına başladı bile.

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Kalın.

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle