Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi Sayı 63, Mayıs 2019 Çıktı

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih20.05.2019

Toplam okunma0

Merhabalar dostlar. Dergimizin 63. Sayısına da ulaştık yine ay ortasında.

63. Sayımıza ulaşmak için tıklayın.

Bu sayımızda neler olduğunu Burak’ın kaleminden okuyalım. Erişilebilir günler.

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 63

Mayıs 2019

Editörler: Meral Sözen, Burak Sarı.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel.

Ses Teknik Destek: Burak Sarı

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi


 

Editörden

 

Merhaba dostlar. Ay dolanıyor yıllar geçiyor. Biz her ay dönümünde aramızdaki muhteşem bağa harika bir ilmek daha ekliyoruz. Bu ay da hayatın baş döndürücü deviniminden aşırabildiğimiz ayrıntıları bilinçlerinize hediye etmeye geldik.

Hayatı yaşanılası kılan en güzel şeylerden birisi yolculuklardır. Yol bilinmezdir. Yol harekettir. Yol aşktır. Yol heyecandır. Sevgili Meral Sözen Ankara yolculuğunu bizimle paylaşmak istemiş. Yola çıkan Meral olunca sınırlar ortadan kalkıyor. Yepyeni dünyalara ayak basıyoruz. Doğa da bu yolculuğa ayak uyduruyor ve alışılmış mevsim olaylarını terk ediyor. Bu yolculuk yazıya dökülünce, rüzgarından savrulmak düşüyor bize.

Gidiş Dönüş Ankara

Güzel bir yolculuk hikayesi de Batuhan’dan. Baston, akıllı telefon, bir kilo hazırlık, bir tutam cesaret ve yabancı dil... Konuk yazarımız Batuhan Demir Londra gezisinin ikinci bölümünü yazmış. Yazısını da hepimizin hayatında pişirebileceği bir yemek tarifiyle bitirmiş.

İçim Kıpır Kıpır 2

Yolculuklarda, gündelik işlerimizde çeşitli yönlendirmelere ihtiyaç duyabiliyoruz. Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor ve bu gelişme bağımsızlığımızı daha da mükemmel kılan sonuçlar yaratıyor. Elif Emir Öksüz, muhteşem anlatımıyla çevrim içi asistan Aira hakkında bizi bilgilendirmeye devam ediyor.

Çevrimiçi Asistanımız Aira'dan Haberler

Peki, bir yönlendiriciye ya da yardımcıya mutlak ihtiyacımız olmalı mı? Kişi tamamen bağımsız olabilir mi? Beyza Ünal bu sorunun cevabını farklı bir açıdan ele alıyor. Beyza’nın yazısı doğru cevabı bulmamızda bize uzun süre rehberlik edecek gibi görünüyor.

Çünkü Kim Kendine Yetebilir ki?

Konuk yazarımız Habil Bozkurt çok önemli bir konuyu gündemine almış. Elbet her vatandaş gibi uymamız gereken kurallar var ve bu kuralların ihlali durumunda karşılaşacağımız yaptırımlar. Buraya kadar bir sorun yok. Peki, mevcut yasalara göre suç teşkil eden bir eylemle yargılandığımızda, kendi iddianamemizi okuyabilecek miyiz? Yoksa neyle suçlandığımızı öğrenmek için bile başka birisine güvenmekle mi yetineceğiz? Engelli bir insan için hapishane de yaşam koşulları nasıldır? Habil’le birlikte düşünelim tartışalım.

Suç Ve Ceza

“Gözün açılsın ister miydin?” “Olur mu öyle şey? Neden istemiyorsun?” Sana ne kardeşim. Göz benim tercih benim. Sen önce görmeden erişilebilir yaşayabileceğim koşulları sağla ondan sonra yönlendirme hakkın olsun. Sevgi Mart bu konuyu oldukça güzel irdelemiş. Tabii ki “Sana ne kardeşim” gibi kaba cümleler kurmadan.

Engelsizliğim Ve Ben

Birlikte düşünelim diyoruz ama her şeyi bizim adımıza düşünenler var. Tanıdık tanımadık herkesi kendi yürüdüğü çizgiye yönlendirmeye çalışan, karşısındakinin neleri yapıp yapamayacağına karar verecek kadar mahir olan insanlar. Burak Sarı onlarla sohbet etmek istemiş bu ay.

Evet Anlamıyorum

Bu yaşadığımız sorunların altında gerçekten bilinçsizlik mi var? Bilinçsizlik yapılan ayrımcılığı meşrulaştırır mı? Bu soruların cevabını İlke Çeperli arıyor. Vay ayrımcıların haline. Alttan üstten her an yeni trol saldırılarıyla karşılaşabilirler. Sizi İlke’nin eline teslim etmek istemezdik ama bunu siz istediniz.

Bir Bilinçsiz, Bir Tahamülsüz ve Bir Kör Farkındalık Konuşuyorlarmış...

İletişim bütün sınırları ortadan kaldırır. Yasemin Mart, muhteşem bir dille kaleme aldığı işaret dili anlatımlarına devam ediyor.

Sözcüklerle Anlaşmanın Hali

Son olarak genç okurlarımızdan Mine Yılmaz, TÜRGÖK’ün 9. Öykü yarışmasının ödül töreninden dergimiz satırlarına konuk oluyor.

Bir Ödül Töreninden Bende Kalanlar

Misafirliğin kısa olanı makbuldür. Bu ay da bizden bu kadar. Özlemek güzeldir. Haziran sayımızda buluşmak dileğiyle.

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle