Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Engelsiz Erişim'den Hukuk Notları Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

2017-2018 eğitim sezonumuz

YazarSevda Bozbey Yılmaz, Sabit Kılıç

Tarih04.12.2017

Toplam okunma491

KİŞİSEL BİLGİLERİ

Adı-Soyadı:

Sevda Bozbey Yılmaz

Sabit Kılıç

E-Posta adresleri:

sevdabozbey@gmail.com

sabit.kilic@gmail.com

EĞİTİM VERECEKLERİ KONU VEYA KONULAR:

Engelsiz Erişim’den Hukuk Notları

EĞİTİM TAKVİMİ:

 • 24.12.2017 Pazar: Anayasamızda yer alan engellilerle ilgili hükümler ile Birleşmiş Milletler engellilerin haklarına ilişkin sözleşmenin anlatılması.
 • 07.01.2018 Pazar: Engellilerin haklarına ilişkin sözleşme anlatımına devam ve diğer uluslararası sözleşmelerde yer alan engellilik ve engele dayalı ayrımcılık konulu hükümlerin açıklanması.
 • 14.01.2018 Pazar: Ayrımcılık kavramı ve kapsamı, ayrımcılık türleri, doğrudan ayrımcılık, dolaylı ayrımcılık, engele dayalı ayrımcılık ve Türk mevzuatında yer alan ayrımcılık içeren hükümlerin konuşulması.
 • 21.01.2018 Pazar: Engellilerin eğitim hakkı ile yürürlükteki mevzuatı ve eğitimde erişilebilirlik üzerine tartışma.
 • 28.01.2018 Pazar: Engellilerin istihdam hakkı, Türkiye’deki istihdam mevzuatı, yapılan sınavların değerlendirilmesi.
 • 04.02.2018 Pazar: İstihdam sonrası iş hayatı pratikleri ve engelli çalışanlar ile engelli yakını olan çalışanlara tanınan haklar.
 • 11.02.2018 Pazar: Engellilerin bilgiye erişimi ve fiziksel erişilebilirlik konularının irdelenmesi.
 • 18.02.2018 Pazar: Engelliler hakkında kanunun genel olarak değerlendirilmesi ve engelliler hakkında kanunun mevzuatımızda yaptığı değişikliklerin incelenmesi.
 • 25.02.2018 Pazar: Diğer mevzuatlarda engellilerle ilgili yer alan hükümlerin tartışılması. (2828 Sayılı Sosyal Hizmet Kanunu, 2022 sayılı kanun, genel olarak engelli bakım mevzuatı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, sağlık kurulu raporları yönetmeliği, engelli kimlik kartı yönetmeliği, engellilerin özel sağlık sigortası kapsamına alınmamasına ilişkin tartışma.)
 • 04.03.2018 Pazar: Engellilerle ilgili diğer mevzuatların anlatılmasına devam. (CMK, TCK, TBK, HMK ve TMK’da yer alan engellilerle ilgili hükümler, bankacılık hizmetlerinin erişilebilirliğine ilişkin yönetmelik, vesayet, vesayet altına alınmanın sözleşme ve TMK açısından değerlendirilmesi, çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Noterlik Kanunu ve görme engellilerin imzası, tüketicinin korunması hakkında kanun, seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun, Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliği.)
 • 11.03.2018 Pazar: Diğer mevzuatların tanıtılmasına devam. (ÖTV, KDV, Emlak, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi kanunları, ücretsiz seyahat hakkı, belediye kanunları gibi uç mevzuatlarda yer alan engellilerle ilgili hükümler.)
 • 18.03.2018 Pazar: Hak arama yolları ve başvuru mekanizmaları. (Genel olarak hak arama yolları: İdareye başvuru, dava açma, uzlaştırma, arabuluculuk, kamu denetçiliği kurumuna başvurma, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik kurumuna başvurma, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru, Engelli Hakları Komitesi’ne bireysel başvuru.)
 • 25.03.2018 Pazar: Başvuru mekanizmalarına devam. (Kamu Denetçiliği Kurumu başvuru süreci ve değerlendirilmesi, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru.)
 • 01.04.2018 Pazar: Hak arama yollarına devam ve genel bir eğitim süreci değerlendirmesi. (Uluslararası hak arama mekanizmaları.)

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle