Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Engelsiz Erişimli Saatler Sekizinci Sezonuyla 20 Eylül'de başlıyor!

Engelsiz Erişimli Saatler

YazarEngin Yılmaz, Adem Vural

Tarih20.09.2017

Toplam okunma593

Merhabalar değerli dostlar. dile kolay tam 3 ay olmuş o harika veda programından bu yana. Engelsiz erişimli saatler klasik yaz arasından sonra sekizinci sezonuyla geri dönüyor 20 eylül Çarşamba akşamı. 2009 yılının bir mart çarşambasında başlayan bu erişilebilirlik yolculuğu, küçük aksamalar olmakla beraber, her Çarşamba günleri 21 23 saatlerinde yeni yolcularını da katarak devam ediyor bıkmadan, usanmadan. Ne de olsa verdiğimiz söz, tüm yaşamı eşit, erişilebilir, engelsiz kılıncaya dek. Öyle olunca bizler burada oluyoruz sizlere seslenmek için.

Yeni sezonumuzda, sizleri farklı maceralara, bam başka düşüncelere sevk edecek içerikler hazırlamak niyetimiz. Her şeyden önce farklı kuşakları ve yaşantılarını sizlerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Elbette teknoloji köşemiz programımızın vazgeçilmezi. Bu sezonun daimi konukları sesimiz kitap ekibi olacak her hafta. Bazen de gönüllü okuyucularımızı ağırlamak niyetimiz.

Diğer bir program konumuz, günlük koşuşturmacalarımızda yaşadığımız mikro saldırılara karşı bulabileceğimiz hazır cevapları tartışmak. Ayça Balcı Güngör ve Elif Ünver’le  beraber zaman zaman bize yaşatılan görünmezlik durumlarında, doğrudan ve dolaylı ayrımcı söz ve davranışlar karşısında repertuarımıza yeni yanıtlar katmaya çalışacağız. Sizin de yaşadığınız böyle olayları bize yazın, üzerine konuşalım.

Bu kadar girizgâh yeter, sadede gel diyorsanız, işte ilk hafta konularımız.

Biz yokken bayağı bir gelişme oldu haliyle. Bunlardan bir tanesi Microsoft tarafından geliştirilen Seing AI  yani Gören Yapay Zeka. Henüz Türkiye Mağazasında olmamasına karşın uygulamaya beraberce yakından bakacağız.

Ardından ilk mikro saldırı örneğimiz ve buna verebileceğimiz karşılığı Ayçayla tartışacağız.

Programın Tam ortası yeni bir sese kulak vereceğiz. Bu da, biz yokken ortaya çıkmış harika bir gelişme: kitaplara ses. Hem minik bir alıntı dinleyecek, Hem de Kitaplara Ses koordinatörü Ayşe Adıyaman’dan yola çıkış hikayelerini öğreneceğiz.

Sanırım program şansı olacak, programımızdan 24 saat önce iOS 11 resmi olarak yayınlandı. Haziran ayından bugüne betalarını zaten test ediyorduk, ama 19 eylülde herkese açıldı. Peki iOS 11’e geçmeli mi, neler yeni, neler sıkıntılı. Tüm bunları anlatması için mikrofonu çok genç ama enerjik, zeka dolu, parlak bir gencimize vereceğiz: Emir Saçu. Beta test sürecinde gözlemledik ki, sistemi en çok test eden ve hatta üzerine

www.emirsacu.com

adresinde yazı kaleme alan Emir olmuştu. Biz de onun süzgecinden iOS 11’i bir dinleyelim istiyoruz ve Programımıza ilk kez konuk olacak Emir’e hoş geldin diyoruz.

EEE ilk gün için bu kadar yeter sanırız. Çok özledik sizleri, mikrofonu yayını. Bir çay ya da kahveniz varsa, iki saatliğine konuğunuz olacağız, müsait misiniz?

 

Engelsiz Erişimli saatler kalkıyor, binmeyen kalmasın!

Engelsiz Erişimli Saatler her çarşamba akşamı 21:00 – 23:00 saatleri arasında Eğitimde Görme Engelliler Radyosunda.


Engelsiz Erişimli Saatler programını Eged Radyodan dinleyebilmek için,
www.eged.org/radyo
adresine girebilirsiniz.


Dilerseniz Aşağıdaki ip adresine girerek de radyoyu dinleyebilirsiniz.
http://89.163.146.245:9976/listen.pls


Ayrıca Radyo Kulesi uygulamasından da Eged Radyoyu bulabilirsiniz.

Skype üzerinden Bize mesaj göndermek içinse,
engelsizerisim@hotmail.com
adresini  kullanın.

Eğer bu adresi Skype üzerinde bulamıyorsanız, yilmaeng kişisini Skype  kişilerinize ekleyin.
Artık bize twitter üzerinden de ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken tweet yazarken mesajın bir yerinde @engelsizerisim ifadesini de geçirerek bizden söz etmek.

 

Böylece yazdığınızı biz de göreceğiz.


Program kayıtlarımızı daha sonradan takip etmek için,
www.dunyayaseslen.com

 


adresine bakabilirsiniz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle