Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi Sayı 65, Temmuz 2019 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih15.07.2019

Toplam okunma0

Herkese Selamlar Dostlar. EEEH dergimiz 65 sayımızla karşınızda. Sayımızı:

EEEH Dergi Sayı 65, Temmuz 2019

Bağlantısında bulacaksınız. Bakalım Bu ayki Editör yazımızı kaleme alan Sevgi nasıl tanıtmış sayımızı. İyi okumalar

 

 

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 65

Temmuz 2019

Editörler:Meral Sözen, Burak Sarı.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

          Merhaba dostlar, heybemize hayatı koyup; geldik yanınıza. Şöyle sığışıverelim şezlongunuza, kanepenize, balkondaki masanıza, bahçedeki hamağınıza. Günbatımı da uyar bize, öylenin sıcağı da uykusuz gecenin ortası da. Bakın, bu ay neler fısıldıyoruz yüreklerinize.

 

          Yaz filmsiz olmaz. Film deyince de hepimizin aklına sesli betimleme ve tabii ki SEBEDER geliyor. Kalem EEEH Dergi’den, sohbet de sesiyle yüzlerce film ve diziye hayat vermiş Emine Kolivar’dan olunca, tam okunası bir yazı olmuş Gülcan Altun’un “Bildiklerimiz ve Bilmediklerimizle Emine Kolivar ile Sesli Betimleme Üzerine Bir Sohbet” başlıklı köşesi.

Bildiklerimiz Ve Bilmediklerimizle Emine Kolivar İle  Sesli Betimleme ÜzerineSohbet

          Ruh sağlığına farklı bir pencereden bakmaya ne dersiniz? O zaman buyurun Beyza Ünal’ın “Ruh Sağlığı Bir Sakatlık Meselesidir” başlıklı yazısına.

Ruh Sağlığı Bir Sakatlık Meselesidir

          Sağlıktan söz etmişken, Deniz Aydemir Döke’ye de kulak verelim ve bazen kesinlikle mahrem kalmasını istediğimiz bilgiler için, “Hamile miyim? Sorusuna Erişilebilir Cevap” başlıklı yazısında anlattığı yöntemleri dinleyelim.

Hamilemiyim Sorusuna Erişilebilir Cevap

          Duyarlı olduğunu söyleyip kendini entelektüel gösterenler, bir engelli ile karşılaşınca ne hale mi geliyor? Bunu Editörümüz Meral Sözen’den daha güzel kimse anlatamazdı herhalde.

Sevgi Bütün Engelleri Aşar; o halde Seve Seve.

          “Yürümek” diyor, Burak Sarı ve öfkeden mücadele azmine geçen yolculuğumuz, Burakçayla bir kez daha anlam kazanıyor.

Yürümek

          Canan Çam Yücel, “Budapeşte’den İzlenimler” ile hem kendi deneyim ve heyecanını hem de Macaristan’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne birçok ülkede yürütülen rehabilitasyon ve erişilebilirlik çalışmaları hakkında izlenimlerini paylaşıyor bizlerle.

Budapeşte'den İzlenimler

          İşaret Dili yolculuğumuz bu ay da hız kesmiyor. Peki, doğadaki varlıklar işaretlerle nasıl buluşur? “Doğanın İşaret Dilinde Hareketleri” ile konuk yazarımız Yasemin Mart anlatıyor.

Doğanın İşaret Dilinde Hareketleri

          Konuk yazarımız Kamer Gülçin Yılmaz ise “Araştırma Grubunda Bir Görme Engelli” başlıklı yazısı ile tez serüvenini paylaşıyor bizlerle.

Araştırma Grubunda Bir Görme Engelli

          “Hak Temelli Yaklaşım Bildiriyor” bu ay Sevgi Mart’ın köşesinden, hissettiklerini.

Hak Temelli Yaklaşım Bildiriyor

 

          Dostlar, geçtiğimiz günlerde, gerek sosyal medya gerekse e-posta gruplarında gündemde olan ve hepinizce bilinen bir konu hakkında da EEEH Dergi’nin notunu düşmek isteriz tarihe. Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nce kurulan Görme Engelli Öğrenciler Platformu’nda, Yusuf AK isimli arkadaşımız, Kızılay tarafından kendisine uygulanan ayrımcı muameleyi paylaşmış ve bunun üzerine, başta Derneğimiz olmak üzere, sivil toplum örgütleri basın açıklamaları yapmış ve birçok şahıs, kendisine destek mesajları göndermişti. Özellikle e-posta ortamında paylaşılan destek mesajlarının, grup üyesi Salih Arıkan tarafından grup dışına sızdırılması ve insanların fişlenmesi amacıyla kullanılması üzerine; Eğitimde Görme Engelliler Derneği, bir basın açıklaması ile durumu kınayarak GEÖP’teki güven ortamını tazelemeye çalışmıştır. Ancak, Salih Arıkan’ın üyesi bulunduğu Beyazay Derneği tarafından, Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nce yapılan açıklamaya karşı yayınlanan basın duyurusu ile amaçlarının hak temelli yaklaşım değil, görme engelli camiasında ikilik yaratmak ve hak temelli mücadeleyi benimsemiş sivil toplum örgütlerini asılsız ve mesnetsiz iddialarla baltalamak olduğu ortaya konmuştur. EEEH Dergi Ekibi olarak, Beyazay Derneği’ni kınıyor ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

 

          Bir sonraki sayımızda, eşitlik, erişilebilirlik ve engelsizlik adına yeni ufuklara yelken açmak üzere, sizleri en yakın limanda bekliyor olacağız.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle