Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Engelliler spor yapmalı mı?

Yorum ve Yazılar

YazarYavuz Kocaömer

Tarih10.10.2012

Toplam okunma1397

Sene 1999. O günkü Ödül Yönetmeliği’nde engelsiz sporculara Olimpiyat veya Dünya Şampiyonu olurlarsa, söz gelişi 300 cumhuriyet altını, engelli sporcular aynı başarıyı gösterdiğinde 25 cumhuriyet altını veriliyordu.
Zamanın Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu ile konuşup, tartışıyoruz. ‘Üzülme, bu işi halledeceğim’ diyor. Bir süre sonra arayarak ‘Hallettim. 25’i 75’e çıkardım’ diyor. Ben de ‘Genel Müdürüm şaka mı yapıyorsunuz? Biz eşitlik istiyoruz. Aslında engelli sporu ile uğraşıp da, Türkiye’nin adını Dünya’da duyuran sporculara daha fazla vermek lazım ama, ondan vaz geçtim, eşitlik istiyorum’ diyorum. Bunun üzerine Genel Müdür Mutlu, ‘Sevgili Başkanım, sen böyle söylüyorsun ama, Merkez Danışma Kurulu’nda ‘Bunların sporu mu olur? Bunlar sakat, sporları dandik’ diyenler var diyor. Daha sonra birçok insanın bildiği süreç başlıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeden Kemal Mutlu’nun sağ duyusu ile sorun çözülüyor ve engelli ve engelsiz sporcuların alacağı ödüller eşit hale getiriliyor.
Aradan geçen 13 yıl içinde Ödül Yönetmeliği ile ilgili yeni düzenlemeler ve değişiklikler yapıldı. Ama esas eşitlik dengesi korundu. Geçen seneler içinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden kimler geldi kimler geçti. Önemli olan yapılan iyi işlerle anılabilmek.
Şimdi Londra Paralimpik Oyunları’nda, o ‘Sakatın da sporu mu olur?’ diyenler hayatta ise herhalde utanmışlardır. Orada alınan 10 madalya, yüzülen finaller, takım halinde elde edilen başarılar, zamanında bu lafları edenlerden hayatta olanlara ‘kapak‘ olsun.

Kaynağı görüntüle

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Gülcan
Bu yazıyı okuyunca bu seneki olimpiyatlar sonrasında yapılan karşılıklı bir sohbetten bir kesiti acı bir tebessümle anımsadım. Paralimpik, "dilerim sözcüğü yanlış yazmamışdır", olimpiyatlar bitip sporcularımız yurda döndüklerinde Cumhurbaşkanını ziyaret etmişlerdi. Tıpkı diğer engelsiz sporcular gibi. Televizyondaki sipiker bu haberi okurken annem bilinçsizce sordu. Onlarada diğerlerine verildiğği gibi altınlar vermişler midir? Benim yanıtım ise, verilseydi ballandırılardı oldu. Bu zihniyetleri anlamak çok güç. Kimi zaman öyle bakarlar ki doğa üstü bir yaratıkmışsınız gibi; biraz kendinize güvenecek ve zorlukları göğüslemeye, engelleri zorlamaya kalksanız, dur bakalım, sınırlarını bil derler. Garip.... anlamak gerçekten güç.
Neslihan Göksel
Engelli arkadaşlarımızın bir çok konuda üstün yetenekleri var. Ben buna yürekten inanıyorum ve her zaman onları destekliyorum. Engelli arkadaşlarımızın ayrıca önsezileri de çok güçlü olduğu için onlar azmettiği her dalda ya da konuda hep başarı göstermişlerdir. Bu nedenle ben spor yapmaları taraftarıyım ve hepsini korkmadan büyük zorluklara katlanarak ve büyük bir cesaraet örneği göstererek katılımlarını ve başarılarını kutluyorum. Tüm engelli arkadaşlarımı çok seviyorum, geri adım atmamalarını istiyorum ve bütün enerjimi onlara gönderiyorum. Aksi tezi savunanlara da bir önerim var. Lütfen içlerine dönüp bir baksınlar. Hisleri ve vicdanları var mı diye. Saygıdeğer yetkili büyüklerime de sesleniyorum. Adil olmayı ve herkese aynı muameleyi yapabilmeyi öğrensinler. Hatta bununla ilgili kurslara da gidebilirler. Yeter artık bu haksızlıklar ve bu eşitsiz durumlar düzeltilsin. Bu güzelim demokratik ülkemizde herkes gerçekten demokratik haklardan yararlansın.
Yorum Ekle