Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Festivalimizde Üçüncü Gün, Farkındalık Stantları, Homoibretus ve Rıfkı Tezcan İle İbreten Nameler

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih17.10.2014

Toplam okunma1309

Değerli Dostlarımız  Festivalimiz gitgide renklenmeye devam ediyor. Size duyurduğumuz üzere ikinci günümüzde Önce Kilyos Veysel Vardar Görme Engelliler okulunu ziyaret ettik. Okuldaki konuk severlikleri için Baştan Metin Gökçe olmak üzere tüm hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Burada bir süre kalarak öğrenci arkadaşlarımızla birlikte vakit geçirme şansı bulduk. Canlı, Heyecanlı dinamizm bizi ileriki yıllar için daha umutlandırdı.

Ardından Boğaziçi Üniversitesinin Kilyos Sarıtepe kampüsüne geçtik. Burada da bizi konuk sever biçimde  karşılayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sarıtepe’de farkındalık stantlarımız için bir ısınma turu attık. Levent Ve emre stantta başladıkları satranç maçına geri dönerken halen devam ediyorlardı. Sonucu bilmiyoruz. İpek ve Yunus Müthiş bir tavla maçına tutuştular. Sanırım bu maç üçüncü gün de devam eder.

En çok ilgi gören masamız Braille masamız oldu. İnsanlar kendi isimlerini yazmayı çok sevdiler.

Bilişim masamızda Ekran kapalıyken yalnızca ekran okuyucu kullanarak bir Word programı açıp yazı yazmak ilginç bir deneyim oldu.

Akşam Kuşağında Tekrar Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüse geri döndük ve 2 adet betimlemeli filmi gösterdik. Önce Engellenmiştir, ve ardından Koku filmleri.

Finalde de Emine Kolivar bizimle oldu. Tadına doyulmaz bir Sesli Betimleme söyleşisi yaptık. Kısaca yorucu ama güzel bir gün böyle geride kaldı.

İşte şimdi üçüncü gündeyiz. Isınma turlarımız sona erdi. Bugün Saat 12:00’da Farkındalık standlarımız Boğaziçi Güney Kampüs meydanında start alıyor. Adem Abinin o Muhteşem ekmeğinden tatmak, Eylemin yaptığı kokuları içine çekmek, Stantlarımızı erişilebilir biçimde oylamak istemez misiniz?

Bir de Konuk masamız olacak yarın. Ta Ankara’dan Geliyor MTA Tabiat müzesi bünyesinde oluşturduğu görme engelliler için olan bölümdeki bazı malzemeleri yarın bizlerle buluşturacak.

Bilişim, Braille, GETEM, Erişilebilir ürünler ve oyunlar Tabiki bizlerle olacak. Dolu dolu bir gün geçirmek için bizler güney Kampüste olacağız.

Günümüz bitmiyor elbette. Akşam Müthiş bir Stant up gösterisi bizi bekliyor. Homoİbretus ve Trakyalı Rıfkı Tezcan bizlerle neler paylaşacak dersiniz. Gösterinin teması Cinnete giden yolda kırk adım. Garanti Kültür Merkezi 1 nolu seminer salonundaki bu muhteşem gösteriye Siz de katılmak istemez misiniz?

Gösterinin Hemen ardından Bu ikiliye Engin Yılmaz ve Altı Nokta Körler Vakfı’ndan Seçil Arıkan da katılacak ve Toplumun Engelliliğe bakış açısı üzerine biraz dertleşeceğiz

Haydi! Erişilebilirlik sözünü birlikte haykırmak için hepinizi bekliyoruz festivalimize.

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle