Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

ENGELSİZ ERİŞİM’DEN HAK TEMELLİ HUKUK SOHBETLERİ EĞİTİM PROGRAMI VE EĞİTİMCİ BİLGİLERİ

2019-2020 Eğitim Sezonumuz

Tarih29.11.2019

Toplam okunma0

Eğitimcilerin Kişisel Bilgileri

Eğitimcilerin Adı-Soyadı: Sevda Bozbey Yılmaz, Sevgi Mart

E-Posta Adresleri:

sevdabozbey@gmail.com

sevgi.mart@gmail.com

Eğitim Programı Hakkında

Eğitimin Adı: Engelsiz Erişim’den Hak Temelli Hukuk Sohbetleri.

Eğitim Takvimi:

• 01.12.2019 Pazar: 1982 Anayasası’nda düzenlenen engelli hakları ve Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi hakkında kısaca bilgilendirme.

• 08.12.2019 Pazar: Uluslararası sözleşmelerde yer alan engellilik ve engele dayalı ayrımcılık konulu hükümlerin açıklanması ve ayrımcılık kavramı ve kapsamı, ayrımcılık türleri, doğrudan ayrımcılık, dolaylı ayrımcılık, engele dayalı ayrımcılık ve Türk mevzuatında yer alan ayrımcılık içeren hükümlerin konuşulması.

• 15.12.2019 Pazar: Engelliler hakkında kanunun genel olarak değerlendirilmesi ve engelliler hakkında kanunun mevzuatımızda yaptığı değişikliklerin incelenmesi. Diğer mevzuatlarda engellilerle ilgili yer alan hükümlerin tartışılması. 2828 Sayılı Sosyal Hizmet Kanunu, 2022 sayılı kanun, genel olarak engelli bakım mevzuatı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hakkında genel değerlendirme ve varsa sorunların paylaşılarak çözüm önerilerinin üretilmesi.

• 22.12.2019 Pazar: Sağlık kurulu raporları yönetmeliği, engelli kimlik kartı yönetmeliği, engellilerin özel sağlık sigortası kapsamına alınmamasına ilişkin tartışma. Varsa sorunların paylaşılması ve çözüm önerilerinin konuşulması.

• 29.12.2019 Pazar: Engellilerle ilgili diğer mevzuatların anlatılmasına devam edilmesi. (CMK, TCK, TBK, HMK ve TMK’da yer alan engellilerle ilgili hükümler, bankacılık hizmetlerinin erişilebilirliğine ilişkin yönetmelik, vesayet, vesayet altına alınmanın sözleşme ve TMK açısından değerlendirilmesi. Varsa sorunların paylaşılması ve çözüm önerilerinin sunulması.

• 05.01.2020 Pazar: Çoğaltılmış Fikir ve Sanat eserlerini derleme Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Noterlik Kanunu ve görme engellilerin imzası, tüketicinin korunması hakkında kanun, seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun, Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliğinin değerlendirilmesi. Varsa sorunların paylaşılması ve çözüm önerileri geliştirilmesi.

• 12.01.2020 Pazar: Diğer mevzuatların tanıtılmasına devam edilmesi. (ÖTV, KDV, Emlak, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi kanunları, ücretsiz seyahat hakkı, belediye kanunları gibi uç mevzuatlarda yer alan engellilerle hükümlerin incelenmesi.) Varsa sorunların paylaşılması ve çözüm önerileri üretilmesi.

• 19.01.2020 Pazar: Engellilerin eğitim hakkı ile yürürlükteki mevzuatı ve eğitimde erişilebilirlik üzerine tartışma. Varsa karşılaşılan sorunların paylaşılması ve çözüm önerileri üzerinde konuşulması.

• 26.01.2020 Pazar: Engellilerin istihdam hakkı, Türkiye’deki istihdam mevzuatı, yapılan sınavların değerlendirilmesi. İstihdam sonrası iş hayatı pratikleri ve engelli çalışanlar ile engelli yakını olan çalışanlara tanınan haklar. Varsa karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine konuşulması.

• 02.02.2020 Pazar: Engellilerin bilgiye erişimi ve fiziksel erişilebilirlik konularının irdelenmesi. Varsa karşılaşılan sorunların tartışılması ve çözüm önerileri üretilmesi.

• 09.02.2020 Pazar: Hak arama yolları ve başvuru mekanizmaları. (Genel olarak hak arama yolları: İdareye başvuru, dava açma, uzlaştırma, arabuluculuk, kamu denetçiliği kurumuna başvurma yöntemlerinin anlatılması.)

• 16.02.2020 Pazar: Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna başvurma, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru, Engelli Hakları Komitesi’ne bireysel başvuru.

• 23.02.2020 Pazar: Başvuru mekanizmalarına devam edilmesi. (Kamu Denetçiliği Kurumu başvuru süreci ve değerlendirilmesi. Varsa karşılaşılan sorunların paylaşılması ve çözüm önerileri üretilmesi.

• 01.03.2020 Pazar: Hak arama yollarının anlatımına devam edilmesi ve genel bir eğitim süreci değerlendirmesi.

• 09.03.2020 Pazar: Eğitime dair genel bir toparlama ve değerlendirme yapılması ve kapanış.

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle