Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Festival Alanında Geçireceğiniz Vakti Daha Erişilebilir Kılacak İpuçları

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih11.10.2018

Toplam okunma241

Okuyacağınız duyurunun seslendirilmiş haline çerçeve içerisinden ulaşabilirsiniz.

 

Misafirlerimize Söyleyeceklerimiz Var.

Festivalimize gelecek değerli misafirlerimiz, katılacağınız Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali sıra dışı bir festival olduğundan, festival alanına geldiğinizde sizi nelerin beklediği ve alanda gezerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bazı açıklamalar hazırladık.
Telaşa gerek yok. Festivale gelirken yanınızda el feneri, erzak çantası veya kask, dizlik gibi koruyuculara ihtiyacınız olmayacak. :)
Festivalimiz, 12 Ekim Cuma sabahı 10:30’da Boğaziçi Üniversitesi güney kampüs  kapısından güney meydanına baston şarkılarını söyleyerek gerçekleştireceğimiz yürüyüş ile başlayacak. Bu keyifli yürüyüş,  tüm misafirlerimizin ellerinde olan engelsiz erişim uçan balonlarının  gök yüzüne engelsizce  erişebilmelerini sağlayarak sonlanacak.
Hayata ve erişilebilirliğe motivasyon oluşturacak bu yürüyüşümüze katılmanız için, Cuma   sabahı saat 10:00  itibariyle sizleri bekliyor olacağız.
Bu festival biraz farklı bir festival demiştik ya, tek farkımız erişilebilirliği sağlamak için harcadığımız çabalar. Neler mi bunlar?
Görme engelli ziyaretçilerimizin stant alanında rahat dolaşımını sağlamak için bu sene bazı yenilikler deneyeceğiz.

  • Festival alanının girişinden itibaren küçük hoparlörler ile sesli yönlendirmeler yapacağız. Lütfen bu seslendirmeleri iki amaç için dikkatli dinleyin. Birinci amacınız, sesli yönlendirmeleri takip ederek stant alanını daha rahat dolaşabilmeniz. İkinci amacınız ise, Bu sesli yönlendirmeleri yapan kişiyi tanımaya çalışmak olmalı. Eğer tanır ve Engelsiz Erişim standındaki arkadaşlara doğru ismi söylerseniz, size bir engelsiz erişim balonu hediye edecekler. Ancak söylediğimiz gibi bu çalışma ilk kez deneyeceğimiz ve sınırlı bir bütçe ile hazırladığımız bir çalışma olduğundan, birtakım teknik sorunlar yaşanabilir. Olası tüm sorunların çözümlenebileceklerine alanda müdahale olanağımız bulunuyorsa müdahale etmeyi planlıyor, çözülemeyenler için de hoşgörünüzü  rica ediyoruz.
  • Bu yıl deneyeceğimiz yeni bir çalışma ise, görmeyen ziyaretçilerimizin festival görevlilerine daha rahat erişimlerinin sağlanması amacıyla, alanda görevli Engelsiz Erişim ekibine poşet yağmurluk giydireceğiz. Yanınızdan geçen bir poşet sesi duyarsanız, bilin ki o bizim festival görevlimizdir. :) İletişime geçmek isterseniz, arkadaşlarımıza  doğru seslenebilirsiniz.
  • Görme engelli olan ziyaretçilerimiz, hangi stantta olduklarını okuyarak anlamak isterlerse, masalarımızda stant isimleri, hem Braille hem de kabartılmış mürekkep baskı harfler ile yazıyor olacak.

Festivalimizi bir rehber eşliğinde gezmek isteyen görme engelli ziyaretçimiz olursa, festival alanına geldiğinizde  aşağıdaki telefonlardan birini aramanız halinde, stantlarımızı gezerken size eşlik edebiliriz. İletişim kurabileceğiniz kişiler ve telefon numaraları:
Mürşide: 0532 622 54 56
Sevda, 0533 343 35 23
Elif, 0530 604 46 26

  • Tüm ziyaretçilerimize son bir tavsiye, stant görevlilerimizin çoğu görme engelli olduğundan, stantlara uğradığınızda geçireceğiniz vaktin daha kaliteli hale gelmesinin yanı sıra, kuracağınız etkileşimlerde fark edilmediğinize yönelik bir algı oluşmaması adına, onlarla sözlü iletişime geçerek stantlarında bulunduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Keyifli bir festival geçirmenizi  dileriz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle