Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

EEEH Dergi Sayı: 76, Haziran 2020 Çıktı!

EEEH (Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi)

YazarEEEH Dergi Ekibi

Tarih15.06.2020

Toplam okunma0

Bu kez ayın tam ortasından merhaba dostlar. Ekibimiz durmadı, Corona, normalleşme telaşı hızını kesemedi ve çalışmalarını  sizlerle buluşturmak için daha fazla bekleyemedi. Biz de tam 15 haziranda karşınıza geldik.

76. Sayımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Acaba Meral nasıl anlatmış sayımızı dersiniz? Gelin beraber okuyalım.

 

 

EEEH Dergi

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat

 

Sayı: 76

Haziran 2020

Editör: Meral Sözen.

Yazım Denetimi: Gülcan Altun, Canan Çam Yücel.

Web Sorumlusu: Can Deniz Balkaya, Ramazan Derin.

Web Teknik Destek: Burak Sarı.

Sosyal Medya Sorumlusu: Dilek Başar Açlan.

Yayınlayan: Engelsiz Erişim Derneği.

 

İletişim Bilgileri:

 

Web: http://eeeh.engelsizerisim.com

E-posta: eeehdergi@engelsizerisim.com

Facebook: www.facebook.com/eeehdergi

Twitter: www.twitter.com/eeehdergi

Youtube: www.youtube.com/channel/UCYxPXyFBI1mOlsPKTcuFafw


 

EDİTÖRDEN

 

76. sayımızdan merhabalar!

Gündemlerimiz o kadar yoğun, söyleyecek ve anlatacaklarımız o kadar çok ki ekibimiz ve konuk yazarlarımızla EEEH Dergi okuyucusuyla buluşmak için sabırsızlanıyoruz.

Son ayların en önemli gündemi, virüs salgını ve buna bağlı gelişmeler. “Zaten olağanüstü koşullardan geçiyoruz, engellilerle ilgili meselelere  o kadar da takılmamak lazım” diyenlere karşı Engin Yılmaz, neden asıl tam da bu dönemde haklarımızı savunmamız gerektiğini açıklıyor.

Toplumsal Flaş Bellek

Nasıl bu kadar ayrı düşebiliyoruz, en çok da kendimizle? Bu soruya Burak Sarı’nın bir cevabı var, bir de çağrısı. Bir denesek asla pişman olmayacağız gibi duruyor.

Gel Birbirimizde Kendimizi Arayalım

Bu çağrıya neden kulak vermeliyiz? Neden seslerimizi birleştirmeliyiz? Kendimiz olmamıza izin verilmeyişinin öyküsünü, konuk yazarımız Emre Duman’ın muhteşem anlatımından okuyalım. 

Mavi

Doğamızın yok sayılması yeni değil. Konunun seks ve evlilikle ilgili boyutu, “Sakatlık Yeni Bir Tarih” belgeselinin 8. bölümünde Pınar Yavuz’un çevirisiyle karşınızda.

Sakatlık Yeni Bir Tarih Bölüm 8: Seks Ve Evlilik

Kimliğimizin uğradığı saldırılar karşısında sessiz kalmak şöyle dursun, bir başka çağrı, bir başkaldırı var sırada. Meral Sözen, haklarımız için vicdanı ve ahlakçılığı reddettiğini ilan ediyor açıkça. 

Vicdanın Reddi ve Bir Ahlaksızlık Olarak Ahlakçılık

İşlerimizi ricayla, minnetle, lütufla halletmeyeceksek hak ve hukuk zemininde yolumuzun dilekçelerle kesişmesi kaçınılmaz. Bir dilekçenin genel olarak nasıl yazılması gerektiğiyle ilgili açıklamalar Sevgi Mart’ın yazısında.

Dilekçe Yazım Teknikleri

Teknik işlere girmişken, Can Deniz Balkaya’nın, “İnternet keyfimi feci şekilde arttırdı” dediği Google Chrome eklentileri için bilişim köşemize mutlaka bakın.

Google Chrome İçin Bir Kaç Eklenti

Felsefemiz, tekniğimiz tamam. Peki ya psikolojimiz? Konuk yazarımız Şeyma Büyükurvay engel durumunun psikolojik iyilik haliyle ilişkisini gerçekçi ve nesnel bir biçimde analiz ediyor.

İyilik Ve Sakatlık

Sanatın iyi gelmediği pek az insan, aydınlatmadığı pek az konu vardır herhalde. Gülcan Altun’un yazısında, “Gelin” adlı filmin çok boyutlu bir analizine ve samimi bir sohbete davetlisiniz.

Başka Bir Pencereden Gelin

Murat Kefeli’nin yazısında ise geçen ay başladığı betimlemelerin devamı olarak, duygu, davranış veya yönlendirme ifade eden el kol hareketlerinin neler olduğunu okuyabilirsiniz.

El Kol Hareketleriyle Nesne, Argo Tabir, İdeoloji, Duygu Ve Yönlendirme İfadeleri 2

Festival köşemizde de umudu okuyabileceğiniz satırlarıyla festival gönüllülerinin izlenimleri sizi bekliyor.

Temmuz ayında tekrar buluşana dek umutla, dirençle, dayanışmayla kalın. Herkesin özgürce nefes alabildiği bir dünyayı beraber kuracağız.

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle