Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi sayı: 67, Eylül 2019 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih17.09.2019

Toplam okunma0

Eylül ayından herkese selam olsun. 67 Sayımız hiç abartısız muhteşem bir sayı. Hukuki haklardan aşka, eğitime ve sosyal yaşama, müthiş çözümlemeleri içinde barındırıyor. İşte bu muazzam sayımızın bağlantısı:

EEEH Dergi Sayı 67, Eylül 2019

Editörümüze geçmeden önce, Ekim ayında çıkacak özel sayımızı konu alan anketimizi ve deneyim paylaşımı yarışmamızı bir kez daha hatırlatıp hepinizi anketimize katılmaya davet ediyoruz. Anketimizin ve deneyim paylaşımı yarışmasının koşullarını içeren bağlantılar şunlar:

https://www.engelsizerisim.com/detay/eeeh-dergi-ozel-sayi-icerigini-okuyuculari-belirliyor/

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/78/deneyim_paylasimi_yarismasi_basvuru_kosullari

 

Söz editörümüzde. 11 12 Ekim tarihlerinde yapılacak Beyaz Baston festivalinde EEEH dergi standında buluşmak üzere.

  

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 67

Ağustos 2019

Editörler: Meral Sözen, Burak Sarı.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel.

Web Sorumlusu: Burak Sarı.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

 

Editörden

 

Merhaba Değerli okurlar

Barışa övgüler düzdüğümüz, 6-7 Eylül gibi 11 Eylül, 12 Eylül gibi hatırlamanın kimi zaman insanlığımızdan utandırıp geleceğe umudumuzu zedelediği ama bir o kadar da barışı anmak gibi olumlu dilekleri yeşerten olayların yaşandığı Eylül ayından selamlıyoruz sizleri.

Aynı zamanda bu ay okulların açıldığı, birçok öğrencinin heyecan duyarken engelli çocuklar ve ailelerinin zihnini endişe ve soruların işgal ettiği bir zaman dilimi. Alan tecrübeleri ve mevzuatla temellendirilmiş yazılarıyla Sevgi Mart ve Canan Çam Yücel eğitim hakkını tartışıyor.

Eğitimde Ayrımcılık

Çeşitli zamanlarda erişmek istediğimiz yer ve hizmetlere anahtar görevi gören yasalar, ortada hakları garanti altına alan çağının en güzel uluslararası sözleşmesi de olsa bizi emek ve umutlarımızla kapıdan da kovabiliyor.   Bu durumu Körlerin hakimlik mesleğine alınmaması meselesi üzerinden Sabit Kılıç irdeledi.

Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme Perspektifinden Hakimlik Mesleği ve Engelli Hakimler Üzerine Düşünceler

“Yasaların hem bu kadar yol açıcı hem de bu kadar engel oluşu nasıl mümkün?” derseniz, cevabı Engin Yılmaz'dan okuyalım.

Kafes Ve Parmaklıklar

Yasalarla bir dargın bir barışık halimiz bir yanda paradokslar yaratırken, bir de üzerine söz söylenecek hakları belirlenenlerin gerçek hayattaki temsilleri sorunsalı karşımıza çıkıyor.  Bahar Yavuz içermecilik bağlamında temsil sorununu yazdı.

Deve Tabanlarının Temsili

Temsilini mümkün kılmak için uğraşan bireylerin en temel kaygıları da ötekileştirmenin bir aracı olarak kullanılabiliyor diğer yandan. Profesyonel bir kişisel asistanla örneğin kaliteli bir ilk yurtdışı deneyimi yaşama fırsatına sahip olabilecekken, heyecanla gittiği yerden olumsuz duygu ve deneyimlerle geri dönmesine neden olan refakatçi tecrübesini Ümmü Seyrek, bir anekdot olarak paylaşıyor.

Bir Kör, Bir Refakatçi, Bir de Holanda

Tüm yaşanan hak ihlalleri, bir türlü ileriye gidemeyişler, neyi sorgulayacağımıza karar veremeyişlerimiz, havada kalan aksiyonlar hep vicdana bağlayıp düşünme ehliyetimizi kiralamaktan oluyor derseniz, yalnız değilsiniz. Burak Sarı argümanınızı güçlü kalemiyle destekliyor.

Kullanışlı Bir Paratonel Olarak Vicdan

            O insanların arasında oyunun kurallarına ne denli uyarsanız uyun, asla mutlak takdire ulaşamazsınız. Mihri İlke Çeperli, işte bu ulaşamama halinin peşinde.

Uslu Bir Çocuk Olsanız da Şirinleri Göremeyebilirsiniz

Öyle bir hal ki yaşananlardan yeni çıkarımlar yaparak her kimliğin kendini istediği alanda var edememesi, en temel zevklerle hayatı güzelleştirmek dahi bazen beklendiği kadar kolay olamıyor. Habil Bozkurt bunun bir örneğini, bisiklet tecrübesini anlatıyor.

3 B'nin 4'üncüsü Bisiklet

Ne var ki hayatımızın büyük bir kısmını tüm bu mücadeleler oluştursa da, kendimize bile hatırlatmamız gereken tek kimliğimizin sakatlık olmadığı, birçok özellikle biricik kendimizi var ettiğimiz gerçeği. Sakat bir aktivist olarak Beyza Ünal daha fazlası demek olduğunu yazdı.

Sakatlıktan Daha Fazlası

Öyle ki, biz aşkı zevkle yaşayan insanlarız. Aşk, göze indirgenip araştırılsa, kavramsallaştırılsa, etiketlense de tüm duyulara hitap eden bir etki yaratır.  Meral Sözen en insani hali, aşkı damlatıp yaydı bu ay kaleminden.

Körlüğe, Aşka Ve Güzelliğe

Belki dünyanın en vazgeçilmez duygusu aşk,  bir gün tüm ötekilerin normallerce kucaklanmasını ve tanınmasını sağlayacak. Aşkla ve insanca kalın. Bu ay bizden bu kadar.

6. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali için hazırlamış olduğumuz anketimize ve Deneyim Paylaşımı Yarışma koşullarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

https://www.engelsizerisim.com/detay/eeeh-dergi-ozel-sayi-icerigini-okuyuculari-belirliyor/

https://eeeh.engelsizerisim.com/yazi/78/deneyim_paylasimi_yarismasi_basvuru_kosullari

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle