Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

'Engellenmeyi kabul etmiyoruz'

Haberler

YazarBirgün

Tarih29.08.2012

Toplam okunma1440

7 Temmuz Platformu adı altında istanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, istanbul özürlüler Spor Kulubü, Engelliyizbiz.com internet sitesi, ve Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi, engelli yasasını protesto etti.

 

'Engellenmeyi kabul etmiyoruz'

 

7 TEMMUZ PLATFORMU:

 

Susmuyoruz, engellenmeyi kabul etmiyoruz!

 

AKP YASANI AL BAŞINA ÇAL!

 

Platform adıma konuşan Türkiye, Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı ^Avukat Turan Hançerli, "Susmuyoruz, engellenmeyi kabul etmiyoruz" dedi. Hançerli, "5378 sayılı yasada yapılan değişiklik cumhurbaşkanı tarafından veto edilmelidir, bize söz verilmişti bu söz tutulmalı, engellilere hakları verilmeli" diye konuştu. Platforma destek verenler, "susma sustukça engel sana gelecek, AKP yasanı al başına çal" sloganları attı.

 

NEOLMUŞTU

 

2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı yasa ile tüm kamu kurum ve kuruluşların engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi için 7 yıllık bir süre kon-muştu.Bu sürenin bitimine sayılı günler kala, TBMM Başkanlığı'na sunulan bir kanun teklifi ile sürenin 3 yıl daha uzatılması öngörülüyor.Yasanın süresinin 7 temmuzda dolamsı gerektiğini vurgulayan engelliler 7 Temmuz Platformu adı altında bir araya gelmişti.

 

7 TEMMUZ Platformu adı altında dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu,İstanbul özürlüler Spor Kulubü, EngeLliyizbiz.com internet sitesi, ve Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi, engelli yasasım protesto etti.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane binası önünde basın açıklaması yapan 7 Temmuz Platformu aktivistleri, kamusal alanların engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi için verilen surenin dolmasma karşın, AKP vekillerinin verdiği yasa önerisiyle sürenin uzatılmak istenmesini protesto etti. Platform üyeleri, önerinin meclis onayından geçip, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderilmesiyle harekete geçti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasayı veto etmesini isteyen akti-vistler, yasanın süresinin 7 Temmuz'da dolması gerektiğini, verilen ek sürenin haksızlık olduğunu savundu.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle